SME
Utorok, 25. január, 2022 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor

Samosprávy i firmy môžu vďaka SAP Ariba ušetriť peniaze aj zrýchliť obstarávania.

SAP Ariba prepája dodávateľov a zákazníkov z celého sveta - zaregistrované sú milióny podnikov a organizácií, vrátane viac ako desaťtisíc spoločností zo Slovenska.SAP Ariba prepája dodávateľov a zákazníkov z celého sveta - zaregistrované sú milióny podnikov a organizácií, vrátane viac ako desaťtisíc spoločností zo Slovenska. (Zdroj: SAP)

Počas jedného z vrcholov pandémie COVID 19 vyrástla v New Yorku nová dočasná nemocnica. Problém bol len s jej zariadením, konkrétne s nemocničnými posteľami. Dopyt po akomkoľvek zdravotníckom vybavení na miestnom trhu výrazne prevyšoval ponuku, nedostatkom trpeli aj ostatné nemocnice v širšom okolí. Dodávateľská firma napokon našla riešenie – potrebných 500 kusov lôžok našla pomocou obchodnej siete SAP Ariba. Trvalo to len pol hodiny.

Niet divu; čo sa týka zobchodovanej hodnoty, je virtuálne trhovisko spoločnosti SAP väčšie ako Amazon, Alibaba a eBay dokopy. Aktívne na ňom a s pomocou ďalších cloudových riešení platformy obchodujú aj mnohé slovenské firmy. A jeho možnosti už (zatiaľ hlavne v zahraničí) vo veľkom objavujú aj organizácie z verejného sektora.

Tisíce firiem zo Slovenska

„Ariba prepája dodávateľov a zákazníkov z celého sveta - zaregistrované sú milióny podnikov a organizácií, vrátane viac ako desaťtisíc spoločností zo Slovenska,“ ozrejmuje skutočný rozsah obchodnej siete Michal Horák zo spoločnosti SAP Slovensko. „Každý rok sa na Aribe zobchoduje tovar a služby v hodnote viac ako 3 bilióny dolárov. Ariba však nie je len sieť. Je to jedinečná platforma, balík cloudových riešení, ktoré používateľov prevedú celým procesom obstarávania od vyhľadania dodávateľa až do úplného zavŕšenia celého obchodu," dodáva.

Nie sú to však len firmy a podniky, kto z výhod Ariby ťaží. Pozitíva pri obstarávaní už objavili aj samosprávy či štátne orgány: vďaka týmto riešeniam dokážu nahradiť manuálne a papierové procesy elektronickými, získajú štandardizované a vyladené prostredie, ktoré zjednodušuje internú i externú spoluprácu. No hlavne sa im otvára obrovský trh dodávateľov.

Tí sa do siete vedia veľmi jednoducho a bezplatne zaregistrovať. V prípade, že sa objaví výberové konanie, do ktorého by sa vzhľadom na predmet ich činnosti mohli zapojiť, dostanú notifikáciu. Dozvedia sa tak o ňom automaticky, rýchlo a môžu bezodkladne reagovať. Vďaka vopred vyplnenému profilu dodávateľom navyše odpadá povinnosť zadávať mnohé údaje stále dokola.

Prehľad, jednoduchosť, úspory

Takéto digitálne obstarávanie prostredníctvom riešení cloudového balíka SAP Ariba už niekoľko rokov testuje kanadský Edmonton. Takmer miliónová metropola provincie Alberta každý rok preinvestuje pri obstarávaniach viac ako miliardu dolárov a jej zamestnanci až do „príchodu“ Ariby museli ročne spracovať takmer 30-tisíc objednávok a viac ako 1 700 zmlúv manuálne.

S pomocou tejto platformy je spracovanie administratívy spojenej s obstarávaniami jednoduchšie. Mesto má omnoho lepší prehľad o stave jednotlivých zákaziek, obstarávacie procesy sú konzistentné a predvídateľné a v neposlednom rade sa radnici podarilo výrazne znížiť spotrebu papiera. Nezanedbateľná je aj časová úspora - transakčný cyklus sa podarilo skrátiť zo 180 pracovných na 130 kalendárnych dní.

Aj pre menšie organizácie

S tendrami potrebujú pomôcť aj menšie organizácie. Pre radnicu Tacomy, dvestotisícového prístavného mesta na severozápade USA, bolo prelomové mobilné riešenie a bezpečné digitálne podpisovanie. Viaceré dokumenty, súvisiace s obstarávaním, totiž v meste musí parafovať až sedem úradníkov, ktorí sa nezriedka nachádzajú na rôznych miestach. Nevyhnutnosť ručného podpisu všetky procesy predlžovala, bezpečné digitálne riešenie ich naopak výrazne urýchľuje.

Z prístupu k veľkému množstvu dodávateľov ťaží i vláda Nového Škótska. V ostrovnej provincii Kanady s počtom obyvateľov porovnateľným napríklad s Prešovským samosprávnym krajom pred transformáciou obstarávali produkty a služby regionálne organizácie zdravotníctva a školstva samostatne.

Jednotlivé tovary – napríklad potreby pre nemocnice, hygienické rukavice, ale i učebnice, nakupovali za rôzne ceny. Po prechode na digitálne riešenia od SAP majú o cenách prehľad a získavajú tak výhodnejšiu vyjednávaciu pozíciu. Výsledok: ročné úspory len vďaka zapojeniu do siete Ariba dosiahli zhruba 30 miliónov dolárov.

„Biznis je dnes rýchlejší ako kedykoľvek predtým. Objavujú sa nové možnosti a spoločnosti môžu obstarávať produkty a služby naprieč rôznymi obchodnými kanálmi a využívať viaceré platobné metódy. Len organizácie – a je jedno, či ide o veľké podniky, menšie firmy alebo verejný sektor – ktoré sú schopné rýchlo reagovať a využívať všetky možnosti moderných technológií, dokážu z tohto prostredia ťažiť a prosperovať. Vďaka moderným nástrojom majú vždy okamžitý prehľad o svojich procesoch a výsledkom je vyššia kvalita obstaraných tovarov a služieb, ako aj výrazné finančné úspory,“ uzatvára Michal Horák.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Juraj ŠOKO Tabaček poukazuje aj na iné možnosti znižovania odpadu z jednorazových plastových fliaš, než je zálohovanie.


6 h

Spoločnosť Mint Investments si nedávno prevzala ocenenie v prestížnej realitnej súťaži CIJ Awards Česká republika 2021.


16 h

Účinky Arónie oceňujú hlavne onkologický pacienti a ľudia so slabšou imunitou


18 h
Skryť Zatvoriť reklamu