SME

Keď je školská zrelosť problém

Májové číslo Magazínu zdravia už v predaji.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémia zasiahla do všetkých oblastí života a vzdelávanie nie je výnimkou.

Navyše ovplyvnila aj prípravu detí na nástup do školy. Škôlky boli často zatvorené, mnohé deti do nich dlhší čas nechodili a to sa podpisuje aj na ich školských zručnostiach a schopnostiach. Do školy musí nastúpiť každé dieťa po dovŕšení veku 6 rokov – tak o tom hovorí aj zákon. Ten však už nerozlišuje to, nakoľko sú v tomto veku samotné deti na školu pripravené. A hoci je pravdou, že škola je na to, aby deti základné znalosti naučila, u niektorých to môže byť zložitejšie. Všetko sa však dá dobehnúť, avšak situáciu rozhodne netreba podceňovať.

SkryťVypnúť reklamu

V mesačníku Magazín zdravia si každý nájde niečo, vďaka čomu môže zlepšiť a utužiť svoje zdravie. Časopis, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti, prináša každý mesiac témy prínosné pre zdravie a zdravú životosprávu. Je užitočným pomocníkom nielen pre tých, čo trpia nejakým ochorením, ale aj pre každého zdravého človeka, ktorému nie je jeho zdravotný stav ľahostajný. Ako čoraz častejšie zdôrazňujú odborníci, budúcnosť medicíny nie je ani tak v liečbe ochorení, ako skôr v ich prevencii.
V májovom čísle nájdete nielen pravidelné rubriky, v ktorých vám radí pediatrička, životná koučka či populárny šéfkuchár Jaroslav Žídek, ale aj témy, ktoré sa venujú napríklad psychickému zdraviu či výhodám, ktoré môžete objaviť v niektorých lekárňach.

Naše odporúčanie – predplaťte si Magazín zdravia. Odpadne vám starosť chodiť poň do stánku každý mesiac, na predplatnom aj ušetríte a navyše dostanete hodnotný darček – balíček s kozmetikou značky NIVEA v hodnote 22 eur.

SkryťVypnúť reklamu

KÚPIŤ PREDPLATNÉ

A čo si môžete prečítať v májovom vydaní Magazínu zdravia?

Nepríjemnosť zvaná kurie oko

Zdanlivo drobnosť, dokáže však pripraviť riadne krušné chvíle plné bolesti. A neraz úplne zbytočne. Ide totiž o ľahko riešiteľný problém, ktorý však mnoho pacientov zľahčuje alebo si kurie oko nesprávne samodiagnostikuje a zamení si ho napríklad s bradavicou. Výsledkom sú staré, neriešené a bolestivé kurie oká, čo napokon pacienta k odborníkovi tak či tak privedie. Rozdiel je v tom, že v takom prípade už riešenie môže trvať dlhšie.

Úzkosť sa dá riešiť

Roztrasené ruky, podlamujúce sa nohy, búšenie srdca a nevýslovný strach. Aj takto sa môže prejaviť úzkosť. Každý zažil situáciu, keď sa cítil v ohrození. V takýchto chvíľach nám zväčša prebehne mysľou otázka – čo ak sa niečo stane? Vo väčšine prípadov vieme tento strach zahnať a racionálne vysvetliť samým sebe situáciu aj jej dôsledky, ktoré nemusia byť vôbec také závažné, ako nám v prvom momente prišlo na um. Pre niektorých ľudí to však také jednoduché nie je. Dostávajú sa tak do víru obáv a sami si vykresľujú katastrofálne scenáre, ktoré by mohli nastať. Práve u nich tak dochádza k úzkostným stavom a úzkostnej poruche.

SkryťVypnúť reklamu

Rebarbora – „jabĺčková“ zelenina

Keď sa rebarbora dostala až k nám, najprv ju využívali ako pokrm len najchudobnejší, a až v posledných rokoch ju medicína vyzdvihla medzi najzdravšie zeleniny, ako to už dávno vedeli Číňania a Arabi. Nielenže osviežujúco chutí po jabĺčkach, ale má aj mnoho priaznivých účinkov vďaka obsiahnutým látkam, treba však vedieť, ako správne rebarboru v kuchyni používať. Napríklad jej listové čepele obsahujú počas celého vegetačného obdobia najviac kyseliny šťaveľovej, ktorá v našom tele nežiaduco viaže vápnik, takže konzumácia listov je pre nás nevhodná.

Ako prežiť peľovú sezónu

Sezónnou peľovou alergiou trpí približne každý piaty Slovák. Typickým prejavom je svrbenie, pálenie a slzenie očí. Pridáva sa svrbenie nosa a podnebia, kýchanie a vodnatý výtok z nosa. Alergici aj so zatvorenými očami vedia, že jar naplno udrela. Vdýchnutiu peľu v ovzduší sa nedá celkom zabrániť, pozitívnou správou však je, že správnou liečbou sa dajú prejavy alergie zmierniť či úplne utlmiť. Liečba alergie je dlhodobá a mnohí pacienti robia chybu, že sa liečia len v období, keď majú príznaky ochorenia.

Skryté riziká rýchlenej zeleniny

Nedodržiavaním pestovateľských podmienok pri rýchlení zelenín tieto potom obsahujú často až enormné množstvo menej nebezpečných dusičnanov, ale zato až rizikové množstvá jedovatých dusitanov. Na jedovaté dusitany sa však premenia aj ďalšie množstvá dusičnanov počas skladovania, dopravy, kuchynskej úpravy, ba i naším metabolizmom. To už je najmä pre skupiny obyvateľstva, ako sú tehotné, dojčiace ženy, malé deti, chorí, seniori výrazne rizikové, pretože sa k tomu ešte pridávajú aj ďalšie dusitany zo zamoreného životného i pracovného prostredia, z fajčenia. Nie je teda zlato všetko, čo sa blyští, a tak by sme aj o potrave, zeleninu a ovocie nevynímajúc, mali mať dostatok poznatkov, aby sme na svojom zdraví nenapáchali viac škody ako úžitku.

Prečo si pečeň zaslúži viac pozornosti?

V organizme má tento orgán nezastupiteľnú úlohu. A keďže dokáže byť v prevádzke bez reptania dokonca aj vtedy, keď je preťažená, často ju zanedbávame. Ak sa už objavia varovné signály, pečeň na tom môže byť naozaj zle. Jedným z najčastejších problémov je stukovatenie pečene – steatóza, ktorú lekári často odhalia náhodne, pri vyšetreniach pre iné príčiny. Nie je to vôbec zanedbateľný problém, ak sa steatóza nelieči, môže vyústiť až do cirhózy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 265
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 903
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 241
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 043
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 823
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 798
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu