SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom

Rozhovor o účinkoch karnozínu a jeho význame pre náš organizmus nám poskytol doc. MUDr. Igo Kajaba, PhD.

Doc. MUDr. Igo Kajaba, PhD., internista – popredný gastroenterológ, expert v oblasti nutrície a klinickej výživy, vedecký pracovník, poradca a lekár a odborný konzultant spoločnosti CarnoMed s.r.o

1. Prečo je karnozín tak dôležitý pre náš organizmus?
Karnozín je telu vlastná významná látka, ktorá sa prirodzene vytvára v organizme človeka z dvoch aminokyselín, ktoré tvoria konštantný dipeptid. Jednou jeho zložkou je L-histidín, ktorý je esenciálnou aminokyselinou, významnou napríklad v období intenzívneho rastu, počas tehotnosti, pri stave zvýšeného fyzického a psychického vypätia, ktorý je taký typický najmä pre manažérov. Druhou je základná aminokyselina β-alanín, dôležitá pri pochodoch proteosyntézy ( tvorby bielkovín) v tkanivách. Ich združenie a vznik karnozínu umožňuje enzým karnozínsyntetáza, najmä v kostrovom svalstve a v srdcovom svale, ale tiež v mozgu, pľúcach, obličkách a iných orgánoch, kde plní viaceré dôležité fyziologické a ochranné funkcie, hlavne ako najintenzívnejší antioxidant a preventívny faktor rozšírenosti tzv. civilizačných chorôb v populácii.

2. V čom spočíva podstata jeho účinkov?
V rozsiahlej svetovej literatúre sú zdôrazňované na základe EBM (Evidence Based Medicine) významné protektívne účinky karnozínu u srdcovocievnych chorôb, neurodegeneratívnych poškodení a imunomodulačných porúch. Vykazuje tiež bunkovo ochranné a regeneračné, už spomínané antioxidačné, protizápalové, antisklerotické, antidiabetické, antimutagénne a tým aj antiontogénne (protirakovinové) účinky. Významná je i schopnosť karnozínu chelátovať prooxidatívne ióny kovov, ako je meď, zinok, železo, ale aj viazať toxické kovy – arzén, olovo, kadmium, 6 mocný chróm, nikel a s podporou ich vylučovania z organizmu chráni tak pred závažnými poškodeniami.

3. Karnozín je už považovaný za potenciálne liečivo v medicíne. Pri liečbe ktorých chorôb môže byť karnozín prospešný?
V súčasnosti je platný názor, že oxidatívny stres predstavuje jeden zo základných článkov v etiopatogenéze (chorobnej príčinnosti) celého radu metabolických a degeneratívnych chorôb. Pred ich nástupom a ďalším vývojom účinne chráni práve karnozín. Ten biologicky aktívne pôsobí i ako “zametač“ a „zhásač“ škodlivých reaktívnych kyslíkových foriem (ROS – Reactive Oxygen Species) a tiež reaktívnych dusíkových foriem (RNS – Reactive Nitrogen Species). Potláča tak nástup aterosklerózy, neurodegeneratívnych stavov (Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, schizofrénie a autizmu), diabetu a vývoju jeho závažných druhotných komplikácií. Tieto predstavujú hlavne aterosklerotické kardiovaskulárne choroby, náhle cievne príhody mozgu a srdca, diabetická retinopatia, nefropatia a polyneuropatia, ale tiež katarakta (sivý zákal očnej šošovky).

Načítavam video...


Priekopníkom v použití karnozínu v rámci starostlivosti o deti s diagnózou „poruchy autistického spektra“ (PAS) je Dr. Michael Chez, detský neurológ z Chicaga, ktorý uskutočnil 8- týždňovú kontrolovanú a dvojnásobne zaslepenú štúdiu u tisícky detí s PAS, podávaním 800 mg karnozínu denne, a ktorá priniesla významné výsledky. Potvrdili sa priaznivé účinky podávania karnozínu u 90% sledovaných detí. Zlepšenie nastalo v škále posudzujúcej správanie, komunikáciu, sociálnu interakciu a pozorované bolo aj zlepšenie u jemnej motoriky a sluchových vnemov. Dôležité je pritom, že v priebehu štúdie sa nezaznamenali žiadne nežiaduce vedľajšie účinky karnozínu, a preto sa jeho podávanie odporúča aj v ďalších štúdiách, i keď sa dosiahne iba zlepšenie klinického stavu a nie úplné vyliečenie.

4. Má užívanie karnozínu nejaké vekové obmedzenie ?
Určite nie, je známe, že optimálna vnútorná tvorba karnozínu vrcholí v 40 roku života a v ďalších rokoch sa postupne jeho obsah v tele znižuje. Preto je vhodné ho do organizmu dopĺňať formou výživových doplnkov.

5. Ako možno dosiahnuť čo najlepšiu biologickú dostupnosť a účinok karnozínu?
Biologickú účinnosť karnozínu možno ešte zvýšiť vhodnou kombináciou s ďalšími aktívnymi látkami, ako je tomu u prípravku Karnozín Extra, ktorou sa dosiahne väčší efekt v porovnaní s prípravkom, ktorý obsahuje iba samotný karnozín. Komplexný prípravok Karnozín Extra obsahuje v 1 kapsule : Karnozín, d-alfa tokoferol sukcinát, L-karnitín , koenzým Q10, extrakt z čučoriedok a extrakt z plodov vinnej révy. Ide týmto o obohatenie prípravku významnými zdravotne protektívnymi účinkami rastlinných flavonoidov, ďalších polyfenolových látok a trihydrostilbenu resveratrolu, ktorých úloha spočíva v oprave poškodených mitochondriálnych a jadrových DNA molekúl, v ochrane srdcovocievneho systému silnými antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami kombinovaných látok.

Viac sa dozviete na našom webe a našej Facebook stránke: www.carnomed.sk , www.facebook.com/CarnoMed

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Juraj ŠOKO Tabaček poukazuje aj na iné možnosti znižovania odpadu z jednorazových plastových fliaš, než je zálohovanie.


2 h

Spoločnosť Mint Investments si nedávno prevzala ocenenie v prestížnej realitnej súťaži CIJ Awards Česká republika 2021.


12 h

Účinky Arónie oceňujú hlavne onkologický pacienti a ľudia so slabšou imunitou


14 h
Skryť Zatvoriť reklamu