SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra

Župné dni už tri piatky v rade ukazujú rôznorodosť Košického samosprávneho kraja v jeho najrôznejších podobách.

To, že župa nie sú iba kopy dokumentov a úradníci v oblekoch, mohli východniari vidieť v mestách a obciach na Gemeri, Spiši aj Zemplíne. Už zajtra, v piatok 20. mája môže očakávať veľkú oslavu kraja aj Abov. Košice ožijú unikátnym Župným mestečkom. Všetky aktivity sa totiž budú odohrávať v susedstve troch dobre známych inštitúcií – Úradu Košického samosprávneho kraja, Východoslovenského múzea a Verejnej knižnice Jána Bocatia.

„Domácim aj návštevníkom chceme priblížiť náš kraj aj kompetencie župného úradu novým a zaujímavým spôsobom. Týmto podujatím by sme chceli východniarom ukázať, že Úrad Košického samosprávneho kraja nie je nedobytná pevnosť, ale za jeho múrmi sa robia skvelé projekty. Župné mestečko je niečo, čo tu ešte nebolo. Na jednom mieste sa predstavia chute, farby aj šikovní ľudia z celého kraja. Pozdraviť prídu aj naši úspešní olympionici, nebudú chýbať koncerty, tradičné jedlá, miniZOO aj zelené technológie v podobe vodíkových bicyklov. Všetkých zvedavcov pozývam aj k nám na župný úrad, tentoraz im ukážeme miesta, kde sa bežne počas roka nedostanú.“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Župné mestečko v piatok ponúkne všetko, čo má kraj zabezpečiť, aby sa v ňom cítili príjemne všetci jeho obyvatelia, bez ohľadu na vek. Od samého rána to bude žiť hudbou a tancom. Východniari si budú môcť zaspievať napríklad s Petrom Cmoríkom, skupinou Peter Bič Projekt, no nebude chýbať ani folklór. Poriadnu dávku umenia predstavia krajské divadlá, galérie, múzeá aj knižnice, pripravené budú aj živé sochy, ako aj virtuálne expozície alebo mobilné planetárium. Návštevníci sa môžu tešiť na módnu prehliadku, remeselnícke workshopy a ukážky ľudových tradícií, ako napríklad súťaž v plieskaní bičov.

Zamestnanci úradu v tento deň vymenia kancelárie za diskusie v informačných stánkoch Župného mestečka. Východniari sa dozvedia viac napríklad o starostlivosti o seniorov cez zážitkové workshopy. Svoju prácu predstaví krajský sociálny podnik, nadácia, či dobrovoľnícke centrum, ktoré už neraz stáli v prvej línii pomoci v najrôznejších situáciách. Na svoje si prídu aj tí najmenší, ktorých zabaví zázračná krajina Haravara spolu s Kaškom, Maxom aj Majkou. Budúci kaderníci, vizážisti, maséri či strojári z krajských škôl ponúknu svoje služby každému záujemcovi. Bonusom bude módna prehliadka. Na svoje si prídu všetci športoví nadšenci, aj tí, ktorí v sebe ukrývajú podnikateľského ducha. Regionálny rozvoj totiž predstaví podnikateľské prostredie, cyklistickú infraštruktúru, no reč bude aj o integrovanej doprave či prímestských autobusoch.

Záverečnou bodkou bude veľkolepý program Klenoty kraja, ktorý pomocou umenia predstaví tradície aj život celého Košického kraja. Konať sa bude v sobotu 21. 5. 2022 v historickom centre Košíc na Hlavnej ulici od 13:00 hod. až do večerných hodín. Programom potešia folklórne súbory, školy tanca aj zábava pri živej hudbe. Vyvrcholením festivalu bude večerný galaprogram o 19:00 hod. na veľkom pódiu pri Immaculate, kde vystúpi aj SĽUK.

Program celodenného podujatia je zverejnený na webovej stránke www.zupnedni.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


4 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 12 h

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 12 h
SkryťZatvoriť reklamu