SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Odborník radí, ako rozlíšiť nové varianty COVID-19 od chrípky

Počas náporu ochorenia COVID-19 je náročné odlíšiť toto respiračné ochorenie od chrípky, pretože príznaky sú si veľmi podobné.

Koncom roka 2021 bol v Juhoafrickej republike prvýkrát identifikovaný variant choroby covid-19, ktorý získal označenie omicron. V porovnaní s predchádzajúcou verziou delta, je podľa odborníkov asi 3-krát infekčnejší, ale na druhú stranu má oveľa miernejšie príznaky.
„Variant omicron je tu ešte pomerne krátko. napriek tomu sa zdá, že i keď je výrazne infekčnejší ako predošlé varianty, množí sa dominantne v horných dýchacích cestách, zriedkavejšie v pľúcach. Pacienti majú teda častejšie skôr zápal hrdla, priedušnice alebo zápaly prínosových dutín. To však neznamená, že nemôže spôsobiť aj ťažké zápaly pľúc,“ konštatuje internista MUDr. Marek Pytliak.

Nový variant z Kamerunu

Ďalším variantom, ktorý sa do Európy dostal sa nazýva IHU. Prvý európsky prípad bol zachytený vo Francúzsku, kam bol pravdepodobne importovaný z afrického Kamerunu. „Variant IHU (B.1.640) sa prejavuje veľmi podobne ako ostatné varianty. Vzhľadom na to, že je zatiaľ veľmi zriedkavý, nevieme s istotou povedať, ktorý z variantov je infekčnejší,“ myslí si MUDr. Marek Pytliak. Odborníci však predpokladajú, že oba nové varianty koronavírusu (omicron, IHU) vznikli v približne rovnakom čase. Podľa aktuálneho výskytu sa zdá, že omicron je, na rozdiel od jeho afrického spoločníka, výrazne nákazlivejší. Vysoké riziko potvrdzujú aj stúpajúce štatistiky pozitívne testovaných pacientov. Za posledné dni sa totiž číslo pacientov nakazených ochorením COVID-19 na Slovensku vyšplhalo až na 19 000 prípadov denne.

Čo majú tieto vírusové ochorenia spoločné s bežnou chrípkou?

Vírusy, ktoré spôsobujú chrípku, ale aj COVID-19 sa šíria rovnakým spôsobom - kvapôčkami z nosa a úst infikovaného človeka. Tieto ochorenia sa môžu šíriť skôr, ako si sám človek uvedomí, že je chorý. V oboch prípadoch patria medzi najčastejšie príznaky bolesť hrdla, kašeľ, nádcha, bolesť tela a svalov, únava či horúčka. Nakoľko je veľmi náročné odlíšiť nové varianty COVID-19 od bežnej chrípky, dôležitosť testovania je tu podstatná viac ako kedykoľvek predtým. „Jediný spoľahlivý spôsob, ako odlíšiť chrípku od koronavírusu, je PCR test. Niektoré laboratóriá už ponúkajú diferenciálno-diagnostický PCR test práve na odlíšenie chrípky od ochorenia COVID-19,“ vysvetľuje MUDr. Marek Pytliak.

Ako mierniť symptómy COVID-19 a chrípky?

Keďže v súčasnosti neexistuje žiadny bežne dostupný liek na COVID-19, domáca liečba sa rovnako ako pri chrípke a ďalších vírusových ochoreniach zameriava na zmierňovanie symptómov. Jej absolútnym základom je však výdatný odpočinok, dostatočný pitný režim, ktorý sa postará o odvádzanie toxínov z tela, ktoré tu vznikajú v dôsledku boja imunitného systému s nákazou, a tiež podávanie utišujúcich liekov. Aspirín, či u nás známejší Acylpyrín s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, je už po generácie pomocníkom na znižovanie horúčky, miernenie bolesti a liečbu zápalu.
„Kyselina acetylsalicylová je potentné antipyretikum, analgetikum a má protizápalové účinky. Navyše blokuje agregáciu krvných doštičiek, takže pôsobí preventívne na vznik trombózy. Všetky tieto efekty sa dajú využiť pri symptomatickej liečbe všetkých vírusových ochorení, ktoré sú spojené so zápalom, horúčkou či bolesťami hlavy a svalov,“ dodáva MUDr Marek Pytliak.

V domácej lekárničke by teda určite mali mať svoje miesto voľnopredajné lieky s jej obsahom, ako napríklad už spomínaný Acylpyrin, Anopyrin či Aspirín, ktoré v kombinácii s vitamínmi – predovšetkým vitamínom C, pomôžu uľaviť od nepríjemných symptómov a uľahčiť priebeh chrípkových ochorení, i už spomínaných nových variantov COVID-19. Ďalšími účinnými látkami, ktoré Vám môžu pri nepríjemných sprievodných prejavoch pomôcť, sú prípravky s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu. „Pri príznakoch respiračnej infekcie však zostaňte radšej doma a nešírte chorobu (či už chrípku, koronavírus, alebo iné respiračné vírusy a baktérie) vo svojom okolí,“ odporúča na záver MUDr. Marek Pytliak.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hypoglykémia je u diabetikov „bežná“, nepredvídateľná a potenciálne nebezpečná komplikácia inzulínovej liečby.


8 h

Nová verzia softvéru pre rodinu modelov ID prináša rýchlejšie nabíjanie, vyšší dojazd, vylepšenú navigáciu a veľa ďalších funkcií.


INZERCIA 20 h
Jiří Procházka.

Jiří Procházka, jeden z najlepších bojovníkov MMA súčasnosti, sa stal novým globálnym ambasádorom spoločnosti XTB.


16. máj
SkryťZatvoriť reklamu