SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti

Zodpovedné investovanie je celosvetový fenomén, ktorý má pozitívny vplyv na spoločnosť i životné prostredie.

(Zdroj: archív NN )

Rovnako zodpovedné smerovanie má aj NN DSS, ktorá prichádza na slovenský penzijný trh ako prvá s ESG fondom. Rešpekt – Akciový negarantovaný ESG dôchodkový fond rešpektuje na ceste k lepšiemu dôchodku z II. piliera environmentálne, sociálne kritériá a kritériá riadenia spoločnosti. O zodpovednom investovaní sme sa rozprávali s manažérom Investičného oddelenia NN DSS Branislavom Tušom.

Aký postoj zaujíma k téme zodpovedného investovania vaša spoločnosť?

Medzinárodná skupina NN si zadefinovala prínos pre spoločnosť ako jednu z hlavných priorít. V oblasti investovania to znamená zameranie na udržateľnosť a dodržiavanie etických, environmentálnych a sociálnych kritérií. V rámci skupiny NN sme sa teda zaviazali, že transformujeme portfóliá, ktoré spravujeme tak, aby sme pomohli naplniť celosvetový cieľ - nulové uhlíkové emisie do roku 2050. Naše ďalšie smerovanie bude aj v súlade s cieľom Parížskej dohody - neprekročiť zvýšenie teploty planéty o 1,5 °C. Sme líder na dôchodkovom trhu a prináleží nám aplikovať tieto princípy aj na slovenskom trhu.

Aká je hlavná pridaná hodnota zodpovedného investovania pre sporiteľov?

Sme presvedčení, že zodpovedné investovanie môže priniesť sporiteľom nielen lepšiu budúcnosť, ale aj vyšší výnos. Obzvlášť v súčasnosti, keď téma ESG (pozn. redakcie: ESG je skratka pre Environmental, Social a Corporate Governance) zohráva na finančných trhoch stále väčšiu rolu. Od roku 2004 fondy zodpovedného investovania vykazujú porovnateľné, často dokonca vyššie výnosy než fondy nezohľadňujúce ESG kritériá.

Akciový dôchodkový fond Rešpekt je teda reakciou NN DSS na aktuálne trendy vo finančnom svete?

Nevnímame tento krok ako trendovú vec, ale skôr ako dlhodobý cieľ a rovnako vnímame aj zodpovedné investovanie. Dôchodkový fond Rešpekt je naším prvým krokom k naplneniu ambícií, ktoré sme si stanovili na úrovni celej skupiny NN. Naša NN dôchodková správcovská spoločnosť nie je ľahostajná voči zodpovednému investovaniu. Uvedomujeme si potrebu riešenia otázky udržateľnosti, a preto sme pristúpili k prenastaveniu investičnej stratégie pôvodného dôchodkového fondu Index Euro a od 22. novembra tohto roku začíname zhodnocovať úspory sporiteľov v dôchodkovom fonde s novým názvom Rešpekt - Akciový negarantovaný ESG dôchodkový fond NN DSS. Máme 15 dní na zosúladenie s novou investičnou stratégiou s rešpektom k trvalo udržateľnej budúcnosti.

Čo to znamená pre sporiteľov, ktorí si doteraz sporili v dôchodkovom fonde Index Euro?

Úspory všetkých klientov, ktorí si sporili v pôvodnom dôchodkovom fonde Index Euro, tak budú od 22. novembra zhodnocované v akciovom negarantovanom dôchodkovom fonde NN DSS s novou investičnou stratégiou a novým názvom Rešpekt. Zo strany klienta tak nie je potrebná žiadna súčinnosť.

Do akých firiem budete investovať prostriedky klientov NN DSS v rámci dôchodkového fondu Rešpekt?

Naším cieľom je dať sporiteľom možnosť sporiť si na lepší dôchodok z II. piliera a súčasne pomáhať planéte a ľuďom žiť kvalitnejší život. Budeme investovať do spoločností, ktoré pri podnikaní zohľadňujú potreby životného prostredia a uhlíkovú stopu, využívajú obnoviteľné zdroje, dbajú na pôvod surovín, dodržujú ľudské práva, bezpečnosť a zdravie pri práci, otvorene komunikujú a podnikajú transparentne a eticky.

Akému druhu spoločností sa, naopak, budete vyhýbať?

Určite nebudeme investovať do spoločností, ktoré neberú ohľad na environmentálne, sociálne a etické kritériá firemného riadenia. Neakceptujeme firmy, ktoré nerešpektujú ľudské práva alebo sú spájané s jadrovými či kontroverznými zbraňami, produkujú tabakové výrobky, ťažia suroviny z ropných pieskov, ťažia uhlie na produkciu elektrickej energie, prípadne sú spájané s korupciou. Naopak, budeme predovšetkým aktívne vyberať spoločnosti, ktoré rovnako ako my ukotvili uvedené princípy do jadra svojich stratégií.

Komu sa oplatí vložiť úspory do zodpovedného ESG fondu?

Investovať do fondov zodpovedného investovania odporúčame každému sporiteľovi v II. pilieri, ktorému ostáva 10 a viac rokov do odchodu na dôchodok. Rád by som však povedal, že sporenie v akciových a indexových fondoch všeobecne odporúčam každému sporiteľovi s predpokladom dlhodobého sporenia, ktorý akceptujete vyššiu mieru rizika.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rozhodnite o podpore nápadov na lepší život vo vašom okolí až do 13. februára 2022 v každom Tescu.


INZERCIA 5 h

20-minútové mestá sú budúcnosť. Ale zmestí sa život človeka do 20-minútového kruhu?


INZERCIA 5 h

Odkladať kúpu nehnuteľnosti v hlavnom meste môže vyjsť draho vzhľadom na dlhodobý rast cien.


21. jan
Skryť Zatvoriť reklamu