SME
Nedeľa, 23. január, 2022 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Tabaková mládež. Čo s ňou?

Denne fajčí až štvrtina žiakov základných škôl v tínedžerskom veku. Závislými sa môžu stať už po vyfajčení piatich balení cigariet

Fajčenie je problém nielen u dospelých Slovákov. Až 90 % z pravidelných fajčiarov začalo fajčiť pred 19. rokom života. Pravidelné štatistiky Úradu verejného zdravotníctva SR u detí navštevujúcich základnú školu potvrdzujú postupne klesajúci trend fajčenia tínedžerov, ale stále sú to vysoké čísla. Viac ako polovica detí vo veku 11 – 14 rokov niekedy skúsila cigaretu. Tretina z nich fajčí aspoň raz mesačne a denne fajčí až štvrtina.

Iniciatíva Na veku záleží zrealizovala prieskum zameraný aj na fajčenie mladých vo veku 15 – 17 rokov. „Prieskum potvrdil nepríjemný fakt – naša mládež je silne tabaková. Na prahu dospelosti má skúsenosti s fajčením až polovica z nich,“ spresňuje štatistiky fajčenia stredoškolákov Bohumila Tauchmannová, ambasádorka iniciatívy Na veku záleží, ktorá sa už takmer štvrťstoročie venuje problematike fajčenia mladistvých. Nemenej zarážajúce sú aj ďalšie výsledky tohto prieskumu, ktoré realizovala agentúra FOCUS minulý rok. Skúsenosti s fajčením potvrdilo 40 % mladých ľudí vo veku 15 až 17 rokov a štvrtina fajčí denne, resp. niekoľkokrát za týždeň. Viac ako tretina začala fajčiť ešte na základnej škole. A čo je alarmujúce, takmer polovica opýtaných mladistvých fajčiarov vôbec nerieši škodlivosť fajčenia.

„Fajčenie tínedžerov má však omnoho závažnejší dopad na ich zdravie ako u dospelých,“ hovorí Timea Záluszká z odboru podpory zdravia a výchovy ku zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR.

Medzi najčastejšie dôsledky fajčenia u detí a mladistvých patria:

 • Pokles imunity až o 60 % a pokles kyslíka v krvi približne o 40 %, už po roku fajčenia,
 • väčšia únava, pokles výkonu, častejšie bolesti hlavy,
 • častejšie respiračné ochorenia,
 • vyššie riziko cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb – najmä zvýšený krvný tlak,
 • rýchlejšie sa kazia zuby a zápach z úst,
 • nezdravá pleť a predčasná tvorba vrások,
 • vplyv na hustotu kostí,
 • rýchlejší sklon k závislostiam.

CIGARETY PREDALI AJ DEŤOM

Deti a mladiství sú aj v hľadáčiku Slovenskej obchodnej inšpekcie. Tá aj tento rok preverovala dodržiavanie zákona, ktorý zakazuje predaj tabakových výrobkov neplnoletým a skontrolovala 234 predajní. Pod skrytým dohľadom inšpektorov sa nastraženým maloletým (11 – 15 rokov) a mladistvým (16 – 17 rokov) figurantom podarilo kúpiť cigarety v takmer pätine prípadov. „Z toho zarážajúco až v tretine prípadov predali predavači bez problémov cigarety maloletým deťom, ktoré navštevujú ešte len základnú školu,“ sumarizuje výsledky kontrol Jana Vilímová, z odboru ochrany spotrebiteľa a trhového dozoru Slovenskej obchodnej inšpekcie.

ČO NA TO VÝROBCOVIA A OBCHODNÍCI?

Vzdelávajú, robia kampane, osvetu a prevenciu aj v rámci iniciatívy NA VEKU. Jej dlhodobým cieľom je zmeniť správanie spoločnosti, aby netolerovala predaj alebo ponúkanie tabakových výrobkov neplnoletým. Súčasťou iniciatívy sú dlhodobo viacerí partneri – kontrolné štátne inštitúcie, ako Slovenská obchodná inšpekcia a Úrad verejného zdravotníctva, Združenie miest a obcí Slovenska, aj predajcovia združení v SAMO a Zväze obchodu SR a za výrobcov Philip Morris.

Fajčenie detí a mladistvých je problémom nás všetkých. Zodpovední sme zaň všetci, nielen výrobcovia a predajcovia, legislatíva a prevencia štátu. POVEDZME NIE FAJČENIU DETÍ A MLADISTVÝCH.

MÁTE DOMA TÍNEĎZERA? FAJČÍ?

Odborníci združení v iniciatíve Na veku záleží prinášajú niekoľko odporúčaní pre rodičov a okolie, ako pomôcť s fajčením ich detí.

 1. Porozprávajte sa doma o škodlivých účinkoch fajčenia, ako sú znížená imunita, problémy s dýchaním, či krvným tlakom, častejšie bolesti hlavy, väčšia únava, slabší výkon, nezdravá pleť, rýchlejšia tvorba vrások kože, zvýšená kazivosť zubov, zápach z úst, aj o tom, ako fajčenie ovplyvňuje fyzickú kondíciu a výdrž.
 2. Budujte si otvorený vzťah so svojím tínedžerom. Komunikujte otvorene a trávte s ním viac času. Vďaka dobrým vzťahom sa s vami podelí o svoje problémy.
 3. Poznajte, čo stresuje vaše dieťa. Práve problémy v škole, s priateľmi, vo vzťahoch, či doma môžu byť dôvodom, prečo začnú fajčiť a prečo nevedia skončiť.
 4. Spoznajte priateľov a partiu svojho tínedžera. Nechajte svojho tínedžera pozvať svojich priateľov k vám domov, aby ste ich spoznali.
 5. Buďte dobrým vzorom - nefajčite. Ak nefajčíte, podeľte sa o svoje skúsenosti, prečo ste sa rozhodli nefajčiť. Ak stále fajčíte, rozhodnite sa prestať fajčiť.
 6. Pomôžte mu prestať fajčiť. Kým mnohí dospievajúci si myslia, že môžu kedykoľvek prestať, výskumy ukazujú, že to zvyčajne nie je pravda. Tínedžeri sa môžu stať závislými už po vyfajčení piatich balení cigariet. Poraďte sa a urobte spoločný plán, ako prestať fajčiť.

Zdroj: iniciatíva Na veku záleží www.navekuzalezi.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Odkladať kúpu nehnuteľnosti v hlavnom meste môže vyjsť draho vzhľadom na dlhodobý rast cien.


21. jan

Minulý rok sa niesol v znamení boja s ochorením COVID-19.


21. jan

Union zdravotná poisťovňa ako jediná prepláca diabetológom štyri nové výkony v oblasti edukácie pacientov.


21. jan
Skryť Zatvoriť reklamu