SME

Compliance – kto by mal byť zodpovedný?

Efektívny systém riadenia compliance dokáže prekonať komunikačné bariéry v spoločnosti a procesy zjednodušiť a zefektívniť.

Keď príde na tému compliance, mnohé spoločnosti riešia otázku, ktoré oddelenie má byť za túto oblasť zodpovedné. Efektívny systém riadenia compliance dokáže prekonať komunikačné bariéry v spoločnosti a procesy zjednodušiť a zefektívniť.

Náhly prechod na prácu na diaľku v dôsledku COVID-u 19 skomplikoval implementáciu compliance programov. Mnohé spoločnosti si v tejto súvislosti uvedomili veľký význam témy compliance. Aj teraz, keď práca z domu už na mnohých miestach nie je povinná a opäť chodíme na služobné cesty, výzva pre spoločnosti zostáva rovnaká: Ako možno zabezpečiť vysokú úroveň compliance, keď práca a pracovisko sú od seba vzdialené? Je preto potrebné sa zamerať na účinný systém riadenia compliance. Veľké korporácie väčšinou disponujú vlastným compliance oddelením. Menšie spoločnosti však často stoja pred otázkou, ktoré oddelenie má byť za compliance zodpovedné a ako možno čo najviac znížiť administratívnu záťaž. Úlohy v tejto oblasti často plnia finančné, právne a personálne oddelenia.

Kto zodpovedá za pravidlá a predpisy? Finančné alebo právne oddelenie?

Prečo by malo mať finančné alebo právne oddelenie zodpovednosť za compliance a aké sú výhody takéhoto usporiadania? Vedúci pracovníci týchto oddelení by povedali, že compliance je prirodzenou súčasťou ich každodennej práce. Veľká časť práce finančného tímu sa už teraz točí okolo systémov a procesov; preto by bolo rozumným krokom, že bude zabezpečovať aj compliance. Je mnoho presvedčivých dôvodov, prečo by finančné alebo právne oddelenie malo riadiť compliance v rámci spoločnosti.

... alebo by za to predsa len malo byť zodpovedné oddelenie ľudských zdrojov?

Každý manažér ľudských zdrojov vám však povie, že čísla sú len jednou stranou mince. Je pravda, že zamestnanci HR sú často vykresľovaní ako "manažéri ľudí", ktorí majú silné interpersonálne zručnosti. V skutočnosti vám však personalisti povedia, že väčšinu ich práce tvorí práve compliance. Vo väčšine krajín sa kontrola compliance začína ešte pred samotným prijatím uchádzača do zamestnania. Stane sa tak už v okamihu, keď sa aplikujú prísne predpisy upravujúce, čo môže a čo nemôže byť uvedené v inzeráte na pracovné miesto. Okrem toho je oddelenie ľudských zdrojov zvyčajne oddelením, ktoré dokáže najefektívnejšie komunikovať so všetkými zamestnancami a je zodpovedné za angažovanosť zamestnancov v rámci celej spoločnosti. Personálne oddelenie je teda pomerne dobre pripravené aj na zabezpečenie compliance.

Finančné, právne oddelenie alebo oddelenie ľudských zdrojov: ako vyriešiť problém?

Je zrejmé, že všetky tri oddelenia sa právom považujú za zodpovedné za compliance v spoločnosti. Jedným z riešení je vnímať compliance ako záležitosť etiky a kultúry, a nielen ako záležitosť pravidiel a predpisov. V tomto ohľade je najvhodnejšie, aby právne oddelenie prevzalo túto úlohu a tiež na to, aby do nej aktívne zapájalo všetkých zamestnancov a ostatné oddelenia spoločnosti. Takto možno vytvoriť atmosféru, v ktorej dodržiavanie pravidiel bude pre všetkých samozrejmosťou.

Autori článku:

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 598
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 4 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 4 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu