SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Za dverami nahrávacieho štúdia. Tajomstvo inšpirácie muzikantov

Kreativita nemá hranice. Povedali si Peter Cmorik a Zoli Tóth. A vzniklo toto!

(Zdroj: Randal Factory)

Peter Cmorik sa opäť po roku postavil pred mikrofón a vznikla nesmierne silná a emotívna skladba s nádherným husľovým partom. Skladba sa nahrávala simultánne v troch nahrávacích štúdiách za jediný deň a výsledok dotiahol do dokonalosti Zoli Tóth v štúdiu Randal Factory. Nedeľná online premiéra Pripíjam pritiahla na Petrov YT kanál tisícky divákov.

Vráťme sa však pár dní späť k príbehu. Keď totiž prejdete nenápadným dvorom v jednej ulici v centre Serede, dostanete sa do nahrávacieho štúdia Randal Factory. Tam, kde podávajú najlepšiu kávu z lokálnej pražiarne a robia jednu z najlepších hudobných produkcií na Slovensku.

Hudobník a producent Zoli Tóth už druhý deň nevie dostať z hlavy podmanivú melódiu a text Petra Cmorika. „Má veľmi veľkú energiu a pekný odkaz. Mám ju neustále v hlave a pracujem s ňou a pri všetkom, čo robím. Stále rozmýšľam, ako by sa dala ešte zlepšiť alebo ešte inak uchopiť. Inšpiruje ma pri všetkom, čo robím.“

Peter si totiž vybral neľahký motív v dnešných neľahkých časoch. „Základom skladby je silná emócia a pocit, že mi chýbajú niektorí ľudia, ktorí už nie sú medzi nami. Všetko to umocnila covidová doba a vojnový konflikt. Takže s týmto silným prežívaním vznikla pesnička, kde pomyselne pripíjam na všetkých, čo nám chýbajú.“

Peter je autorom textu, hudbu zložili spolu s Kristófom Kissom. Peter okrem spevu nahral aj gitaru a basu a Krištóf všetky klávesové nástroje. Silné emócie v skladbe podčiarkuje sugestívny výkon huslistky Daniely Lovlin. „Bol som si vedomý, že to bolo dosť náročné. Treba povedať, že je to možno až virtuózny, a hlavne vysoko emotívny part, ktorý sa vôbec nehrá ani nenahráva ľahko, a som veľmi rád, že tam svoju Danielu mám,“ hovorí o svojej manželke Peter.

Celebrity a umelci vo svete citlivo reagujú na aktuálne udalosti. Robia zbierky, poskytujú prístupy na svoje profily na sociálnych sieťach lekárom, aby ukázali ich prácu, alebo nám hudbou proste dodávajú odvahu.

„Všetci stále sledujeme, čo sa okolo nás deje. Niekedy ma inšpiruje manželka, niekedy sused, niekedy nejaký obraz, video, hudba, dianie vo svete. Tých inšpirácií môžete mať denne aj niekoľko desiatok,“ hovorí Zoli Tóth. „Ale, samozrejme, keď prídem domov a zbadám svojho syna, ako sa na mňa usmeje, tak to ešte pridá na hodnote toho celého.“

Tím v štúdiu má kávovú prestávku, asi už tretiu dopoludnia a pozerajú si klipy a svetové muzikantské výkony na notebooku. A rozprávame sa o inšpirácii.

Peter chvíľu váha a potom sa rozhovorí: „Mňa veľmi posúvajú ďalej aj knihy. Veľa – nie čítam, ale skôr počúvam a nájdem tam veľa inšpiratívnych vecí. Ak mi zostane v hlave nejaká myšlienka, veta či súvetie, ktoré sa ma dotknú, píšem si to na papier a okolo toho sa to potom nabaľuje ako taká snehová guľa. A okolo toho píšem pieseň. Veľmi dôležité je, aby s tým korešpondovala hudba, aby podporila emóciu v texte. Asi najlepšie je, keď vznikajú hudba aj text naraz.“

Zapálim sviečku, jednu za všetkých. ... Tak dvíham pohár, pripíjam na všetkých.

Kreativita nepozná hranice: Peter Cmorik

Načítavam video...

Popusť uzdu svojej kreativite s ASUS Vivobook Pro 16X OLED.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu