SME

Gestačný diabetes mellitus

Gestačný diabetes mellitus (GDM) patrí k závažným metabolickým poruchám počas tehotenstva.

Skríningové vyšetrenie formou orálneho glukózovo tolerančného testu (oGTT) sa vykonáva medzi 24. – 28. týždňom gravidity.V čase od 16.–20. týždňa gravidity začína placenta produkovať hormóny, ktoré zvyšujú hladinu glukózy, čo vedie k narastaniu inzulínovej rezistencie , ktorá je hlavným dôvodom vzniku GDM a vzniká najmä u geneticky predisponovaných žien s rodinnou anamnézou diabetu 2. typu. V dnešnej dobe ale poznáme aj ďalšie rizikové faktory, ktoré sa spájajú s vyšším rizikom vzniku GDM ako je nadváha, nedostatočná fyzická aktivita, anamnéza PCO (syndróm polycystických ovárií), prediabetes pred graviditou a iné.

Pretože hladiny glykémie u GDM sú len ľahko zvýšené a hyperglykémia netrvá dlho, klinické príznaky vidíme len zriedkavo. Preto je skríning s potrebou aktívneho vyhľadávania rizikových rodičiek nutný. Neliečený alebo nedostatočne kompenzovaný diabetes mellitus v gravidite má vážny klinický dosah na matku aj na dieťa. U rodičky zvyšuje riziko preeklampsie, HELLP syndrómu, popôrodné poranenia, urogenitálne infekcie a riziko rozvoja diabetes mellitus 2. typu.

Jednou z obávaných komplikácií pre dieťa je makrozómia plodu s rizikom popôrodných poranení ako napríklad dystokia ramienok. Nebezpečná je aj takzvaná diabetická fetopatia, v rôznej podobe závažnosti, a hypoglykémia v prvých hodinách po pôrode. Paradoxne i napriek veľkosti novorodenca môžu byť životne dôležité orgány novorodenca nedostatočne vyvinuté. V neskoršom vývoji môžu mať deti matiek s GDM poruchy vývinu a psychomotoriky, v dospelosti im hrozí obezita, diabetes či kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne ochorenia.

Sledovanie pacientiek s GDM

Starostlivosť o pacientky s GDM prebieha v spolupráci diabetológa a gynekológa. Kontroly diabetológom sú individuálne, väčšinou po 2 – 4 týždňoch. Dôležitý je selfmonitoring, pacientky si glykémie vyšetrujú pomocou glukomera, ideálne 3x týždenne nalačno + 2 hod. po jedle, avšak minimálne 1x týždenne nalačno + 2 hod. po jedle.

Diéta u gravidných žien s DM
Optimálny kalorický príjem závisí od hmotnosti pred tehotnosťou. U žien s ideálnou telesnou hmotnosťou predstavuje 30 kcal/kg na deň. Potrebný denný kalorický príjem u tehotnej stúpa v priemere o 300 kcal a v čase dojčenia o 300 až 500 kcal. Odporúčané kalórie by mali byť 40% kryté sacharidmi, 20% bielkovinami a 40% tukmi.

Diabetickú diétu stanovujeme individuálne. Odporúčaný príjem cukrov vo všetkých skonzumovaných potravinách za deň je 200-250 g (20-25 SJ), ideálne je využívanie systému sacharidových jednotiek (1SJ je 10g sacharidov). Je nutné preferovať potraviny s nízkym glykemickým indexom - ide o pomalé cukry a polysacharidy vo forme škrobov (celozrnné výrobky, celozrnné cestoviny, naturálna ryža). Treba konzumovať dostatok strukovín a zeleniny, ovocie treba obmedziť na 1 – 2 kusy (resp. hrste) denne a vyberať menej sladké druhy. Redukčné diéty v tehotenstve nie sú vhodné. V priebehu tehotnosti je odporúčané vyvarovať sa určitému druhu stravy s možným toxickým účinkom na plod ako niektoré druhy rýb (mäso veľkých rýb, napr. žraloka, filety tuniaka), nadmerného pitia kávy, neumytého ovocia a zeleniny, nepasterizovaného mlieka a nedostatočne tepelne spracovaného mäsa.

Samozrejmosťou by malo byť vylúčenie fajčenia, abúzu alkoholu a iných toxických látok. Aj pacientkam s GDM prospieva pohyb strednej intenzity v trvaní približne 30 minút denne ako napríklad chôdza, plávanie alebo cvičenie pre tehotné, pričom rešpektujeme prípadné iné odporúčania gynekológa. Vyvarujeme sa kontaktným športom s rizikom pádov.

Farmakologická liečba GDM

Cieľom liečby je udržanie fyziologických hodnôt glykémie a HbA1c, ako aj optimálny hmotnostný prírastok matky a fyziologický rast plodu. V prípade nedosiahnutia týchto cieľov, respektíve pri nadmernej akcelerácií rastu zachytenom pri ultrasonografickom vyšetrení zahajujeme farmakoterapiu, jedinou intervenciou inzulín (humánny inzulín alebo inzulínové analógy schválené v tejto indikácii). Po pôrode odporúčame liečbu inzulínom ukončiť a pár dní sledovať hodnoty glykémie. V prípade normoglykémií odporúčame aj naďalej racionálny životný štýl s dodržiavaním zásad zdravej výživy.

Záver

Starostlivosť o gravidné ženy je v súčasnej dobe veľmi dôležitá. K dosiahnutie fyziologických gravidít je nutný skríning ochorení, ktoré môžu túto fyziológiu narušiť. Po stanovení správnej diagnózy je základom terapeutického postupu dodržiavanie režimových opatrení. To vedie k minimalizovaniu zdravotných rizík pre matky a ich potomkov v priebehu gravidity, ale aj po jej ukončení.

MUDr. Bobelová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 842
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 575
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 062
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 896
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 909
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 073
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripnutie žltého narcisu na hruď vyjadruje spolupatričnosť, podporu a vnáša do života nádej.


8 h

Renomovaná značka áut Nissan prichádza s novým vylepšeným modelom Qashqai.


9 h

Investovať všetky peniaze iba do jedného aktíva nie je ideálne.


INZERCIA 19 h
SkryťZatvoriť reklamu