SME

Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“

„Spoločne za zdravé, bezpečné a dôstojné pracoviská v kovospracujúcom priemysle.“

So záverom roka 2021 prichádza aj záver projektu venovaného dôstojnej práci a bezpečným pracoviskám v kovospracujúcom priemysle. V rámci projektu sme sa dozvedeli, čo znamená pojem dôstojná práca, že je ľudským právom, na ktoré má nárok každý človek. Aby bola práca dôstojná, dopĺňajú ju ďalšie práva a to férové a bezpečné pracovné prostredie a prijateľné podmienky na prácu, ochrana pred nezamestnanosťou, rovnocenné zárobky, sociálna ochrana či právo formovať odbory. Dôstojná práca znamená príležitosť na prácu, ktorá je produktívna a poskytuje primeraný príjem. Nezaobíde sa bez dodržiavania predpisov BOZP na pracovisku či sociálnej ochrany zamestnancov. Vedie k lepšej perspektíve pre personálny rast, sociálnej integrácii, slobode vyjadriť svoje obavy, organizovať sa a zúčastňovať sa na rozhodnutiach, či rovnosti príležitostí a zaobchádzania pre ženy a mužov. Princípy dôstojnej práce sa do praxe zavádzajú pomocou štyroch strategických pilierov, ktorými sú práva na pracovisku, vytváranie pracovných miest, sociálna ochrana a sociálny dialóg.

Projekt „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“ sústredil pozornosť na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci ako hlavný prvok dôstojnej práce. Vďaka projektu sme chceli dosiahnuť ciele ako napríklad zvýšené povedomie o výhodách dôstojnej práce, zvýšená kapacita zástupcov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pri zavádzaní dôstojných pracovných podmienok, vzdelávaní pracovníkov a prispôsobovaní ich prístupov k zmenám na trhu práce, ktoré majú vplyv na otázky spojené so zdravím a bezpečnosťou, či posilnenie trojstrannej spolupráce s cieľom podporiť vykonávanie agendy dôstojnej práce. Okrem toho sme sa snažili o lepšie pochopenie nórskych osvedčených postupov v oblasti využívania mechanizmov sociálneho dialógu pri zvyšovaní bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku.

V projekte sme sa venovali ochrane práce v súvislosti s bezpečnosťou a ochranou zdravia zamestnancov. Starostlivosť o bezpečnosť a zdravie zamestnancov pri práci a o zlepšovanie pracovných podmienok ako základných súčastí ochrany práce je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou plánovania a plnenia pracovných úloh. Zamestnávateľ, zamestnanci a zástupcovia zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a odborová organizácia navzájom spolupracujú pri plánovaní a vykonávaní opatrení v oblasti ochrany prác.

Veľkou témou projektu bola tripartita a jej význam. Cieľom tripartity je komunikácia medzi hlavnými sociálnymi partnermi, čiže medzi vládou, odbormi a zamestnávateľmi. Tí sa prostredníctvom svojich zástupcov snažia dohodnúť na zásadných otázkach hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Cieľom je dosiahnuť dohodu na celoštátnej úrovni. Tripartita môže zaujímať stanoviská k návrhom všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré sa týkajú záujmov zamestnancov a zamestnávateľov. Medzi najdôležitejšie patria otázky o mzdových a pracovných podmienkach.

V nadväznosti na to bola ústrednou témou dobrá prax založená na Nórskom modeli. Severský pracovný model charakterizovaný sociálnym dialógom a tripartitou sa stal ochrannou známkou severských krajín - Dánska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska. Trojstranná spolupráca funguje naprieč politickými deliacimi líniami a dnes sa považuje za kľúčovú pre národné hospodárstvo.

Veríme, že projekt „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“ naplnil očakávania zúčastnených, splnil ciele, ktoré si predsavzal a prispel k zvýšenému povedomiu zainteresovaných strán o výhodách dôstojnej práce.

Projekt je podporovaný prostredníctvom nórskych grantov 2014 – 2021,
v rámci programu „Sociálny dialóg – Dôstojná práca“.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 1 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 1 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 12 h
SkryťZatvoriť reklamu