SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca

Slovenské firmy čelia mnohým finančným výzvam. Daňové témy sú zvyčajne v úzadí toho celého, vrátane transferového oceňovania.

Transferové oceňovanie musia riešiť tisícky spoločností na Slovensku

Transferové oceňovanie riešia všetky spoločnosti, ktoré majú transakcie so závislými osobami. Závislé osoby sú väčšinou spoločnosti, ktoré sú prepojené buď ekonomicky, prostredníctvom obchodných podielov alebo personálne – firmy majú v manažmente rovnaké osoby. Nejde iba o nadnárodné firmy, ale aj o prepojené spoločnosti v rámci Slovenska. Podstatou transferového oceňovania je, že si pri takýchto spoločnostiach treba dať pozor na to, či sú ceny nastavené v závislosti od aktuálneho trhu alebo sa od trhových cien a podmienok odlišujú.

Popredná daňová téma

Téma transferového oceňovania je aktuálna už niekoľko rokov. Dôvodom je aj iniciatíva Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá sa zaoberá metódami a spôsobmi, ako nadnárodné spoločnosti presúvajú zisky do krajín, kde je nižšie daňové zaťaženie. Tie musia v niektorých krajinách oznámiť určité informácie o svojich transakciách so spoločnosťami v skupine. Poskytnuté údaje si potom vzájomne daňové úrady v jednotlivých štátoch vymieňajú. Daňový úrad podľa toho môže odhadnúť, v ktorej krajine sa transferové ceny nestanovujú správne alebo či sa zisky presúvajú do zahraničia.

Ako je to na Slovensku

Daňová správa na Slovensku si vytvorila už pred mnohými rokmi tím, ktorý sa špecializuje na transferové oceňovanie, ktorý následne vykonáva kontroly zamerané na transferové oceňovanie. Ak spoločnosti nemajú za sebou tím odborníkov, tak tým, že transferové oceňovanie je komplikovaná téma, môže daňový úrad pri bežnej kontrole vymáhať astronomické sumy na dodatočnej dani a pokutách. Do roku 2019 narastal počet daňových kontrol. Na začiatku pandémie na chvíľu ustali, no v súčasnosti daňoví úradníci naplno rozbehli kolotoč daňových kontrol odznova. KPMG očakáva, že počet daňových kontrol v tejto oblasti bude naďalej rásť.

Kedy sa stretnete s kontrolou transferovej dokumentácie?

Audítori tiež vyžadujú transferovú dokumentáciu pri výkone štatutárneho auditu a firmy sa s ňou stretnú aj pri daňovej kontrole. Daňový úrad si ju však môže vypýtať aj bez toho, aby prišiel na daňovú kontrolu. Pri problematike transferového oceňovania existujú dve pokuty, ktoré môže firma dostať. Prvá je za nepredloženie dokumentácie – do 3 000 eur, tá je však nízka a pre väčšinu firiem zanedbateľná. Väčší problém nastáva, keď už príde k samotnej daňovej kontrole. Pokuta sa následne vypočítava ako pri úrokoch, t.j. napr. 10 % p. a. od momentu, kedy bola daň splatná. Maximálna pokuta je 100 % dodatočnej dane. Daňový úrad väčšinou kontroluje veľkých alebo stredne veľkých daňovníkov. Za posledné dva roky daňoví kontrolóri takto vybrali až 180 miliónov eur na dodatočnej dani.

Praktické rady k transferovému oceňovaniu

To, čo musí obsahovať dokumentácia, je dané usmernením Ministerstva financií SR, ktoré uvádza aj jednoznačný zoznam obsahu. Pokiaľ si dokumentáciu robí spoločnosť sama, in-house, je potrebné, aby personál mal znalosti v predmetnom odbore. Nejde o agendu, ktorú vie pokryť bežné účtovné oddelenie spoločnosti. V dokumentácii transferového oceňovania sú aj typologicky úplne iné informácie, ako má účtovné oddelenie k dispozícii.

Počas pandémie viaceré spoločnosti zažili výpadok tržieb, ale nie všetky. Napríklad pri internetových obchodoch pôsobila pandémia opačne. Výnosy a tržby sa pri týchto firmách výrazne zvýšili. Pri transferovom oceňovaní a analýzach je teda potrebné myslieť na výnimočnú situáciu a urobiť úpravy. Odborníci sa musia pozrieť na to, ktoré firmy sú pre danú spoločnosť naozaj ekonomicky porovnateľné. To, čo platilo pred rokom, už nemusí platiť dnes.

Ako vie KPMG pomôcť firmám, ktoré riešia problematiku transferového oceňovania?

KPMG na základe 30 rokov praxe na Slovensku a viac ako 100 rokov vo svete disponuje bohatými skúsenosťami s prípravou transferových dokumentácií. Klientom preto ponúka možnosť nezáväznej kontroly prostredníctvom tzv. Previerky transferového oceňovania. Vďaka nej si môžete s pomocou odborníka skontrolovať, či máte transakcie, ktoré je potrebné posudzovať z hľadiska transferového oceňovania a či máte všetko nastavené správne. Je to rýchla pomoc, ktorá klienta finančne nezaťaží, ale môže mu výrazne v budúcnosti ušetriť náklady.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Či už si chcete pripraviť rýchle občerstvenie alebo zásobiť špajzu, sušička potravín je užitočným pomocníkom v každej kuchyni.


INZERCIA 9 h

Diabetes mellitus je chronické ochorenie, ktoré patrí do skupiny tzv. civilizačných ochorení.


INZERCIA 9 h

Bežný hluk na školskej hodine je na úrovni zvuku vysávača, dá sa to však riešiť. Do júla môžu školy dostať dotáciu až 400 000 eur.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu