SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Doprajte si tieto Vianoce tieto miestne maltské udalosti

Čaká vás teplá zima na tomto ostrove s plne zabezpečeným rozvrhom, pozrime sa, čo pripravili pre svojich návštevníkov

Vianočný čas je pre väčšinu ľudí najobľúbenejším obdobím roka - milujú atmosféru, jedlo, nápoje, darčeky a početné atraktívne udalosti, ktorých sa je možné zúčastniť. Aj keď sú Vianoce tradične považované za rodinný sviatok, čoraz viac ľudí chodí v tomto období na výlety, a preto je výlet dobrým tipom na vianočný darček. Ostrov Malta, kde približne 300 dní v roku svieti slnko, je veľmi populárnou destináciou vianočných výletov. Ostrov ponúka viac ako len slnko: bohatú gastronómiu, históriu a rôznorodé udalosti.

Široká Ponuka Udalostí

Získať lístok na jednu z najlepších udalostí tohto obdobia na Malte vie byť skutočne náročné, ak sa neporozhliadnete včas. Udalosti na Malte sú veľmi pestré a nájdete medzi nimi jedny z najznámejších show na svete. Začnime kanadskou atrakciou Cirque du Soleil - artistický súbor si pripravilFIERI, show inšpirovanú bohatými maltskými tradíciami, kultúrou a históriou. Bude predvádzaná v Stredomorskom konferenčnom centre od 25. novembra do 19. decembra. Taktiež si nenechajte ujsť tanečný kúsok Weaving Chaos, dielo spolupráce maltských tanečníkov a jednej z najuznávanejších európskych choreografiek, Portugalčanky Tânia Carvahlo. Hnacou silou za dielom je Homérova Odysea a naskytne sa vám príležitosť vidieť a pocítiť jeho bolesť, tvrdohlavosť a moc. Hra bude predvádzaná na začiatku decembra. A koncom mesiaca, 26. decembra, nastane čas ponoriť sa do divadelného sveta pre všetky deti od 6 rokov - The Twits od Roalda Dahla. Môžu sa Twitsovci naučiť byť milí? Zistíte to nadchádzajúce Vianoce v divadle Teatru Manoel v meste Valletta.

Stáročia staré recepty

Maltézska gastronómia je veľmi bohatá, a pôvod niektorých receptov siaha do minulosti celé storočia. Kuchyňa tejto krajiny je asi najbohatšou časťou maltskej histórie. Čerstvo dopestované ingrediencie a morské plody sú jej základom a veľa návštevníkov ju označuje ako najlepšiu na svete . Mnohé tunajšie reštaurácie získali prestížne ocenenia -Michelinská hviezda, Bib Gourmand a Michelin Plate. Popri víne a vinárňach sa v krajine stalo populárnym varenie piva a sídli tu niekoľko serióznych domácich pivární. Pivá typu ale a ležiak patria medzi najpopulárnejšie pivá na Malte a úplne prvou pivárňou bola Lord Chambray na ostrove Gozo. Mnoho pivární ponúka aj chutné jedlo. Špeciálny maltský chlieb má za sebou výnimočný príbeh - je pečený v tradičnej drevenej peci, je ho možné pripraviť v rôznych tvaroch a dnes sa zvyčajne nazýva ftira, a v roku 2021 bol zaradený na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Žiadny pokrm nie je úplný bez kúska tohto chleba a je ho možné namočiť do čohokoľvek.

Oceňované Vinárne

Vína a hrozno majú v maltskej kultúre špeciálne miesto. Rovnako ako bohaté jedlo, aj víno sa vyvíjalo a podporovalo celú túto kulinársku senzáciu. Pivnice Marsovin Cellars ponúkajú prémiové vína z hrozien pestovaných na Malte a Gozo a ich tradícia siaha viac ako 90 rokov do minulosti. Jedná sa o oceňovanú rodinnú vináreň, ktorá má za sebou štyri generácie. Vína Marsovin sú svetoznáme a často sú synonymum pre maltské vína. Oplatí sa tiež navštíviť vínnu predajňu Markus Divinius - tento muž je vášnivým výrobcom vín, ktoré sú zapísané v maltskom poľnohospodárskom dedičstve.

Pestré Tradície

Koná sa tu mnoho vonkajších festivalov a so známou maltskou pohostinnosťou je veľmi jednoduché nechať sa zviesť čarovným svetom krajiny. Na farby, chute a zvuky Malty sa nedá len tak ľahko zabudnúť. Nájdete tú dedinky remesiel, ktoré sú pre turistov veľmi lákavé. DedinkaTa‘ Dbiegi Crafts Village sa nachádza v najvyššej chránenej oblasti ostrova Gozo a je taktiež najstaršou dedinkou remesiel na tomto ostrove. Návštevníci tu môžu pozorovať vývojové fázy niektorých z najpopulárnejších produktov a kúpiť si ich priamo na mieste. Domovom dedinky Ta‘ Qali Crafts Village je Malta a popri ďalších remeslách tu môžete vidieť aj fúkanie skla. A ak ste muzeálny typ, MUŻA v meste Valletta je pre vás tým správnym miestom - ponúka zbierku umenia zo 16. storočia až po súčasné umenie. Tiché mesto alebo Mdina bola v minulosti hlavným mestom Malty a dnes stále láka návštevníkov svojimi krásnymi starými budovami a stenami obkolesujúcimi mesto - ideálne miesto pre milovníkov histórie a architektúry.

COVID Situácia

Malta je vďaka pandemickej kríze bezpečnou krajinou - viac ako 80 percent obyvateľstva je očkovaného a vírus denne postihne len do 25 ľudí. Každý, kto vstupuje do krajiny, musí predložiť vyplnený formulárPassenger Location Form, platný očkovací certifikát a vyhlásenie Public Health Travel Declaration. Všetky osoby staršie ako 12 rokov musia byť plne zaočkované 2 dávkami alebo 1 dávkou jednorazovej vakcíny schválenej EMA - AstraZeneca, Pfizer, Moderna alebo Johnson & Johnson, pričom šarže musia byť schválené národnými orgánmi očkujúcej krajiny a osoby musia byť 14 dní po podaní poslednej dávky. Avšak v dôsledku neustálych zmien si je potrebné aktuálne informácie overiť na stránke ministerstva zdravotníctva Malty .

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež


INZERCIA 20. máj

Gestačný diabetes mellitus (GDM) patrí k závažným metabolickým poruchám počas tehotenstva.


20. máj

Tu si prečítate všetky ocenené články.


INZERCIA 20. máj
SkryťZatvoriť reklamu