SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“

„Spoločne za zdravé, bezpečné a dôstojné pracoviská v kovospracujúcom priemysle.“

So záverom roka 2021 prichádza aj záver projektu venovaného dôstojnej práci a bezpečným pracoviskám v kovospracujúcom priemysle. V rámci projektu sme sa dozvedeli, čo znamená pojem dôstojná práca, že je ľudským právom, na ktoré má nárok každý človek. Aby bola práca dôstojná, dopĺňajú ju ďalšie práva a to férové a bezpečné pracovné prostredie a prijateľné podmienky na prácu, ochrana pred nezamestnanosťou, rovnocenné zárobky, sociálna ochrana či právo formovať odbory. Dôstojná práca znamená príležitosť na prácu, ktorá je produktívna a poskytuje primeraný príjem. Nezaobíde sa bez dodržiavania predpisov BOZP na pracovisku či sociálnej ochrany zamestnancov. Vedie k lepšej perspektíve pre personálny rast, sociálnej integrácii, slobode vyjadriť svoje obavy, organizovať sa a zúčastňovať sa na rozhodnutiach, či rovnosti príležitostí a zaobchádzania pre ženy a mužov. Princípy dôstojnej práce sa do praxe zavádzajú pomocou štyroch strategických pilierov, ktorými sú práva na pracovisku, vytváranie pracovných miest, sociálna ochrana a sociálny dialóg.

Projekt „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“ sústredil pozornosť na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci ako hlavný prvok dôstojnej práce. Vďaka projektu sme chceli dosiahnuť ciele ako napríklad zvýšené povedomie o výhodách dôstojnej práce, zvýšená kapacita zástupcov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pri zavádzaní dôstojných pracovných podmienok, vzdelávaní pracovníkov a prispôsobovaní ich prístupov k zmenám na trhu práce, ktoré majú vplyv na otázky spojené so zdravím a bezpečnosťou, či posilnenie trojstrannej spolupráce s cieľom podporiť vykonávanie agendy dôstojnej práce. Okrem toho sme sa snažili o lepšie pochopenie nórskych osvedčených postupov v oblasti využívania mechanizmov sociálneho dialógu pri zvyšovaní bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku.

V projekte sme sa venovali ochrane práce v súvislosti s bezpečnosťou a ochranou zdravia zamestnancov. Starostlivosť o bezpečnosť a zdravie zamestnancov pri práci a o zlepšovanie pracovných podmienok ako základných súčastí ochrany práce je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou plánovania a plnenia pracovných úloh. Zamestnávateľ, zamestnanci a zástupcovia zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a odborová organizácia navzájom spolupracujú pri plánovaní a vykonávaní opatrení v oblasti ochrany prác.

Veľkou témou projektu bola tripartita a jej význam. Cieľom tripartity je komunikácia medzi hlavnými sociálnymi partnermi, čiže medzi vládou, odbormi a zamestnávateľmi. Tí sa prostredníctvom svojich zástupcov snažia dohodnúť na zásadných otázkach hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Cieľom je dosiahnuť dohodu na celoštátnej úrovni. Tripartita môže zaujímať stanoviská k návrhom všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré sa týkajú záujmov zamestnancov a zamestnávateľov. Medzi najdôležitejšie patria otázky o mzdových a pracovných podmienkach.

V nadväznosti na to bola ústrednou témou dobrá prax založená na Nórskom modeli. Severský pracovný model charakterizovaný sociálnym dialógom a tripartitou sa stal ochrannou známkou severských krajín - Dánska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska. Trojstranná spolupráca funguje naprieč politickými deliacimi líniami a dnes sa považuje za kľúčovú pre národné hospodárstvo.

Veríme, že projekt „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“ naplnil očakávania zúčastnených, splnil ciele, ktoré si predsavzal a prispel k zvýšenému povedomiu zainteresovaných strán o výhodách dôstojnej práce.

Projekt je podporovaný prostredníctvom nórskych grantov 2014 – 2021,
v rámci programu „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


1 h

S bezpečným FLEX tarifom môžete zájazd bezdôvodne zrušiť do 15 dní pred odletom.


INZERCIA 9 h

To be green is evergreen.


10 h
Skryť Zatvoriť reklamu