SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Gestačný diabetes mellitus

Gestačný diabetes mellitus (GDM) patrí k závažným metabolickým poruchám počas tehotenstva.

Skríningové vyšetrenie formou orálneho glukózovo tolerančného testu (oGTT) sa vykonáva medzi 24. – 28. týždňom gravidity.V čase od 16.–20. týždňa gravidity začína placenta produkovať hormóny, ktoré zvyšujú hladinu glukózy, čo vedie k narastaniu inzulínovej rezistencie , ktorá je hlavným dôvodom vzniku GDM a vzniká najmä u geneticky predisponovaných žien s rodinnou anamnézou diabetu 2. typu. V dnešnej dobe ale poznáme aj ďalšie rizikové faktory, ktoré sa spájajú s vyšším rizikom vzniku GDM ako je nadváha, nedostatočná fyzická aktivita, anamnéza PCO (syndróm polycystických ovárií), prediabetes pred graviditou a iné.

Pretože hladiny glykémie u GDM sú len ľahko zvýšené a hyperglykémia netrvá dlho, klinické príznaky vidíme len zriedkavo. Preto je skríning s potrebou aktívneho vyhľadávania rizikových rodičiek nutný. Neliečený alebo nedostatočne kompenzovaný diabetes mellitus v gravidite má vážny klinický dosah na matku aj na dieťa. U rodičky zvyšuje riziko preeklampsie, HELLP syndrómu, popôrodné poranenia, urogenitálne infekcie a riziko rozvoja diabetes mellitus 2. typu.

Jednou z obávaných komplikácií pre dieťa je makrozómia plodu s rizikom popôrodných poranení ako napríklad dystokia ramienok. Nebezpečná je aj takzvaná diabetická fetopatia, v rôznej podobe závažnosti, a hypoglykémia v prvých hodinách po pôrode. Paradoxne i napriek veľkosti novorodenca môžu byť životne dôležité orgány novorodenca nedostatočne vyvinuté. V neskoršom vývoji môžu mať deti matiek s GDM poruchy vývinu a psychomotoriky, v dospelosti im hrozí obezita, diabetes či kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne ochorenia.

Sledovanie pacientiek s GDM

Starostlivosť o pacientky s GDM prebieha v spolupráci diabetológa a gynekológa. Kontroly diabetológom sú individuálne, väčšinou po 2 – 4 týždňoch. Dôležitý je selfmonitoring, pacientky si glykémie vyšetrujú pomocou glukomera, ideálne 3x týždenne nalačno + 2 hod. po jedle, avšak minimálne 1x týždenne nalačno + 2 hod. po jedle.

Diéta u gravidných žien s DM
Optimálny kalorický príjem závisí od hmotnosti pred tehotnosťou. U žien s ideálnou telesnou hmotnosťou predstavuje 30 kcal/kg na deň. Potrebný denný kalorický príjem u tehotnej stúpa v priemere o 300 kcal a v čase dojčenia o 300 až 500 kcal. Odporúčané kalórie by mali byť 40% kryté sacharidmi, 20% bielkovinami a 40% tukmi.

Diabetickú diétu stanovujeme individuálne. Odporúčaný príjem cukrov vo všetkých skonzumovaných potravinách za deň je 200-250 g (20-25 SJ), ideálne je využívanie systému sacharidových jednotiek (1SJ je 10g sacharidov). Je nutné preferovať potraviny s nízkym glykemickým indexom - ide o pomalé cukry a polysacharidy vo forme škrobov (celozrnné výrobky, celozrnné cestoviny, naturálna ryža). Treba konzumovať dostatok strukovín a zeleniny, ovocie treba obmedziť na 1 – 2 kusy (resp. hrste) denne a vyberať menej sladké druhy. Redukčné diéty v tehotenstve nie sú vhodné. V priebehu tehotnosti je odporúčané vyvarovať sa určitému druhu stravy s možným toxickým účinkom na plod ako niektoré druhy rýb (mäso veľkých rýb, napr. žraloka, filety tuniaka), nadmerného pitia kávy, neumytého ovocia a zeleniny, nepasterizovaného mlieka a nedostatočne tepelne spracovaného mäsa.

Samozrejmosťou by malo byť vylúčenie fajčenia, abúzu alkoholu a iných toxických látok. Aj pacientkam s GDM prospieva pohyb strednej intenzity v trvaní približne 30 minút denne ako napríklad chôdza, plávanie alebo cvičenie pre tehotné, pričom rešpektujeme prípadné iné odporúčania gynekológa. Vyvarujeme sa kontaktným športom s rizikom pádov.

Farmakologická liečba GDM

Cieľom liečby je udržanie fyziologických hodnôt glykémie a HbA1c, ako aj optimálny hmotnostný prírastok matky a fyziologický rast plodu. V prípade nedosiahnutia týchto cieľov, respektíve pri nadmernej akcelerácií rastu zachytenom pri ultrasonografickom vyšetrení zahajujeme farmakoterapiu, jedinou intervenciou inzulín (humánny inzulín alebo inzulínové analógy schválené v tejto indikácii). Po pôrode odporúčame liečbu inzulínom ukončiť a pár dní sledovať hodnoty glykémie. V prípade normoglykémií odporúčame aj naďalej racionálny životný štýl s dodržiavaním zásad zdravej výživy.

Záver

Starostlivosť o gravidné ženy je v súčasnej dobe veľmi dôležitá. K dosiahnutie fyziologických gravidít je nutný skríning ochorení, ktoré môžu túto fyziológiu narušiť. Po stanovení správnej diagnózy je základom terapeutického postupu dodržiavanie režimových opatrení. To vedie k minimalizovaniu zdravotných rizík pre matky a ich potomkov v priebehu gravidity, ale aj po jej ukončení.

MUDr. Bobelová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Platí, že čím väčšia je obrazovka, tým lepšie na ňu uvidíte. Praktickejší je aj pomer strán 16 : 9...

V dnešnom článku vám predstavíme niekoľko kamier a aké sú medzi nimi rozdiely. Akú „čiernu skrinku“ do auta by ste si mali vybrať?


15 h
Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


2. júl
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu