SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Gestačný diabetes mellitus

Gestačný diabetes mellitus (GDM) patrí k závažným metabolickým poruchám počas tehotenstva.

Skríningové vyšetrenie formou orálneho glukózovo tolerančného testu (oGTT) sa vykonáva medzi 24. – 28. týždňom gravidity.V čase od 16.–20. týždňa gravidity začína placenta produkovať hormóny, ktoré zvyšujú hladinu glukózy, čo vedie k narastaniu inzulínovej rezistencie , ktorá je hlavným dôvodom vzniku GDM a vzniká najmä u geneticky predisponovaných žien s rodinnou anamnézou diabetu 2. typu. V dnešnej dobe ale poznáme aj ďalšie rizikové faktory, ktoré sa spájajú s vyšším rizikom vzniku GDM ako je nadváha, nedostatočná fyzická aktivita, anamnéza PCO (syndróm polycystických ovárií), prediabetes pred graviditou a iné.

Pretože hladiny glykémie u GDM sú len ľahko zvýšené a hyperglykémia netrvá dlho, klinické príznaky vidíme len zriedkavo. Preto je skríning s potrebou aktívneho vyhľadávania rizikových rodičiek nutný. Neliečený alebo nedostatočne kompenzovaný diabetes mellitus v gravidite má vážny klinický dosah na matku aj na dieťa. U rodičky zvyšuje riziko preeklampsie, HELLP syndrómu, popôrodné poranenia, urogenitálne infekcie a riziko rozvoja diabetes mellitus 2. typu.

Jednou z obávaných komplikácií pre dieťa je makrozómia plodu s rizikom popôrodných poranení ako napríklad dystokia ramienok. Nebezpečná je aj takzvaná diabetická fetopatia, v rôznej podobe závažnosti, a hypoglykémia v prvých hodinách po pôrode. Paradoxne i napriek veľkosti novorodenca môžu byť životne dôležité orgány novorodenca nedostatočne vyvinuté. V neskoršom vývoji môžu mať deti matiek s GDM poruchy vývinu a psychomotoriky, v dospelosti im hrozí obezita, diabetes či kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne ochorenia.

Sledovanie pacientiek s GDM

Starostlivosť o pacientky s GDM prebieha v spolupráci diabetológa a gynekológa. Kontroly diabetológom sú individuálne, väčšinou po 2 – 4 týždňoch. Dôležitý je selfmonitoring, pacientky si glykémie vyšetrujú pomocou glukomera, ideálne 3x týždenne nalačno + 2 hod. po jedle, avšak minimálne 1x týždenne nalačno + 2 hod. po jedle.

Diéta u gravidných žien s DM
Optimálny kalorický príjem závisí od hmotnosti pred tehotnosťou. U žien s ideálnou telesnou hmotnosťou predstavuje 30 kcal/kg na deň. Potrebný denný kalorický príjem u tehotnej stúpa v priemere o 300 kcal a v čase dojčenia o 300 až 500 kcal. Odporúčané kalórie by mali byť 40% kryté sacharidmi, 20% bielkovinami a 40% tukmi.

Diabetickú diétu stanovujeme individuálne. Odporúčaný príjem cukrov vo všetkých skonzumovaných potravinách za deň je 200-250 g (20-25 SJ), ideálne je využívanie systému sacharidových jednotiek (1SJ je 10g sacharidov). Je nutné preferovať potraviny s nízkym glykemickým indexom - ide o pomalé cukry a polysacharidy vo forme škrobov (celozrnné výrobky, celozrnné cestoviny, naturálna ryža). Treba konzumovať dostatok strukovín a zeleniny, ovocie treba obmedziť na 1 – 2 kusy (resp. hrste) denne a vyberať menej sladké druhy. Redukčné diéty v tehotenstve nie sú vhodné. V priebehu tehotnosti je odporúčané vyvarovať sa určitému druhu stravy s možným toxickým účinkom na plod ako niektoré druhy rýb (mäso veľkých rýb, napr. žraloka, filety tuniaka), nadmerného pitia kávy, neumytého ovocia a zeleniny, nepasterizovaného mlieka a nedostatočne tepelne spracovaného mäsa.

Samozrejmosťou by malo byť vylúčenie fajčenia, abúzu alkoholu a iných toxických látok. Aj pacientkam s GDM prospieva pohyb strednej intenzity v trvaní približne 30 minút denne ako napríklad chôdza, plávanie alebo cvičenie pre tehotné, pričom rešpektujeme prípadné iné odporúčania gynekológa. Vyvarujeme sa kontaktným športom s rizikom pádov.

Farmakologická liečba GDM

Cieľom liečby je udržanie fyziologických hodnôt glykémie a HbA1c, ako aj optimálny hmotnostný prírastok matky a fyziologický rast plodu. V prípade nedosiahnutia týchto cieľov, respektíve pri nadmernej akcelerácií rastu zachytenom pri ultrasonografickom vyšetrení zahajujeme farmakoterapiu, jedinou intervenciou inzulín (humánny inzulín alebo inzulínové analógy schválené v tejto indikácii). Po pôrode odporúčame liečbu inzulínom ukončiť a pár dní sledovať hodnoty glykémie. V prípade normoglykémií odporúčame aj naďalej racionálny životný štýl s dodržiavaním zásad zdravej výživy.

Záver

Starostlivosť o gravidné ženy je v súčasnej dobe veľmi dôležitá. K dosiahnutie fyziologických gravidít je nutný skríning ochorení, ktoré môžu túto fyziológiu narušiť. Po stanovení správnej diagnózy je základom terapeutického postupu dodržiavanie režimových opatrení. To vedie k minimalizovaniu zdravotných rizík pre matky a ich potomkov v priebehu gravidity, ale aj po jej ukončení.

MUDr. Bobelová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


8 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 17 h

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 17 h
SkryťZatvoriť reklamu