SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?

Ceny za stavebné materiály či energie rastú závratným tempom.

Mnohí, ktorí sa chystali rekonštruovať svoje nehnuteľnosti váhajú, či ešte počkať, kým sa situácia nestabilizuje. VÚB banka však má pre všetkých jednu radu: najlepšie riešenie je začať s rekonštrukciou okamžite a zamerať sa na technológie šetriace energie. Vďaka nim dosiahnete návratnosť vašich peňazí v najkratšom čase a v mnohých prípadoch sa vám začne úver splácať sám z ušetrených mesačných nákladov za energie. Banka dokonca zodpovedných klientov, ktorí sa rozhodnú rekonštruovať “na zeleno”, podporuje výhodnou úrokovou sadzbou.

Mnohí majú obavy, že moderné “zelené” technológie sú príliš drahé. Vďaka nim však môžete dlhodobo usporiť nemalé finančné prostriedky, keďže vám ušetria značnú časť mesačných výdavkov za kúrenie či ohrev teplej vody. Náklady na výstavbu nízkoenergetického či dokonca pasívneho domu sú síce jednorazovo vyššie, ale šetríte s ním takpovediac do konca života. Mesačné náklady na energie sú však častokrát až o 90 % nižšie ako v prípade starších nezrekonštruovaných rodinných domov. Ďalšou nespornou výhodou “zelenej” nehnuteľnosti, pri ktorej sa nešetrilo na technológiách či stavebných materiáloch, je však aj skutočnosť, že si drží na dlhú dobu vyššiu hodnotu bez potreby dodatočných opráv každých niekoľko rokov.

Do čoho je najvýhodnejšie investovať?

V prípade rekonštrukcií rodinných domov odborníci odporúčajú ako najvýhodnejšie riešenie výmenu starých okien za nové s izolačným trojsklom, prípadne aj hliníkovým profilom z vonkajšej strany, ktorý zaručí násobnú životnosť oproti čisto dreveným rámom. Výmena okien by mala ísť ruka v ruke so zateplením obvodového plášťa a predovšetkým strechy. Tepelná izolácia by mala mať hrúbku minimálne 20 cm, pretože z dlhodobého hľadiska vám jednorazová úspora pri nákupe izolácie prinesie menšiu celkovú dlhodobú úsporu na energiách. Ak sa vám podarí dosiahnuť nízkoenergetický štandard, ako tretia prichádza do úvahy výmena plynového či iného vykurovacieho systému za tepelné čerpadlo, ktorého prevádzkové náklady sú skutočne minimálne. Doplnkovým riešením sú kolektory na ohrev teplej úžitkovej vody, ktoré tvoria významnú časť mesačných nákladov na energie. Tento systém nie je ani veľmi drahý a jeho návratnosť sa počíta v rokoch.

Požičajte si ešte výhodnejšie

Na novostavbu či rekonštrukciu sa neoplatí šetriť a čakať. Vďaka nízkym úrokovým sadzbám v eurozóne je oveľa výhodnejšie si požičať a spraviť ju skutočne na 100%. Mesačné úspory môžu dosiahnuť desiatky či dokonca stovky eur, vďaka čomu sa vám bude úver splácať čiastočne sám. VÚB banka navyše takéto zodpovedné riešenia podporuje. “Ak sa rozhodnete investovať požičané peniaze do zelených technológií, tak my vás v tomto ekologickom rozmýšľaní podporíme benefitom vo forme zvýhodnenej úrokovej sadzby od 3,90% p.a.,” hovorí Angelika Farkašová, vedúca úverových produktov VÚB. Výhodou je, že sa to netýka len budúcich rekonštrukcií či iných zelených investícií, ale aj už tých zrealizovaných a to dokonca až 12 mesiacov pred podaním žiadosti o úver. Okrem zvýhodnenej úrokovej sadzby vám po splnení podmienok VÚB banka vráti aj poplatok za poskytnutie úveru. Zelenú pôžičku si môžete vziať vo výške už od 500 až do 35 000 eur. Peniaze máte k dispozícii okamžite po podpise zmluvy a môžete si zvoliť aj dobu splácania od 13 do 96 mesiacov.

Na čo všetko môžete získať výhodnejší úrok pri zelenej pôžičke?

 • výstavba nízkoenergetických resp. pasívnych domov s energetickou triedou A1 a A0 vrátane vypracovania projektovej dokumentácie a energetického certifikátu,
 • výmena okien,
 • zateplenie (obvodový plášť domu, strecha, podlaha alebo strop),
 • zavedenie plynového kúrenia (výmena za kúrenie na drevo/tuhé palivá) alebo výmena plynového kotla za novší,
 • kotol na biomasu,
 • tepelné čerpadlo,
 • solárne kolektory na ohrev vody,
 • rekuperácia
 • fotovoltaické panely na výrobu elektrickej energie,
 • zelená strecha,
 • akumulačná nádrž na dažďovú vodu,
 • odstránenie azbestu,
 • dokonca aj kúpa elektromobilu alebo hybridného vozidla.

www.zeleneuvery.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Platí, že čím väčšia je obrazovka, tým lepšie na ňu uvidíte. Praktickejší je aj pomer strán 16 : 9...

V dnešnom článku vám predstavíme niekoľko kamier a aké sú medzi nimi rozdiely. Akú „čiernu skrinku“ do auta by ste si mali vybrať?


6 h
Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


2. júl
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu