SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Benin podpísal zmluvu na digitalizáciu a ochranu svojho pobrežia

Vláda Beninskej republiky uzavrela s technologickou spoločnosťou Vissim zmluvu na dodávku pobrežného monitorovacieho systému.

16. Február 2022, Liptovský Mikuláš – Vláda Beninskej republiky uzavrela s technologickou spoločnosťou Vissim zmluvu na dodávku pobrežného monitorovacieho systému, ktorý je určený na zlepšenie monitorovania životného prostredia a bezpečnejšiu preplavbu pozdĺž pobrežia a oceánskej oblasti Beninu. Konečným cieľom je aj zvýšiť medzinárodný obchod s Beninom.

V mene Beninskej vlády zmluvu podpísal na ceremónii v Cotonou minister obrany Fortunet Alain Nouatin, minister financií Romuald Wadagni za Vissim CEO Per Arne Henæs.

„Pre nás tento krok znamená jednoduchšie a bezpečnejšie obchodovanie s Beninom a pozitívny sociálny vývoj, ktorý so sebou obchodovanie prináša. Okrem toho vytvárame príležitosti pre nové investície, ako je cestovný ruch a energetická infraštruktúra, ktoré sú podmienené bezpečným pobrežím a oceánskymi oblasťami,“ hovorí Romuald Wadagni, beninský minister financií.

Vissim vývíja softvér a infraštruktúru na kľúč pre komplexné systémy na optimalizáciu lodnej dopravy na mori po celom svete. Spoločnosť má sídlo v Hortene v Nórsku, avšak technológie a implementácia softvéru sú dodávané do celého sveta slovenskou divíziou, priamo z Liptova odkiaľ sa doručujú.

„V podstate zdigitalizujeme pobrežnú a oceánsku oblasť pri Benine ako aj najrušnejší prístav v krajine. Úradom to umožní zvýšiť ochranu miestneho životného prostredia, bojovať proti nezákonnému rybolovu, zlepšiť námornú bezpečnosť, optimalizovať efektívnosť prístavov, a tým prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov z lodnej dopravy," vysvetľuje Juraj Viňanský, riaditeľ spoločnosti Vissim na Slovensku.

Jadrom technológie Vissim je špeciálne navrhnutá softvérová platforma, ktorá prostredníctvom vstupu miliónov dátových bodov vytvára situačné povedomie o zemepisnej oblasti a zvyšuje námornú bezpečnosť a efektívnosť. Vissim dodal podobné systémy vládnym úradom v Thajsku a Egypte ako aj mnohým pobrežným veterným farmám po celom svete.

Systém poskytuje prehľad o námornej doprave a faktoroch, ktoré ju ovplyvňujú v reálnom čase. Ide o počasie, vietor, výška vĺn, prílivové podmienky a ďalšie. Integruje tiež údaje z IP kamier, automatického identifikačného systému plavidiel (AIS), meteorologických staníc, rádiovej prevádzky a dronov. Systém, vrátane všetkých senzorov, bude v nepretržitej prevádzke za všetkých poveternostných podmienok.

„Náš softvér zbiera všetky tieto údaje a konvertuje ich prostredníctvom strojového učenia do ľahko zrozumiteľného prehľadu, ktorý sa zobrazuje na nástenných veľkých obrazovkách. Z takéhoto riešenia môžu profitovať ministerstvá životného prostredia, rybolovu, colnej a pobrežnej stráže, prístavných úradov a policajných orgánov,“ hovorí Peter Poruben riaditeľ operatívy.

Ministerstvo životného prostredia Benimu môže systém využiť na monitorovanie a prevenciu únikov ropy a nezákonného vypúšťania odpadových vôd z plavidiel, zatiaľ čo ministerstvo rybolovu môže odhaliť a zabrániť nezákonnému rybolovu. Colné orgány môžu skontrolovať, či boli plavidlá prichádzajúce do Beninu preverené, a tým zabrániť pašovaniu. Prístavné orgány môžu zabezpečiť bezpečnejší vstup, odchod a efektívnejšiu logistiku prístavov. Polícia môže využiť systém na zabránenie pirátstva, ktoré spôsobuje problém plavidlám kotviacim v Guinejskom zálive.

Rozsah prác spoločnosti Vissim zahŕňa dodávku štyroch senzorových veží pozdĺž pobrežia Beninu. Každá z pobrežných monitorovacích staníc bude vybavená kamerovým systémom, radarmi a technológiami, ktoré dokážu detekovať úniky ropy. Zariadenie pokryje celé pobrežie až do vzdialenosti 25 námorných míľ od pobrežia. Spoločnosť tiež dodá drony, ktoré sú vybavené pokročilými kamerami.

Vissim taktiež dodá infraštruktúru, čiže servery a veľké obrazovky, do riadiacej miestnosti s rozlohou 500 metrov štvorcových, ktorá sa nachádza v Cotonou, v ktorom je najväčším prístavom v Benine a preto je hlavným hospodárskym mestom krajiny. Podľa zmluvy by všetky zariadenia mali byť nainštalované a v prevádzke do 15 mesiacov od podpísania zmluvy, a teda do apríla 2023.

„Trvalo tri roky, aby sa tento projekt uskutočnil. V porovnaní s inými krajinami to šlo veľmi rýchlo. Chcel by som pochváliť beninské orgány za to, že sú orientované na rozhodnutia, a že aj počas náročnej globálnej pandémie dosahujú výrazné pokroky,“ hovorí Juraj Viňanský.

“Vytvoríme zároveň miestnu pobočku v Benine s cieľom poskytnúť beninským orgánom čo najlepšiu prevádzkovú podporu. Spoločnosť bude zamestnávať 4 až 5 IT zamestnancov, ktorí budú špecialistami na technológie a systémy spoločnosti Vissim a spoločnosť Vissim v Liptovskom Mikuláši vytvára nové pracovné miesta zamerané okrem iného aj na inovácie, R&D a podporu zákazníkov" dodáva Tatiana Šupalová, Personálna a finančná riaditeľka spoločnosti Vissim.

Pre viac informácií kontaktujte: slovakia@vissim.no, +421 44 38 11 663
Facebook: Vissim Slovakia

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ Československej armády v Moldave nad Bodvou.


13 h

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ P.O. Hviezdoslava vo Veľkých Kapušanoch.


13 h

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu