SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street

Najväčšie latinskoamerické IPO očakáva zhodnotenie 40 mld. dolárov.

Brazílska Nubank, jedna z najrýchlejšie rastúcich finančných spoločností Južnej Ameriky, zažije 8. decembra svoj burzový debut. Počas najväčšieho IPO v dejinách Latinskej Ameriky plánuje podpísanie akcií za 3 miliardy dolárov a ich tržné zhodnotenie sa predpokladá okolo 40 miliárd dolárov. Slovenskí investori majú príležitosť zúčastniť sa počiatočnej verejnej ponuky Nubank cez platformu Freedom24.

Fintech Nubank, patriaca pod Nu Holdings, je jednou z najväčších neo-bánk na svete, ktorá svoje služby poskytuje čisto online bez fyzických pobočiek. Nu Holdings požiadala o IPO 1. novembra a primárne podpísanie akcií pripadne na štvrtok 8. decembra. Vďaka IPO na newyorskej burze by ocenenie spoločnosti mohlo dosiahnuť čiastky 40 miliárd dolárov. S aktuálnou hodnotou 30 miliárd dolárov je Nubank najdrahšou digitálnou bankou sveta.

„V Brazílii je Nubank jedným z lídrov inovácií v bankovom sektore. Svoje služby ponúka zdarma, zatiaľ čo konkurencia stále spoplatňuje aj základné transakcie. Od svojho založenia v roku 2013 Nubank veľmi rozšírila portfólio svojich finančných produktov, začala vydávať kreditné karty bez poplatkov, poskytuje poistenie, úvery a ponúka zhodnotenie úspor skrz sporiace účty,“ komentuje Maxim Manturov, riaditeľ skupiny Freedom Finance Europe pre investičné analýzy.

Popularitu Nubank vnímajú aj veľkí investori

Perspektíva rastu je vysoká a obrovského potenciálu si všímajú aj zahraniční investori. Začiatkom roku sa tržná hodnota Nubank odhadovala na 25 miliárd dolárov. V lete vzrástla na 30 miliárd potom, čo do nej pol miliardy dolárov investovala holdingová spoločnosť Berkshire Hathaway amerického miliardára Warrena Buffetta.

Banka má teraz viac ako 48 miliónov užívateľov a pobočky v ďalších krajinách Latinskej Ameriky (Mexiko, Kolumbia). Každý mesiac sa ich klientela rozširuje v priemere o dva milióny nových zákazníkov, ktorí odchádzajú od tradičných bánk. V Latinskej Amerike žije 650 miliónov ľudí a veľa z nich doteraz nemá svoj bankový účet. Miestny trh má značný potenciál, odhaduje sa dokonca na 269 miliárd dolárov. „Zakladatelia Nubank sa od začiatku zamerali na tých, ktorí zatiaľ bankové služby nevyužívali. Pôvodnou myšlienkou bolo vybudovať finančnú inštitúciu bez obmedzení. Tradičné veľké banky, ktoré tvoria zhruba polovicu trhu, začali pred rokmi nastavovať vysoké úrokové sadzby, čo neprospelo ani bankám, ani rozvoju finančného sektoru,“ vysvetľuje Maxim Manturov.

Slovenskí investori sa môžu na IPO zúčastniť online

Záujemcovia z radov slovenských investorov sa môžu zúčastniť prostredníctvom platformy Freedom24 do stredy 7.12. 18:00. Cenové rozpätie sa teraz pohybuje medzi 8 a 9 dolármi za akciu a očakáva sa, že vysoký dopyt ešte stlačí cenu dole. Platforma Freedom24 od spoločnosti Freedom Finance Europe umožňuje slovenským investorom obchodovanie s akciami a burzovo obchodovanými fondmi spoločnosti v USA, Európe a Ázii.

Počiatočná verejná ponuka (IPO) konečne aj pre menších investorov

IPO alebo tiež počiatočný verejná ponuka je prednostný nákup cenných papierov pri vstupe spoločností na burzu. Pre investorov je príťažlivá kvôli takzvanému IPO efektu. Často sa stáva, že sú ponuky primárnych akcií podhodnotené a pri vstupe na burzu dochádza k prudkému rastu cien akcií o desiatky alebo aj stovky percent. Priemerný výnos z IPO obchodovaných cez Freedom24 činil po konci lock-up období k 4.júnu 2021 62 %. Medzi výrazné prvotné ponuky poslednej doby patria spoločnosti ako Airbnb (nárast 189 %) alebo Unity Software (203 %). Zatiaľ čo skôr mali k IPO prístup len najväčší investori s niekoľko miliónmi dolárov, Freedom24 znížilo hranicu na účasť na 2000 dolárov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 2 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 2 h

Na záhradách a dvoroch rodinných domov čoraz častejšie pribúdajú trampolíny a spolu s nimi sa zvyšuje aj frekvencia úrazovosti.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu