SME

Na Oddelení klinickej biochémie vykonali cez 900-tisíc vyšetrení

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali na Oddelení klinickej biochémie v roku 2021 viac ako 900-tisíc vyšetrení.

Laboratórna diagnostička z Oddelenia klinickej biochémie Nemocnice AGEL Košice-Šaca RNDr. Eva Janoková uznáva, že rok 2021 bol pre laboratóriá jedným z najnáročnejších. Museli sa popasovať nielen s opakovane sa meniacou skladbou vyšetrení, zaradením nových parametrov do portfólia, ale aj neutíchajúcim náporom vzoriek na analýzu.

„Začiatkom roka vrcholila druhá vlna pandémie, a to zmenilo charakter našej práce. „Biela medicína“ bola redukovaná. Poskytovaná bola len akútna zdravotná starostlivosť. O to viac vyšetrení prichádzalo od pacientov z COVID oddelení. Starostlivý monitoring týchto pacientov vyžadoval množstvo vyšetrení, odbery aj niekoľkokrát za deň a zaradenie nových parametrov do nášho portfólia. Jedným z nich bolo stanovenie IL-6 (Interleukín 6). IL-6 je prozápalový cytokín s pleiotropným účinkom,“ uviedla laboratórna diagnostička RNDr. Eva Janoková s tým, že jeho zvýšená produkcia v priebehu krátkeho času je vyvolaná pri akútnych zápalových procesoch spojených s vírusovými a bakteriálnymi infekciami a polytraumami. „Po prekonaní ochorenia ľudí zaujímalo, či sa im vytvorili protilátky proti vírusu SARS-COV2. S rozbiehajúcou sa vakcináciou rástol aj záujem ľudí o stanovenie hladiny protilátok proti SARS-COV2 vírusu po očkovaní. A tak sme v priebehu roka k vyšetrovaniu protilátok po prekonaní ochorenia zaradili aj test na stanovenie hladiny protilátok po očkovaní. Nemálo času nám zabrali aj činnosti súvisiace s logistikou vzoriek, ktoré boli odoberané v našom zdravotníckom zariadení a odosielané do mikrobiologického laboratória na PCR vyšetrenie,“ priblížila odborná zástupkyňa Oddelenia klinickej biochémie. Pre potreby rýchlej diagnostiky a čo najskoršieho odhalenia možných pozitívnych pacientov bol v Nemocnici AGEL Košice-Šaca v priebehu júna uvedený do prevádzky analyzátor COBAS LIAT, ktorý slúži na rýchle PCR vyšetrenie. „Na základe princípu polymerázovej reťazovej reakcie sa vo vzorke detekuje nukleová kyselina SARS-COV2 vírusu. Celá analýza trvá len 20 minút. Takže lekár v priebehu krátkeho času vie, či je pacient pozitívny na COVID-19 alebo má iné respiračné ochorenie,“ vysvetlila výhody moderného prístroja, vďaka ktorému môže lekár pacientovi rýchlo nasadiť adekvátnu liečbu a v prípade potreby pozitívnu osobu izolovať.

„Začiatkom leta, keď sa pandemická situácia trochu upokojila, sme sa opäť na chvíľu vrátili k „bielej medicíne“. Bolo potrebné realizovať vyšetrenia súvisiace s bežnými preventívnymi prehliadkami, špecializovanou zdravotnou starostlivosťou a plánovanými operačnými výkonmi, ktoré sa dlhší čas odkladali. Koncom roka, keď prišla tretia vlna pandémie, nemocnica ako subjekt hospodárskej mobilizácie musela opäť reprofilizovať lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 a tým sa opäť zmenila skladba našich vyšetrení,“ dodala na záver odborníčka z Oddelenia klinickej biochémie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, na ktorom v priebehu uplynulých 12 mesiacov urobili viac ako 900-tisíc vyšetrení.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 123
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 640
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 780
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu