SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?

Odliv Slovákov, ktorí migrujú za prácou či štúdiom, pociťujeme všetci.

Za posledných 15 rokov odišlo podľa štatistík zo Slovenska viac ako 300-tisíc prevažne mladých ľudí. Predstavy o perspektívnej budúcnosti a lepšom živote v zahraničí lákajú nejedného mladého Slováka k odchodu už od čias základnej školy. Neustále narastajúce možnosti uplatnenia, sloboda v cestovaní a ľahšia dostupnosť informácií sú len niektoré z faktorov, ktoré umožňujú súčasnej generácii hľadať svoje útočisko stovky či tisícky kilometrov od svojho domova. Ľudia, ktorí majú potenciál, chuť pracovať a prispievať k blahu celej spoločnosti, tak neraz realizujú svoje ambície v iných krajinách. Slovensko sa aj preto potýka s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj inovátorov spôsobilých prinášať riešenia, či zakladať spoločnosti schopné konkurovať na medzinárodných trhoch.

Korupcia, platy, medziľudské vzťahy a úroveň vedy

Až 18 % slovenských študentov študuje na zahraničných školách, čo je druhé najvyššie číslo spomedzi krajín Európskej únie. Práve títo študenti po dokončení svojho štúdia zväčša zostávajú žiť v štáte, v ktorom štúdium aj absolvovali. Medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré sa nechcú vrátiť späť na Slovensko, patrí podľa prieskumov tuzemská korupcia, nízke platy, úroveň vedy a medziľudské vzťahy. Na rovnakom brehu stoja aj vedci a vysokoškolskí učitelia, ktorí sa taktiež rozhodli vytvoriť svoje profesijné zázemie v zahraničí. K ich hlavnej motivácii odchodu zo Slovenskej republiky patrí lepšie technické zabezpečenie, možnosť viac sa naučiť, lepšia úroveň štúdia a vyššie finančné ohodnotenie, ktoré sa im v iných krajinách dostáva.

Aká je budúcnosť Slovenska?

Napriek tomu je pre nás stále dobrou správou, že 60 % Slovákov žijúcich v zahraničí zvažuje možnosť návratu do domovskej krajiny. Práve možnosť podieľať sa na zmene, ktorá významne ovplyvní Slovensko, je spolu s rodinou najsilnejším dôvodom motivácie k životu v ich domovine. Slovensko objektívne potrebuje ľudí, ktorí sú schopní vytvárať hodnoty a realizovať svoje podnikateľské či kariérne sny v našej krajine. Motiváciou môžu byť aj výhody, ktoré krajina ponúka - integrita, pomerne nízke dane či bezpečie. Dôležitou súčasťou je iniciovanie ich návratu a podpora po následnom príchode. Práve o to sa snaží nová iniciatíva #BUDÚCNOSŤnaSLOVENSKU. Tá má za úlohu nielen inšpirovať mladých ľudí k návratu, ale taktiež im pomôcť s realizáciou ich snov na Slovensku. Stáže, pracovné príležitosti, podpora startupov či program pre rozbeh podnikania - to všetko môžu nájsť na platforme www.buducnostjevasa.sk, ktorá je určená nielen Slovákom zo zahraničia, ale všetkým, ktorí majú ambície pomôcť Slovensku svojimi skúsenosťami a poctivou prácou.

Načítavam video...

Už aj na Times Square!

Súčasťou iniciovania návratu Slovákov zo zahraničia je masívna aktivačná kampaň, ktorej úlohou je osloviť čo najviac záujemcov o reemigráciu. Slovenská sporiteľňa, ktorá stojí za projektom #BUDÚCNOSŤnaSLOVENSKU, nadviazala kontakt s viac ako 60 komunitami Slovákov v rôznych kútoch sveta. Prezentuje im benefity návratu do vlasti a pomáha s uplatnením na trhu práce či rozbehom vlastného podnikania. Pred nedávnom sa ich posolstvo dokonca objavilo na jednom z najväčších symbolov New Yorku a zároveň najprestížnejšej reklamnej ploche sveta - námestí Times Square. Práve sila odkazu, ktorú v sebe reklamná kampaň nesie, vzbudzuje lásku k vlasti a nádej k lepšej budúcnosti v srdciach Slovákov po celom svete.

Kliknite na www.buducnostjevasa.sk a možno aj vy nájdete skvelú príležitosť či inšpiráciu pre vlastnú budúcnosť na Slovensku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


12 h
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu