SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Nevyrastám v rodine, rastiem vďaka priateľstvu. Nájdeš si čas?

Deti z Centier pre deti a rodinu môžu získať dôvernú osobu, ktorá im je oporou na ich ceste k samostatnému a dôstojnému životu.

Pre tieto deti preto program BUDDY hľadá a školí dobrovoľníkov, s ktorými ich spája preto, aby im dali to najvzácnejšie, čo majú – svoj čas. Od minulého roka pôsobí program BUDDY okrem západného Slovenska aj v dvoch najväčších východoslovenských mestách. V Košiciach spolupracuje program s troma centrami (bývalými detskými domovmi) a v Prešove s dvoma. Od mája 2021 vzniklo v týchto mestách už päť BUDDY dvojíc. Avšak, v centrách žijú ďalšie stovky detí a preto program stále hľadá dospelých, ktorí vystúpia zo svojej komfortnej zóny a raz týždenne venujú niekoľko hodín vzťahu s dieťaťom.

Dobrovoľníkom sa môžu stať dospelí od 25 rokov, ktorí prejdú dôsledným výberovým procesom. Na jeho konci získajú možnosť spoznať a zmeniť budúcnosť jedného mladého človeka. Dobrovoľník je pritom v pravidelnom kontakte s tímom psychológov a odborníkov na sociálnu prácu a zároveň môže absolvovať odborné školenia, ktoré mu pomáhajú lepšie spoznať svet detí z centier, ale aj seba samého. Úspešný kandidát je zrelý, trpezlivý a empatický dospelý, ktorý je schopný dlhodobého záväzku k dieťaťu z centra. Prijíma ho také, aké v skutočnosti je a vytvorí si s ním bezpečný vzťah, pričom ho posúva k samostatnému životu po odchode z centra.

Po prvom stretnutí za účasti koordinátora sa dobrovoľník pravidelne stretáva s dieťaťom väčšinou mimo centra – idú na prechádzku, alebo si zahrajú futbal v parku. Ide teda predovšetkým o kvalitné trávenie času a „byť spolu“ pri obyčajných veciach. Postupne vie dobrovoľník dieťaťu pomôcť rozvíjať sa a cielenejšie ho podporiť pri výbere školy, hľadaní práce alebo iných životných výzvach. Dôverný vzťah tak deťom umožňuje plnohodnotne sa zapojiť do života a program tak zvyšuje ich šance nájsť si dôstojnú prácu a bývanie a znižuje bezdomovectvo, kriminalitu a nezamestnanosť.

Načítavam video...

Zároveň sa však mení aj život dobrovoľníka.
Pomôžte deťom, ktoré nemôžu vyrastať v rodine, ale môžu rásť vďaka vášmu priateľstvu. Staňte sa BUDDY dobrovoľníkom na https://tvojbuddy.sk/budbuddy.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 11m

Agresívne brzdenie a spôsobenie dopravnej nehody - čí je to vina? Bez palubnej kamery to nedokážete, ako na tomto zázname!


6 h

Ako zvoliť ten správny model a čo by mal alebo nemal smartfón pre deti spĺňať


10 h
SkryťZatvoriť reklamu