SME
Nedeľa, 23. január, 2022 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Reinoo chce na Vlčincoch postaviť 750 nových parkovacích miest

Nedostatok parkovacích miest je problémom aj Vlčiniec. Spoločnosť Reinoo pripravuje výstavbu parkovacieho domu na Poštovej.

Nedostatok parkovacích miest je dlhodobým problémom aj Vlčiniec. Veď keby sa stavali podľa dnešných noriem, na súčasný počet bytov by v nich chýbalo viac ako 6000 parkovacích miest. Spoločnosť Reinoo pripravuje výstavbu parkovacieho domu na Poštovej pre zamestnancov kancelárskych budov, ktorý chce poskytnúť za symbolický poplatok obyvateľom Vlčiniec mimo pracovnej doby. Zároveň navrhuje mestu, že postaví parkovací dom bližšie k ľuďom, aby malo k nemu prístup až 2000 bytov do 5 minút chôdze. Spoločnosť už požiadala mesto Žilina o odkup pozemku na Obchodnej za trhovú cenu.

Spoločnosť Reinoo v súčasnosti stavia kancelársku budovu Obchodná, ktorej súčasťou bude aj parkovací dom s 500 parkovacími miestami. Ak sa dohodne s mestom o odkúpení pozemku na Obchodnej, tak rozšíri počet miest až na 750. Z toho 500 poskytne za symbolickú sumu na parkovanie mimo pracovnej doby a ďalších 250 bude poskytovať pre obyvateľov Vlčiniec celodenne.

„Výstavba parkovacieho domu pre zamestnancov kancelárií má začať budúci rok. Keďže však poznáme katastrofálnu situáciu s parkovaním na Vlčincoch, radi by sme tieto miesta po pracovnej dobe poskytli verejnosti. Obyvatelia Vlčiniec by tak dostali možnosť využívať nových 750 parkovacích miest v čase, keď sú napríklad doma z práce alebo počas sviatkov a víkendov,“ hovorí Milan Dubec, CEO a spolumajiteľ spoločnosti Reinoo.

Aby tieto miesta ľudia skutočne boli ochotní využívať, spoločnosť Reinoo navrhuje nové umiestnenie parkovacieho domu tak, aby vo vzdialenosti 300 m, čiže 5 minút chôdze, malo k nemu prístup až 2000 bytov. Podľa prieskumov zo zahraničia majú ľudia záujem využívať parkovacie domy, pokiaľ sú do 5 minút chôdze od miesta, kde chcú ísť. Parkovací dom na Poštovej ulici by malo do 5 minút chôdze len 600 bytov. „Už sme požiadali mesto Žilina o odpredaj tohto pozemku za trhovú cenu, veríme, že nám a aj okolitým obyvateľom vyjde v ústrety,“ konštatuje Milan Dubec.

Zelené riešenie dlhodobého problému

Parkovací dom Obchodná ponúkne Vlčinciam ekologické, moderné a dlhodobé riešenie problému s parkovaním. Nový parkovací dom pojme až 750 áut na ploche iba 3-tisíc m2, zatiaľ čo na uliciach zaberá takéto množstvo áut vrátane príslušných komunikácií 26-tisíc m2. Takéto riešenie tak chráni zeleň a verejné priestory, keďže autá nezaberajú zbytočne veľkú plochu a autá koncentrujú na jednom mieste.

Súčasné parkovacie miesta umiestnené na uliciach, vrátane tých provizórnych a príslušných komunikácii, zaberajú na Vlčincoch neuveriteľných 140 000 m2 plochy. To je približne plocha 20 futbalových ihrísk, ktorú dnes zaberajú autá na úkor verejných priestranstiev a zelene. V horšom prípade blokujú menšie ulice napr. príjazd pre hasičov či záchranárov.

Najekologickejším faktorom však bude to, že sa vybuduje parkovací dom, ktorý bude slúžiť za tie isté stavebné náklady a tú istú ekologickú záťaž územia naraz na dva účely. Cez pracovné dni v pracovnom čase, čo je 20% v roku pre zamestnancov kancelárií. Takéto miesta sú potom 80% času prázdne. Priblížením parkovacieho domu bližšie k ľuďom budú môcť tieto miesta využívať práve ľudia, ktorí prídu z práce domov večer, na víkendy a sviatky.

Nové detské ihrisko a verejné parkovanie

Pri parkovacom dome Reinoo postaví aj nové detské ihrisko a multifunkčné športovisko pre futbal a basketbal. Parkovací dom bude mať zelenú strechu a časť z neho bude pod zemou. V jeho okolí budú vysadené nové stromy a upravené chodníky či lavičky.

Parkovanie mimo pracovnej doby bude za symbolickú sumu dostupné miestnym obyvateľom, bude obsahovať miesta pre invalidov, 48 elektronabíjačiek či carwellnes. Parkovacie miesta sa nebudú predávať individuálnym vlastníkom a zostanú tak dostupné pre všetkých. Pôjde tak o prvý parkovací dom v Žiline, ktorý bude slúžiť celej verejnosti. Zároveň bude parkovací dom napojený priamo na Obchodnú ulicu, čím sa eliminuje nutnosť áut vchádzať do vnútroblokov sídliska.

„Uvedomujeme si, že parkovací dom nevyrieši celý problém parkovania na Vlčincoch, no bude zásadnou investíciou, ktorá pomôže problém s parkovaním citeľne znížiť,“ dodáva Milan Dubec.

Investícia za 7 miliónov eur je plne v réžii developera a verejný rozpočet nezaťaží ani jedným eurom. Mesto zároveň získa odhadom 800-tisíc eur za pozemok, ktoré môže investovať do ďalšieho rozširovania parkovací miest na iných miestach. Za projektom stojí developerská spoločnosť Milana Dubca, Reinoo, ktorá postavila napr. budovu Poštová 1, Zelené Vlčince, aktuálne stavia budovu Obchodná 1 alebo stojí za rekonštrukciou historickej budovy Banky Žilina.

Viac informácii nájdete na: www.pdvlcince.sk
FB: @reinooza

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Odkladať kúpu nehnuteľnosti v hlavnom meste môže vyjsť draho vzhľadom na dlhodobý rast cien.


21. jan

Minulý rok sa niesol v znamení boja s ochorením COVID-19.


21. jan

Union zdravotná poisťovňa ako jediná prepláca diabetológom štyri nové výkony v oblasti edukácie pacientov.


21. jan
Skryť Zatvoriť reklamu