SME

Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“

„Spoločne za zdravé, bezpečné a dôstojné pracoviská v kovospracujúcom priemysle.“

So záverom roka 2021 prichádza aj záver projektu venovaného dôstojnej práci a bezpečným pracoviskám v kovospracujúcom priemysle. V rámci projektu sme sa dozvedeli, čo znamená pojem dôstojná práca, že je ľudským právom, na ktoré má nárok každý človek. Aby bola práca dôstojná, dopĺňajú ju ďalšie práva a to férové a bezpečné pracovné prostredie a prijateľné podmienky na prácu, ochrana pred nezamestnanosťou, rovnocenné zárobky, sociálna ochrana či právo formovať odbory. Dôstojná práca znamená príležitosť na prácu, ktorá je produktívna a poskytuje primeraný príjem. Nezaobíde sa bez dodržiavania predpisov BOZP na pracovisku či sociálnej ochrany zamestnancov. Vedie k lepšej perspektíve pre personálny rast, sociálnej integrácii, slobode vyjadriť svoje obavy, organizovať sa a zúčastňovať sa na rozhodnutiach, či rovnosti príležitostí a zaobchádzania pre ženy a mužov. Princípy dôstojnej práce sa do praxe zavádzajú pomocou štyroch strategických pilierov, ktorými sú práva na pracovisku, vytváranie pracovných miest, sociálna ochrana a sociálny dialóg.

Projekt „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“ sústredil pozornosť na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci ako hlavný prvok dôstojnej práce. Vďaka projektu sme chceli dosiahnuť ciele ako napríklad zvýšené povedomie o výhodách dôstojnej práce, zvýšená kapacita zástupcov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pri zavádzaní dôstojných pracovných podmienok, vzdelávaní pracovníkov a prispôsobovaní ich prístupov k zmenám na trhu práce, ktoré majú vplyv na otázky spojené so zdravím a bezpečnosťou, či posilnenie trojstrannej spolupráce s cieľom podporiť vykonávanie agendy dôstojnej práce. Okrem toho sme sa snažili o lepšie pochopenie nórskych osvedčených postupov v oblasti využívania mechanizmov sociálneho dialógu pri zvyšovaní bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku.

V projekte sme sa venovali ochrane práce v súvislosti s bezpečnosťou a ochranou zdravia zamestnancov. Starostlivosť o bezpečnosť a zdravie zamestnancov pri práci a o zlepšovanie pracovných podmienok ako základných súčastí ochrany práce je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou plánovania a plnenia pracovných úloh. Zamestnávateľ, zamestnanci a zástupcovia zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a odborová organizácia navzájom spolupracujú pri plánovaní a vykonávaní opatrení v oblasti ochrany prác.

Veľkou témou projektu bola tripartita a jej význam. Cieľom tripartity je komunikácia medzi hlavnými sociálnymi partnermi, čiže medzi vládou, odbormi a zamestnávateľmi. Tí sa prostredníctvom svojich zástupcov snažia dohodnúť na zásadných otázkach hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Cieľom je dosiahnuť dohodu na celoštátnej úrovni. Tripartita môže zaujímať stanoviská k návrhom všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré sa týkajú záujmov zamestnancov a zamestnávateľov. Medzi najdôležitejšie patria otázky o mzdových a pracovných podmienkach.

V nadväznosti na to bola ústrednou témou dobrá prax založená na Nórskom modeli. Severský pracovný model charakterizovaný sociálnym dialógom a tripartitou sa stal ochrannou známkou severských krajín - Dánska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska. Trojstranná spolupráca funguje naprieč politickými deliacimi líniami a dnes sa považuje za kľúčovú pre národné hospodárstvo.

Veríme, že projekt „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“ naplnil očakávania zúčastnených, splnil ciele, ktoré si predsavzal a prispel k zvýšenému povedomiu zainteresovaných strán o výhodách dôstojnej práce.

Projekt je podporovaný prostredníctvom nórskych grantov 2014 – 2021,
v rámci programu „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 842
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 575
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 062
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 896
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 909
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 073
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripnutie žltého narcisu na hruď vyjadruje spolupatričnosť, podporu a vnáša do života nádej.


8 h

Renomovaná značka áut Nissan prichádza s novým vylepšeným modelom Qashqai.


9 h

Investovať všetky peniaze iba do jedného aktíva nie je ideálne.


INZERCIA 19 h
SkryťZatvoriť reklamu