SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit

To be green is evergreen.

Gymnázium Pavla Jozefa Šafárika – Pavol Jozef Šafárik Gimnázium v Rožňave získalo finančný príspevok financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu 2014 – 2021 a zo štátneho rozpočtu SR na realizáciu svojho projektu počas rokov 2021-2023 .

Pálčivosť klimatických zmien a dôležitosť zmeny prístupu k životnému prostrediu sú témy, na ktoré sme sa rozhodli zamerať v našom projekte. Naším hlavným cieľom je priviesť žiakov k zamysleniu sa
nad stavom životného prostredia, nad tvorbou vlastnej uhlíkovej stopy. Uvedomujeme si fakty o aktuálnom stave planéty, preto sme pripravili rôzne aktivity smerujúce k zmene správania vo vzťahu k svojmu okoliu a k životnému prostrediu. Spolu so žiakmi v areáli školy sme založili permakultúrnu záhradu s exteriérovou učebňou, vytvorili sme parkovacie miesta na bicykle, začali sme sa podieľať na výsadbe stromov a začali sme so separáciou odpadu v každej triede.

V prvej fáze projektu prebehla edukačná činnosť, v rámci ktorej sa žiaci našej školy oboznámili
so základnými pojmami a cieľmi projektu. Realizácia projektových aktivít sa začala založením permakultúrnej záhrady na pozemku školy a zakúpením a rozmiestnením smetných nádob na separovaný odpad v každej triede. Na pozemku sme takisto vytvorili exteriérovú učebňu, ktorá slúži na výučbu rôznych predmetov. Vysadená zeleň okrem svojich základných funkcií, ako sú zlepšenie ovzdušia, ochladzovanie prostredia, zadržiavanie vlahy, plní aj významnú spoločenskú a ozdravnú funkciu. Preto veríme, že naša záhrada a externá učebňa budú miestom, kde sa všetci žiaci budú radi stretávať. Na pozemku sa nachádzajú aj bylinkové záhony, hmyzie domčeky, kŕmidlá pre vtáky a zberné nádrže na dažďovú vodu, ktoré slúžia na zavlažovanie záhrady.

Žiaci a učitelia môžu chodiť do školy na bicykloch, keďže v rámci projektu sme vytvorili parkovacie miesta na bicykle, čím sme podporili znižovanie uhlíkovej stopy. Naša škola sa zapojila do výsadby stromčekov v spolupráci so štátnym podnikom LESY SR, OZ Rožňava. Žiaci sa budú následne o vysadený les aj starať. Rovnako sa budú podieľať aj na údržbe lesných chodníčkov a prikrmovaní zveri v spolupráci s miestnymi poľovníckymi združeniami.

Učitelia vytvorili pracovné listy s danou problematikou určené pre rôzne vekové kategórie –
pre materské, základné aj stredné školy.

Počas realizácie jednotlivých aktivít spolupracujeme s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Rožňave, s občianskym združením Sosna, so spoločnosťou Brantner Gemer s.r.o. a s miestnymi farmármi a poľovníckymi združeniami.

Realizácia projektu je nastavená na dva roky, nepôjde však o jednorazové aktivity. Ich zameranie je totiž dlhodobé, preto sa trvanie projektu predĺži. Veríme, že sa nám podarí poukázať na potrebu citlivého prístupu k životnému prostrediu, a naplniť tak myšlienku projektu „To be green is evergreen“.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Digitálne umenie naberá na obľube i na hodnote. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje na svojich pobočkách 365.bank.


3 h

Poisťovňa dosiahla zisk pred zdanením na úrovni 2,5 milióna eur


11 h

Takmer dvaja z troch mladých zvažujú štúdium v zahraničí alebo tam už študujú.


INZERCIA 20 h
SkryťZatvoriť reklamu