Strava ani spánok nie sú veľmi dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch

Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.

Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch. Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch. (Zdroj: unsplash.com)

Pozná to každý. Ráno vstať z postele, uvariť si kávu, dať si sprchu a rýchlo ísť do práce. Potom možno do fitka, do kina a späť domov. Telka, posteľ.

Možno vás prekvapí, že Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch. Túžba po zdravom životnom štýle tak chtiac či nechtiac začína v našich izbách, kuchyniach, obývačkách a kanceláriách.

Jedným z najdôležitejších prvkov, ktorý vplýva na pohodu a zdravie bytovej generácie, je vzduch, ktorý dýchame. Priemerný človek sa denne nadýchne a vydýchne 25 000-krát, pričom môže spotrebovať až 20 kilogramov vzduchu. Ak sa snažíme zdravo stravovať alebo pravidelne cvičiť, nemali by sme zabúdať ani na to, aký pri tom dýchame vzduch.

Fakt, že strávime 90 percent svojho života vnútri, dáva vzduchu, ktorý v bytoch a domoch dýchame, extrémny význam. Jeho kvalitu výrazne ovplyvňuje najmä vlhkosť. Ako sa to stane, že okolitý vzduch je zrazu suchý a ako dostať vlhkosť do optimálnych hodnôt?

Suchý vzduch praje vírusom

S klesajúcou vonkajšou teplotou začíname v domácnostiach aj kanceláriách kúriť. To je jeden z hlavných faktorov, ktoré spôsobujú, že vzduch vo vnútri zostane príliš suchý, pričom úroveň vnútornej vlhkosti môže klesnúť až na 15 percent. Počas zimných mesiacov by mala byť optimálna vlhkosť v interiéroch okolo 45 percent.

Suchý vzduch výrazne ovplyvňuje odolnosť nášho tela voči baktériám, vírusom a alergénom. Tie sa tak cez vysušené sliznice ľahšie dostanú do nášho organizmu kvôli tenšej ochrannej vrstve hlienu v hrdle, nose či pľúcach. Bez tejto vrstvy dýchacie cesty jednoduchšie opuchnú, zostanú podráždené alebo infikované.

Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ.

Oľga Miklánková, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Ak vás začne trápiť bolesť hrdla, dusivý kašeľ alebo podráždené a unavené oči, nemusí ísť hneď o blížiacu sa chorobu, treba byť však na pozore. Suchý vzduch, ktorý tieto príznaky môže spôsobovať, má totiž aj vážnejšie následky.

Podľa viacerých štúdií sa práve v suchom a prekúrenom vzduchu dokážu jednoduchšie šíriť rôzne vírusy a baktérie. Ako pred časom informovala agentúra Reuters, vedci z dvoch japonských univerzít pomocou superpočítača modelovali pohyb častíc podobných vírusu vo vzduchu v uzavretých priestoroch, a to pri rôznych úrovniach vlhkosti.

Zistili, že práve vlhkosť vzduchu má veľký vplyv na rozptyl vírusových častíc. Pri vlhkosti do 30 percent a nižšej obsahoval vzduch viac ako dvojnásobok vírusov než pri vlhkosti 60 percent.

Poznáte optimálne teploty v interiéroch?

Aj podľa slovenských odborníkov sa sústreďuje viac vírusov a baktérií v príliš prekúrených priestoroch so suchým vzduchom. Z hľadiska prevencie pred ochorením je preto kľúčové udržiavať v každej miestnosti optimálnu teplotu najmä počas zimných mesiacov.

V priestoroch, kde človek dlhšie sedí, je to okolo 22 až 26 stupňov Celzia, pre kúpeľne odporúčajú odborníci okolo 24 stupňov a v spálni by mala byť teplota nižšia, ideálne by sa mala pohybovať na úrovni 16 až 20 stupňov.

„Takto zvolené teploty v miestnostiach sú vhodné na regeneráciu organizmu. Urýchlia sa procesy v tele, posilňuje sa imunitný systém a napomôže to ku kvalitnému spánku. Teplota v spálni by však nemala klesnúť pod 16 stupňov kvôli zníženej obranyschopnosti organizmu voči respiračným ochoreniam, radí Oľga Miklánková z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Príliš vysoká teplota v miestnosti podľa nej spôsobuje väčšie vyčerpanie, únavu, bolesti hlavy a logicky znižuje aj vlhkosť vzduchu.

„Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ. Suchý vzduch má vplyv aj na vysušovanie pokožky tváre, čo sa prejavuje jej predčasným starnutím a vznikom vrások, hovorí Miklánková.

Na meranie stačí jednoduchý vlhkomer

Optimálna vlhkosť vzduchu v interiéroch by sa mala počas chladného počasia pohybovať od 30 do 50 percent. Na odmeranie vlhkosti v interiéroch postačí jednoduchý vlhkomer. Vhodná úprava sa dá dosiahnuť vetraním, vzduch v byte vieme zvlhčiť aj v dôsledku varenia, prania alebo sušenia mokrej bielizne.

Pokiaľ je v priestoroch bytu stále veľmi suchý vzduch, na zvlhčovanie je možné použiť rôzne druhy zvlhčovačov, na radiátory možno umiestniť odparovače. Tie však treba pravidelne čistiť a vymieňať v nich vodu, aby sme predišli rozmnožovaniu baktérií.

Kľúčový je materiál okolo nás

Okrem vykurovania a zimy ovplyvňuje kvalitu vzduchu v interiéroch aj materiál, z ktorého je náš dom alebo byt postavený. Pomôcť vyriešiť problém so suchým vzduchom môže aj zateplenie domu.

„Pri regulovaní vlhkosti v miestnostiach je dôležitá vnútorná teplota stien. Vďaka zatepleniu sa teplota na povrchu stien automaticky zvýši, a tak nebudete musieť veľa kúriť,“ hovorí technický poradca spoločnosti Baumit Miroslav Stano.

Stierky Ionit aktívne regulujú vlhkosť vzduchu jej skladovaním a následným uvoľňovaním podľa potreby.

Miroslav Stano, technický poradca spoločnosti Baumit

V podkroviach, montovaných domoch alebo kanceláriách zas môže spôsobovať horšiu reguláciu vlhkosti a príliš suchý vzduch aj použitie sadrokartónu s nesprávnou omietkou. Hoci je to skvelý pomocník, s ktorým rýchlo postavíte nové priečky či znížite stropy, pri porovnaní s inými materiálmi najhoršie reguluje vlhkosť v interiéri.

„Vzduch je väčšinou príliš suchý a v miestnostiach sa viac víri prach. Navyše, montované stavby so sadrokartónom majú horšie akumulačné schopnosti ako klasické murované stavby, takže v nich musíte viac kúriť,“ konštatuje Stano.

Regulovať vlhkosť v interiéroch môže kvalitná minerálna omietka alebo dostatočne vhodná stierka. Príkladom je systém Baumit Ionit.

„Skladá sa vždy z dvoch produktov, hladkej stierky Baumit Ionit Fino alebo Ionit Finish, ktorá reguluje vlhkosť vzduchu a vnútornej farby Baumit Ionit Color, ktorá znižuje koncentráciu aerosólov vo vzduchu. Spomaľuje tak šírenie infekcií a zároveň produkuje prospešné vzdušné ióny. Vzduch obohatený iónmi čistí vzduch a zlepšuje pohodu v uzavretých priestoroch,“ hovorí technický poradca Baumitu.

Ionit zlepšuje kvalitu vzduchu dlhé roky

Pozitívny efekt systému Baumit Ionit na tvorbu vzdušných iónov potvrdila aj štúdia vedená Lekárskou univerzitou vo Viedni. Materiály zo systému Ionit aktívne zlepšujú kvalitu vnútorného vzduchu, čo bežne používané stierky alebo farby nedokážu.

„Stierky Ionit aktívne regulujú vlhkosť vzduchu jej skladovaním a následným uvoľňovaním podľa potreby. Zároveň ju pomáhajú udržiavať na optimálnej úrovni 40 až 60 percent, ktorá predstavuje ideálne podmienky na to, aby farba Baumit Ionit Color dosiahla maximálnu produkciu vzdušných iónov, teda obohatila vzduch v miestnosti o také množstvo iónov, ako je to len možné,“ tvrdí Stano.

Výsledky dlhodobých testov ukázali, že aj po desiatich rokoch vnútorný náter Baumit Ionit zabezpečuje konštantnú tvorbu vzdušných iónov a trvalý efekt ionizácie. Tento efekt môžeme prirovnať aj k magnetu, ktorý neustále priťahuje molekuly vody zo vzduchu a premieňa ich na vzdušné ióny.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 685
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 566
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 095

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative