SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Od nového roka na talianske svahy iba s poistením zodpovednosti

Ak chcete ísť v novom roku lyžovať do Talianska, musíte sa v stredisku preukázať uzatvorením poistenia zodpovednosti za škody.

Poistenie zodpovednosti kryje škody na majetku alebo ujmu na zdraví, ktoré môžete spôsobiť iným osobám. Túto povinnosť lyžiari ľahko splnia tým, že si uzatvoria cestovné poistenie s vyšším rozsahom krytia. Prípady zranení lyžiarov na zjazdovkách totiž eviduje UNIQA každoročne. Prax ukazuje, že v zahraničí ľudia veľmi dobre poznajú svoje práva a vedia sa ich dôsledne domáhať až na súdoch.

Nová norma predpisuje okrem poistenia zodpovednosti aj ďalšie povinnosti: športovci na talianskych svahoch pod vplyvom alkoholu a mladí do 18 rokov musia nosiť lyžiarsku prilbu. Nové nariadenie budú na svahoch v Taliansku kontrolovať. Pokiaľ by zistili pochybenia, lyžiar či snowboardista príde na mieste o skipas. Okrem toho bude povinný zaplatiť pokutu vo výške 100-150 Eur.

Správne zvolené cestovné poistenie kryje aj spôsobené škody

Najjednoduchšou cestou, ako splniť túto požiadavku, je uzatvorenie cestovného poistenia, ktoré obsahuje aj poistenie zodpovednosti za škodu voči tretím osobám. V rámci všetkých cestovných balíkov s vyšším krytím (okrem základného balíka Basic) je zahrnutá aj poistná ochrana pre neúmyselné škody alebo ujmy na zdraví až do limitu 200 000 EUR.

„Konkrétne pre Taliansko odporúčame turistom túto vyššiu hladinu krytia, pretože poškodení tam žiadajú spravidla jedno z najvyšších odškodnení na našom kontinente a sú vo vymáhaní veľmi úspešní“ , upozorňuje Eva Trajboldová, manažérka poistenia osôb UNIQA.

Klientom s platnou zmluvou cestovného poistenia, ktorá zahŕňa poistenie zodpovednosti za škodu, bude vydanýcertifikát v angličtine, ktorý potvrdzuje poistné krytie a ktorý bude možné pri kontrole v talianskych lyžiarskych strediskách predložiť. Klienti si o potvrdenie môžu požiadať e-mailom na adrese travel@uniqa.sk. Klienti s ročnými zmluvami CP, ktoré je možné predlžovať, si môžu o certifikát požiadať takisto mailom na travel@uniqa.sk. V žiadosti je potrebné uviesť číslo poistnej zmluvy. V prípade rodinných zmlúv vydá UNIQA potvrdenie pre všetky poistené osoby.

UNIQA upozorňuje, že na tento účel nie je vhodné poistenie zodpovednosti z poistenia domácnosti, pretože u časti veľmi starých zmlúv sa môžu vyskytnúť nízke a teda nedostačujúce poistné sumy. Okrem toho kompletný zoznam poistených osôb krytých v zmluve (napr. manželia, partneri, rodičia, starí rodičia, maloleté deti žijúce v spoločnej domácnosti a pod.) je definovaný iba vo Všeobecných poistných podmienkach a nie je ho možné zo strany poisťovne overiť, rovnako ako nie je prípustný dodatočný zber osobných údajov týchto len nepriamo identifikovaných osôb.

Pre bežecké lyžovanie a ďalšie zimné športy nie je poistenie zodpovednosti v Taliansku vyžadované.

Čo robiť, keď nastane poistná udalosť

Podľa štatistík sa väčšina prípadov odškodného za zranenie pri lyžovačke týka práve alpských svahov. Pády a zranenia pri vystupovaní zo sedačkovej lanovky ale aj prípad, keď počas lyžovačky v Taliansku narazil do cudzinca náš poistený. Zranený lyžiar utrpel niekoľkonásobné zlomeniny a otras mozgu.Ak dôjde k škode alebo ujme na zdraví inej osoby za účasti klienta s poistením zodpovednosti UNIQA, vždy kontaktujte miestnu políciu a zaistite si kontakty na svedkov udalosti.

  • Urobte si dokumentáciu, nakreslite si plánik miesta nehody
  • Nikdy nepodpisujte žiadnu dokumentáciu udalosti, pokiaľ textu nerozumiete . Odporúčame nepodpisovať nič, čomu nerozumiete a ak, tak s výhradou, že textu nerozumiete. Môže sa totiž stať, že pri spornej kolízii, kde nie je jasný vinník, môžete takto nechtiac na seba prevziať vinu, aj keď za zrážku nemôžete.
  • Na pomoc sa odporúča zavolať asistenčnú službu k cestovnému poisteniu, dostupnú 24 hod denne telefonicky. Odborne erudovaní a jazykovo vybavení pracovníci asistencie k cestovnému poisteniu môžu prevziať komunikáciu a vybavovanie za Vás.
  • Uschovajte si všetky doklady.
  • Po návrate bezodkladne nahláste poistnú udalosť a poskytnite poisťovni dokumentáciu a súčinnosť.

„Klienti sú podľa poistných podmienok povinní škodám predchádzať. Poistenie zodpovednosti sa tak nevzťahuje na úmyselne spôsobené škody, škody pod vplyvom alkoholu a návykových látok a na situácie, keď klient porušil zákonné normy alebo nariadenia platné v navštívenej krajine či konkrétnom stredisku,“ vypočítava najdôležitejšie výluky z poistnej ochrany Eva Trajboldová z UNIQA.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete kúpu nového spotrebiča, nákup v PLANEO cez víkend bude zaručená výhra!


20m

Zátoky, lagúny i dlhé pláže pre príjemný relax, zábavu aj štipku dobrodružstva.


INZERCIA 8 h

V nedeľu 5. júna v Eurovea pri Dunaji naživo odštartuje letná séria vandrovky.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu