SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti

Banskobystričanov poteší ďalšia unikátna výstava.

Jedinečné ilustrácie zo všetkých ročníkov prestížneho Bienále ilustrácií Bratislava sú sprístupnené v coworkingovo - komunitnom centre 365.labb. Stála expozícia ilustrácií je prístupná verejnosti od 11. mája na Lazovnej ulici a vstup je bezplatný.

Stálu expozíciu, ktorá predstavuje 28 replík víťazných malieb od slávnych autorov z celého sveta, prináša do Banskej Bystrice BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, v spolupráci s 365.bank. Vítaní sú veľkí aj malí milovníci krásnych ilustrácií.

Najlepšie ilustrácie pre deti z celého sveta

Návštevníci 365.labb-u v Banskej Bystrici sa môžu od mája zoznámiť s dielami ilustrátorskej špičky. Výstava Najkrajšie svetové knižné ilustrácie ponúka víťazné ilustrácie detských kníh, ktoré získali ocenenie Grand Prix v rámci prestížnej medzinárodnej súťaže Bienále ilustrácií Bratislava. 28 diel zároveň ponúka aj pohľad na to, ako sa ilustrácia v priebehu polstoročia vyvíjala a reflektovala na rôzne udalosti aj z pohľadu medzinárodného diania.

Návštevníci tak budú môcť vidieť dielo japonského ilustrátora Yasuo Segava, ktorý bol vôbec ako prvý ilustrátor ocenený cenou Grand Prix v roku 1967. Na výstave v 365.labb-e si však môžu prezrieť aj diela od troch francúzskych umelcov, či napríklad maliarov z Fínska, Talianska, Španielska, Švajčiarska, Iránu, Veľkej Británie a ďalších krajín.

Kállayova Alica v krajine zázrakov

Prestížnym ocenením sa môže pochváliť aj Slovensko a to vďaka tvorbe jedinečného Dušana Kallaya - maliara, grafika a ilustrátora, ktorý má na konte množstvo ilustrácií kníh pre deti aj dospelých. Cenu Grand Prix získal v roku 1983 za ilustrácie slovenského prekladu slávnej knihy Lewisa Carolla Alica v krajine zázrakov. Jeho fantazijná atmosféra a kompozícia je skutočne neopakovateľná a aj vďaka svojmu štýlu sa stal uznávaným ilustrátorom doma aj vo svete.

Bienále ilustrácií Bratislava sa koná každé dva roky a jeho existencia sa datuje od roku 1967. Za viac ako 50 rokov svojho fungovania získalo medzinárodné uznanie.

Ilustrácie hodnotí medzinárodná porota, ktorá ilustrátorom udeľuje spolu 11 ocenení - päť Zlatých jabĺk BIB, päť Plakiet BIB a Čestné uznania vydavateľstvám za mimoriadny knižný počin. Tou najvýznamnejšou cenou je práve Grand Prix, ktorú doteraz získalo 28 ilustrátorov z celého sveta.

Ak máte radi krásne ilustrácie, alebo len chuť spríjemniť si voľné chvíle či hľadáte program, ktorý by zaujal aj vaše deti, neváhajte a navštívte túto výstavu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 4 h
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 16 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 16 h
SkryťZatvoriť reklamu