SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Unikátna kniha vás naučí zvládať nástrahy internetu

Dbať na zvýšenú bezpečnosť na internete je nesmierne dôležité.

Otvorená komunikácia zo strany rodičov a dospelých je prvým krokom na ceste k predchádzaniu kyberútokov, online šikany, sexuálneho obťažovania a iných hrozieb. Aj preto sa Nadácia Orange opätovne spojila s občianskym združením IPčko, aby pripravili druhé vydanie podujatia s názvom Festival pre dušu.

Na podujatí diskutovali odborníci z oblasti psychológie a digitálnych technológií spolu s influencermi o témach zvyšovania digitálnej gramotnosti s cieľom znížiť riziká v online priestore. Práve tie môžu výrazne ovplyvniť vnútorné prežívanie. „Naša psychická odolnosť je nesmierne skúšaná. Uvedomujeme si, že je dôležitá nielen pre nás dospelých, ale učiť jej by sme mali aj naše deti a mladých ľudí, ktorí sú oveľa krehkejší. Aj oni žijú v ostatných dvoch rokoch oveľa intenzívnejšie v online priestore a často si neuvedomujeme, akým rizikám v ňom čelia,“ povedala Andrea Ungvölgyi, správkyňa Nadácie Orange.

Na Festivale pre dušu bola do života uvedená aj unikátna príručka s názvom Bez nástrah online, ktorú napísali Zuzana Juráneková a Marek Madro z IPčka a vydali v spolupráci s Orange Slovensko. Autori knihy dlho zvažovali, ako dospelým pomôcť dostať sa do sveta detí a sociálnych sietí. „Často sme premýšľali, ako to rodičom podať tak, aby keď zachytia nejaký pojem, ktorému ich dieťa rozumie, ale oni nie, aby mali po ruke nejakú pomôcku, kde si rýchlo pozrú, čo to znamená. Zároveň sme chceli, aby porozumeli, čo je ich úloha pri jednotlivých online fenoménoch,“ povedal Marek Madro, psychológ a riaditeľ IPčka. „Keď sa rozprávame s deťmi alebo mladými o internete, plne si uvedomujem, že pre nich neexistujú dva svety – ten reálny a ten online. Oba svety sú ich realitou. Pre nás dospelých je to preto oveľa väčšia výzva v tom, aby sme boli pre nich sprievodcami najviac, ako len to ide,“ vysvetlil Madro. „Chceme, aby bola príručka Bez nástrah online, sprievodcom pre dospelých, aby porozumeli, čo sú nástrahy na internete. Okrem toho, sú tam nástroje a možnosti práve na to, ako si vytvoriť bezpečné miesto a dôveru v rodine. Cieľom bolo vytvoriť vzájomný rešpekt medzi svetom detí a svetom dospelých a prepojiť ich, nestrašiť, ale sprevádzať ich,“ doplnila spoluautorka knihy Zuzana Juráneková.

Načítavam video...

Krstnou mamou tohto sprievodcu bezpečným online svetom pre rodičov sa stala moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová. „Primárne by sme my rodičia mali vedieť, čo robia naše deti na internete, aké stránky navštevujú. Mali by sme vedieť, s kým si vymieňajú informácie a aké,“ vysvetlila moderátorka dôležitosť vzniku príručky. Knihu si môžeme kúpiť v kníhkupectvách po celom Slovensku.

Zaujímavé informácie o rizikách a nástrahách internetu, rady a odporúčania, ako ich eliminovať nájdete aj na novom portáli www.beznastrah.online .

Advertisement

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Workshopfest plný inšpirácií.


5 h

Získajte aj ďalšie výhody s predplatným Prémium bez reklamy.


INZERCIA 14 h

Júlové číslo magazínu SME ženy plné letných vychytávok je už v predaji.


INZERCIA 14 h
SkryťZatvoriť reklamu