SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne

Máme pre vás 3 základné pravidlá, ako nakúpiť bez stresu a bez rizika

(Zdroj: Tatra banka)

Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí zažívajú pravidelný predvianočný stres z nakupovania darčekov. Situáciu teraz navyše komplikujú opatrenia a obmedzenia spojené s pandémiou. Pripravili sme preto pre vás 3 jednoduché pravidlá, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť predvianočný zhon, ochrániť vaše peniaze v online priestore a v konečnom dôsledku aj ušetriť.

Pravidlo č. 1: Vytvorte si nákupný zoznam

Nielenže vám to pomôže usporiadať si myšlienky a nekupovať impulzívne, ale poskytne vám to aj štruktúrovaný prehľad. Lepšie sa tak zorientujete v tom, komu a čo plánujete kúpiť a navyše budete vedieť, koľko vás to bude stáť. Nákupmi tak strávite citeľne menej času, ako je nutné. Vyhnete sa stresu a zbytočnému nákupu niečoho, čo ste vlastne nechceli. V prípade, že niektoré darčeky nemáte celkom presne dopredu vybrané, naplánujte si ich napriek tomu do nákupného zoznamu. Ponechajte im prázdne miesto, avšak zvoľte si aspoň kategóriu a cenu, ktorú ste ochotní investovať.

Pravidlo č. 2: Rozdeľte si nakupovanie na online nákupy a tie, ktoré preferujete spraviť v kamennej predajni

Online nakupovanie sa dostalo do popredia už počas prvej vlny pandémie a mimoriadne veľký záujem oň pretrváva doteraz. Nie všetko sa však dá nakupovať online. Určite to poznáte, darčeky pri ktorých potrebujete zistiť kvalitu materiálu alebo ich ovoňať, ťažko objednáte z e-shopu. Na tieto si vyčleňte už teraz samostatný čas, ktorý venujete fyzickému nákupu v kamennej predajni. Do Vianoc sa snáď obchody ešte otvoria.

Čo sa týka online nákupov, nezabúdajte na bezpečnostné riziká. Podľa odborníkov na bezpečnosť boli tento rok podvodníci na internete veľmi aktívni a s blížiacim sa vianočným obdobím určite neplánujú zaháľať. Práve naopak. Myslite preto na tieto základné tipy, ktoré vás môžu ochrániť pred zneužitím údajov či krádežou peňazí:

  • Nakupujte vždy zo zabezpečeného zariadenia a bezpečného internetového pripojenia.
  • Adresa e-shopu alebo webovej stránky, z ktorej nakupujete, by sa mala začínať magickými písmenami „https://“. Symbol zámku, ktorý sa nachádza v paneli hneď vedľa adresy by mal svietiť na zeleno.
  • Oplatí sa poznať obchodníka, u ktorého plánujete nakupovať. Ak je to pre vás nový e-shop, rýchlo si skontrolujte aspoň základné kontaktné informácie ako názov firmy, sídlo či IČO a podmienky nákupu a možnosť reklamácie tovaru.
  • Pri platbe cez internet si zvoľte taký spôsob úhrady, ktorý vám je najbližší a poznáte jeho priebeh. Nie je zvykom, aby údaje o platobnej karte pýtal predajca samotný. Platba prebieha prostredníctvom oficiálnej platobnej brány.
  • Ak chcete platiť kartou naozaj bezpečne, využívajte nové bezpečné metódy. Tatra banka napríklad ponúka vo svojej mobilnej aplikácii možnosť vygenerovania jednorazovej platobnej karty určenej len na jeden nákup. Stačí si v aplikácii kliknúť na kartu a funkciu Internetová platba. Následne získate údaje, ktoré použijete len raz na zaplatenie daného nákupu. Na ďalší nákup si vygenerujete nové číslo karty.

Pravidlo č. 3: Začnite včas

Znie to ako klišé, ale asi aj to poznáte z vlastnej skúsenosti. Čím viac niečo odsúvate a odkladáte, tým viac ste v strese. Navyše, v súčasnej situácii nemáte čas a ani okolnosti nákupov úplne vo svojich rukách. Veľa online obchodov robí uzávierky objednávok oveľa skôr, ako by sa to mohlo zdať zmysluplné vám. Nečakajte preto na poslednú chvíľu a vopred si overte, do kedy je možné na plánovanom e-shope urobiť objednávku a zároveň myslite na bezpečnosť svojich peňazí.

Naučte sa chrániť svoje peniaze #predigitalnubezpecnost (tatrabanka.sk)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 7 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 7 h

Na záhradách a dvoroch rodinných domov čoraz častejšie pribúdajú trampolíny a spolu s nimi sa zvyšuje aj frekvencia úrazovosti.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu