SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne

Máme pre vás 3 základné pravidlá, ako nakúpiť bez stresu a bez rizika

(Zdroj: Tatra banka)

Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí zažívajú pravidelný predvianočný stres z nakupovania darčekov. Situáciu teraz navyše komplikujú opatrenia a obmedzenia spojené s pandémiou. Pripravili sme preto pre vás 3 jednoduché pravidlá, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť predvianočný zhon, ochrániť vaše peniaze v online priestore a v konečnom dôsledku aj ušetriť.

Pravidlo č. 1: Vytvorte si nákupný zoznam

Nielenže vám to pomôže usporiadať si myšlienky a nekupovať impulzívne, ale poskytne vám to aj štruktúrovaný prehľad. Lepšie sa tak zorientujete v tom, komu a čo plánujete kúpiť a navyše budete vedieť, koľko vás to bude stáť. Nákupmi tak strávite citeľne menej času, ako je nutné. Vyhnete sa stresu a zbytočnému nákupu niečoho, čo ste vlastne nechceli. V prípade, že niektoré darčeky nemáte celkom presne dopredu vybrané, naplánujte si ich napriek tomu do nákupného zoznamu. Ponechajte im prázdne miesto, avšak zvoľte si aspoň kategóriu a cenu, ktorú ste ochotní investovať.

Pravidlo č. 2: Rozdeľte si nakupovanie na online nákupy a tie, ktoré preferujete spraviť v kamennej predajni

Online nakupovanie sa dostalo do popredia už počas prvej vlny pandémie a mimoriadne veľký záujem oň pretrváva doteraz. Nie všetko sa však dá nakupovať online. Určite to poznáte, darčeky pri ktorých potrebujete zistiť kvalitu materiálu alebo ich ovoňať, ťažko objednáte z e-shopu. Na tieto si vyčleňte už teraz samostatný čas, ktorý venujete fyzickému nákupu v kamennej predajni. Do Vianoc sa snáď obchody ešte otvoria.

Čo sa týka online nákupov, nezabúdajte na bezpečnostné riziká. Podľa odborníkov na bezpečnosť boli tento rok podvodníci na internete veľmi aktívni a s blížiacim sa vianočným obdobím určite neplánujú zaháľať. Práve naopak. Myslite preto na tieto základné tipy, ktoré vás môžu ochrániť pred zneužitím údajov či krádežou peňazí:

  • Nakupujte vždy zo zabezpečeného zariadenia a bezpečného internetového pripojenia.
  • Adresa e-shopu alebo webovej stránky, z ktorej nakupujete, by sa mala začínať magickými písmenami „https://“. Symbol zámku, ktorý sa nachádza v paneli hneď vedľa adresy by mal svietiť na zeleno.
  • Oplatí sa poznať obchodníka, u ktorého plánujete nakupovať. Ak je to pre vás nový e-shop, rýchlo si skontrolujte aspoň základné kontaktné informácie ako názov firmy, sídlo či IČO a podmienky nákupu a možnosť reklamácie tovaru.
  • Pri platbe cez internet si zvoľte taký spôsob úhrady, ktorý vám je najbližší a poznáte jeho priebeh. Nie je zvykom, aby údaje o platobnej karte pýtal predajca samotný. Platba prebieha prostredníctvom oficiálnej platobnej brány.
  • Ak chcete platiť kartou naozaj bezpečne, využívajte nové bezpečné metódy. Tatra banka napríklad ponúka vo svojej mobilnej aplikácii možnosť vygenerovania jednorazovej platobnej karty určenej len na jeden nákup. Stačí si v aplikácii kliknúť na kartu a funkciu Internetová platba. Následne získate údaje, ktoré použijete len raz na zaplatenie daného nákupu. Na ďalší nákup si vygenerujete nové číslo karty.

Pravidlo č. 3: Začnite včas

Znie to ako klišé, ale asi aj to poznáte z vlastnej skúsenosti. Čím viac niečo odsúvate a odkladáte, tým viac ste v strese. Navyše, v súčasnej situácii nemáte čas a ani okolnosti nákupov úplne vo svojich rukách. Veľa online obchodov robí uzávierky objednávok oveľa skôr, ako by sa to mohlo zdať zmysluplné vám. Nečakajte preto na poslednú chvíľu a vopred si overte, do kedy je možné na plánovanom e-shope urobiť objednávku a zároveň myslite na bezpečnosť svojich peňazí.

Naučte sa chrániť svoje peniaze #predigitalnubezpecnost (tatrabanka.sk)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Juraj ŠOKO Tabaček poukazuje aj na iné možnosti znižovania odpadu z jednorazových plastových fliaš, než je zálohovanie.


2 h

Spoločnosť Mint Investments si nedávno prevzala ocenenie v prestížnej realitnej súťaži CIJ Awards Česká republika 2021.


12 h

Účinky Arónie oceňujú hlavne onkologický pacienti a ľudia so slabšou imunitou


15 h
Skryť Zatvoriť reklamu