SME

Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus

V núdzovej situácii zachránia až 90 % životov bežní ľudia. Môžu to byť blízki, ale aj náhodní okoloidúci.

Nikdy neviete, kedy budete mať príležitosť zachrániť život. Preto je dôležité ovládať základné záchranné úkony. Presvedčená je o tom aj spoločnosť Coca-Cola, ktorá sa v rámci tohtoročných osláv 50. výročia výroby nápoja Coca-Cola na česko-slovenskom trhu rozhodla darovať možnosť zachraňovať životy a zorganizovala charitatívnu roadshow „50 miest pre dobrý skutok“. Bezplatné kurzy prvej pomoci absolvovalo 500 sociálnych pracovníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s viac ako 4 000 klientmi z neziskového sektora.

Jedno miesto za každý rok s nápojom Coca-Cola na území Česka a Slovenska. Tak vznikol projekt „50 miest pre dobrý skutok“, ktorý zorganizovali spoločnosti The Coca-Cola Company ČR/SR a Coca-Cola HBC CZ/SK. Charitatívny projekt prebiehal v spolupráci so Slovenským Červeným krížom (SČK) a občianskym združením Úsmev ako dar od júna do októbra. Jeho cieľom bolo pripraviť sociálnych pracovníkov na situácie, keď sa ich klienti ocitnú v ohrození života.

„Od začiatku plánovania osláv 50. výročia výroby nápoja Coca-Cola na československom trhu sme vedeli, že ako súčasť osláv chceme vytvoriť projekt, ktorý môže niekomu pomôcť. Chceli sme sa o oslavy v tomto duchu podeliť. Myslím, že sa nám to s „50 miestami pre dobrý skutok“ podarilo. Veľký záujem o workshopy prvej pomoci a pozitívne reakcie zo strany neziskoviek ma len utvrdili, že sme sa rozhodli správne,“ uvádza Veronika Němcová, riaditeľka verejných vzťahov, komunikácie a udržateľnosti v spoločnosti The Coca-Cola Company ČR/SR.

Na 8-hodinovom kurze akreditovanom Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky im skúsení inštruktori SČK predviedli, ako ošetriť drobné aj závažnejšie úrazy či popáleniny, naučili ich resuscitovať dospelého človeka a dieťa, ale aj vysvetlili ako postupovať pri dopravnej nehode.

Okrem SČK sa Coca-Cola v tomto projekte spojila aj s neziskovou organizáciou Úsmev ako dar, ktorá sa podieľala na organizácii kurzov. „Tešíme sa, že sme mohli ponúknuť takýto dôležitý kurz našim zamestnancom a dobrovoľníkom, ale aj zamestnancom zariadení, ktoré sa starajú o deti a mladých dospelých, o chudobné a ohrozené rodiny. Často sa stane úraz práve v týchto zariadeniach a my, dospelí ľudia, veľakrát nevieme podať adekvátnu prvú pomoc,“ hodnotí Mária Soboličová, manažérka pre fundraising a PR organizácie Úsmev ako dar.

Podľa doc. MUDr. Viliama Dobiáša, PhD., prezidenta SČK, sú základné princípy prvej pomoci veľmi jednoduché a dokáže sa ich naučiť každý. Prvou pomocou buď bránime väčším škodám – napríklad zastavením krvácania, alebo nahrádzame stratenú funkciu. Príkladom je stláčanie hrudníka alebo záchranné dýchanie.

Počas kurzov sa však inštruktori stretávali s rôznymi mýtmi o poskytovaní prvej pomoci a zastaranými metódami. Veľmi často si ľudia napríklad myslia, že pri epileptickom záchvate je potrebné dať postihnutému niečo medzi zuby. Je to však zbytočné a výsledkom je však len poranenie úst alebo prstov. Ani často skloňované vyťahovanie tzv. zapadnutého jazyka nie je v skutočnosti také účinné. Dýchacie cesty pritom účinnejšie uvoľní zaklonenie hlavy.

Krvácanie z nosa by účastníci najčastejšie riešili studenými obkladmi. Naučili sa však, že je to zbytočné a oveľa lepšie spravia, ak v takejto situácii nos stlačia. „Tlak na nosové krídla stlačí krvácajúce vlásočnice v pleteni vo vchode do nosa, ktorá najčastejšie krváca a umožní vznik krvných zrazenín,“ objasňuje Viliam Dobiáš.

Tvárou tohto projektu bola speváčka Mária Čírová, ktorá sa sama kurzu zúčastnila: „Myslím si, že podobné kurzy by mal za svoj život absolvovať každý dospelý človek, nielen odborní pracovníci. Informácii, ktoré boli pre mňa prekvapujúce, bolo dosť veľa. Naša inštruktorka nám rozprávala svoje skúsenosti zo záchranárskej praxe. Zaujímavé bolo napríklad odporúčanie, že pri masáži srdca je dobré si spievať pesničku Jingle Bells alebo Stayin Alive a masáž robiť v tempe pesničky. Vtedy je vraj masáž v ideálnom rytme.“ Inštruktorka z bratislavského kurzu ocenila, že speváčka sa nestránila zapájať a ako mama mala dobré otázky alebo rady aj k pomoci najmenším.

A ako to videli samotní účastníci kurzov? „Kurz mi veľmi pomohol, pretože som nedávno bola svedkom nehody cyklistu. Vďaka vedomostiam z kurzu som hneď vedela reagovať a poskytla som mu správnu prvú pomoc,“ hovorí jedna z účastníčok kurzu v Bratislave. Pridáva sa aj ďalšia zo Svidníka, ktorej sa vedomosti z kurzu skutočne zišli: „Veľmi oceňujem a ďakujem za možnosť kurzu prvej pomoci. Ani mi nenapadlo, že tak skoro po kurze budem dávať prvú pomoc dieťaťu, ktoré nám na jednej športovej akcii odpadlo.“

Kurz prvej pomoci absolvovalo 500 sociálnych pracovníkov zo zariadení akými sú centrá pre deti a rodiny, domovy sociálnych služieb či detské domovy. Veľký záujem o prihlášky zo strany neziskových organizácií ukázal, že dobročinné projekty majú nielen zmysel, ale sú aj veľmi potrebné. „Naša snaha 50. výročím nekončí a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu s neziskovými organizáciami. Už štyri roky sa stretávame hlavne v rámci projektu To dáš!, ktorého cieľom je podporiť rast a vzdelávanie znevýhodnených mladých ľudí,“ uzatvára Jan Václav Kašpar, manažér spoločenskej zodpovednosti a komunít Coca-Cola HBC CZ/SK.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 696
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 113
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hľadáme ľudí, ktorí pocestujú od Himalájí po Amazóniu a budeme ich za to platiť.


INZERCIA 3 h

Podnikateľov môžu zaskočiť neuhradené faktúry zo silných exportných trhov.


INZERCIA 3 h

Architektonický unikát v dedine Alberobello navštevujú turisti z celého sveta.


INZERCIA 3 h
SkryťZatvoriť reklamu