SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?

Ich prepojeniu sa však venuje málo pozornosti. Preto vznikol medzinárodný projekt ENDURANCE, ktorý pomáha túto medzeru vyplniť.

zdroj: Freepik.comzdroj: Freepik.com

Šport a podnikanie rozvíjajú veľmi podobné osobnostné charakteristiky. Aj preto sú športovci a športoví profesionáli veľmi často podnikaví a vykazujú vyšší sklon púšťať sa do vlastného podnikania. Zvyčajne sú vďaka športu vybavení kvalitami, ktoré sú pre nich v podnikaní veľmi užitočné. Ich zapojenie v systematickom tréningu a športovom súperení rozvíja množstvo charakteristík typických a užitočných pre podnikanie. Patria sem napríklad disciplína, vytrvalosť, dôvera vo vlastnú kontrolu nad situáciou, proaktivita, potreba dosahovania výsledkov či odolnosť voči stresu. Šport rozvíja aj schopnosť prispôsobovať sa zmenám, zvládať ťažkosti a nepríjemné situácie. Navyše, pôsobenie v športe môže priaznivo ovplyvniť aj ďalšie faktory dôležité pre podnikanie, ako napríklad dostupné zdroje, medziľudské vzťahy a siete kontaktov, ako aj sociálne, emocionálne a vodcovské schopnosti.

Väzby medzi športom a podnikaním sú teda prirodzené a rozmanité, avšak až na niekoľko výnimiek nebývajú vo vzdelávaní či podpore podnikania efektívne prepojené. Nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe sa stretávame s nedostatkom podnikateľského vzdelávania v športovo orientovaných odboroch ako aj nedostupnosťou na mieru vytvoreného podnikateľského tréningu. Podnikateľské kompetencie sú pritom v súčasnosti potrebné zrejme viac ako kedykoľvek predtým.

Načítavam video...

Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave koordinuje medzinárodný projekt ENDURANCE, ktorý prehodnocuje výučbu a tréning podnikania na základe vzájomného dopĺňania sa a spoločných prvkov medzi športom a podnikaním. V prvých etapách projektu partneri komplexne mapovali a hodnotili dynamiku športu a podnikania v zúčastnených krajinách a zamerali sa na hľadanie spoločných atribútov týchto domén a preskúmanie ich podobností, identifikáciu príkladov dobrej praxe z oblasti prepojení medzi športom a podnikaním, skúmanie ciest od športu k podnikaniu, a hľadanie príkladov a úspešných príbehov prepojenia športu a podnikania. Na základe výsledkov mapovania, ako aj na základe svojich skúseností v oblasti športu a podnikania aktuálne partneri projektu ENDURANCE pracujú na tvorbe tréningových materiálov, ktorých cieľom je podporiť podnikavosť a rozvinúť podnikateľské zručnosti športovcov a športových profesionálov.

Všetky vytvorené výsledky projektu sú dostupné na otvorenej vzdelávacej platforme http://www.enduranceproject.eu. Tá je dostupná v plnom rozsahu, zadarmo a v siedmych európskych jazykoch.

Projekt ENDURANCE je spolufinancovaný z programu Európskej únie Erasmus+. Podpora Európskej komisie na výrobu tejto publikácie nepredstavuje súhlas s obsahom, ktorý odráža len názory autorov, a Komisia nemôže byť zodpovedná za prípadné použitie informácií, ktoré sú v nej obsiahnuté.

Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave

Fakulta managementu je jednou z trinástich fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobí v študijnom odbore ekonómia a manažment. V súlade s Bolonskou deklaráciou fakulta rozvíja bakalárske, magisterské i doktorandské štúdium a podporuje programy mobility študentov uplatňovaním kreditového systému (ECTS).

Poslaním Fakulty managementu UK je pripravovať kvalitných a konkurencieschopných absolventov, ktorí sú schopní pracovať v tímoch alebo zastávať manažérske pozície v organizáciách rôzneho typu a zamerania na základe nadobudnutých najnovších poznatkov z teórie manažmentu, k rozvíjaniu ktorej fakulta prispieva svojou vlastnou vedecko-výskumnou činnosťou. Fakulta tiež vníma úzke prepojenie pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti, spolu s rozvíjaním kontaktov s absolventmi, partnermi a manažérskou praxou, ako účinnú cestu k presadzovaniu trendov budovania znalostnej spoločnosti.

Fakulta managementu ponúka štúdium v študijných programoch:
Manažment
Podnikanie
› Medzinárodný manažment (nemecký program alebo francúzsky program)
Manažment v anglickom jazyku
Manažment v externej forme

Viac informácií o Fakulte managementu nájdete na: www.fm.uniba.sk alebo na www.fakultamanagementu.skČítajte viac: https://tlacovespravy.sme.sk/ts/22815144/ako-podporit-podnikavost-v-novom-prostredi-globalnych-vyziev.html

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poisťovňa dosiahla zisk pred zdanením na úrovni 2,5 milióna eur


7 h

Takmer dvaja z troch mladých zvažujú štúdium v zahraničí alebo tam už študujú.


INZERCIA 16 h

Originálne bombičky SodaStream zaručujú bezpečnosť. Rozoznáte, kúpite aj vymeníte ich jednoducho a dovezú vám ich až domov.


25. máj
SkryťZatvoriť reklamu