SME

Aké typy cukrovky poznáme?

Je cukrovka choroba, ktorá je u všetkých rovnaká? Alebo je u niekoho lepšia či horšia?

Jednou z prvých otázok, ktoré mi pacient po diagnostikovaní cukrovku, položí, znie práve tak: „To je tá horšia alebo lepšia cukrovka?“ A keď v rámci rodinnej anamnézy zisťujem výskyt cukrovky v rodine, tak často povie, že otec alebo mama mali cukrovku, ale „tú stareckú.“ Ako to vlastne s tou cukrovkou je?

Cukrovka nie je jedno ochorenie. Jedná sa o chorobný stav, pri ktorom je zvýšená hladina glukózy v krvi a jej príčiny sú rôzne. Dnes platí rozdelenie cukrovky (diabetes mellitus) podľa doteraz známych vyvolávajúcich príčin do štyroch kategórií.

Najväčšou skupinou je cukrovka 2. typu (predtým označovaná ako nezávislá od podávania inzulínu), ktorej príčinou je kombinácia dvoch hlavných mechanizmov: zníženej citlivosti tkanív a orgánov na inzulín - tzv. inzulínovej rezistencie a poruchy sekrécie inzulínu. Prejavuje sa takmer výlučne u dospelých. Dlho je bez príznakov alebo príznaky sú nešpecifické – únava, slabosť, znížená výkonnosť, častejšie močové infekcie, u žien gynekologické infekcie. Často sa zistí neskoro – niekedy sa diagnostikuje až po zistení niektorej z chronických komplikácií cukrovky, napríklad zmeny na očnom pozadí, na drobných nervoch dolných končatín, aterosklerotické zmeny. Preto sú veľmi dôležité pravidelné preventívne prehliadky, aby bola diagnóza zachytená včas a začalo sa s diétno-režimovými opatreniami a prípadnou farmakologickou liečbou v snahe predísť komplikáciám cukrovky. Výskyt cukrovky 2. typu je v populácii 20 až 30-ročných pacientov okolo 2 percentá, kým vo veku nad 70 rokov dosahuje až 10 percent. Pravdepodobne toto je dôvod, prečo sa v minulosti cukrovka 2. typu spájala s názvom starecká.

Druhou skupinou je cukrovka 1. typu (v minulosti nazývaná od inzulínu závislá), ktorej príčinou je nedostatok alebo úplné chýbanie inzulínu, pretože sú zničené B-bunky v pankrease, ktoré inzulín vyrábajú. Dôvodom je geneticky podmienená tvorba autoprotilátok, keď vlastné telo vytvára látky, ktoré tieto bunky zničia. Typické príznaky sú zvýšený smäd, časté močenie, chudnutie napriek primeranému príjmu stravy. Najčastejšie vzniká u detí, ale asi 10 percent cukrovky vzniknutej v dospelosti je cukrovka 1. typu. Liečbou tohto typu cukrovky je aplikácia inzulínu.

Tretiu skupiny tvoria špecifické typy cukrovky – jedná sa o cukrovku, ktorá vzniká pri niektorých endokrinných ochoreniach, pri nádoroch a zápaloch pankreasu, pri užívaní niektorých liekov, pri genetických poruchách B-buniek pankreasu (MODY), niektorých infekciách a existujú aj genetické syndrómy s výskytom cukrovky.

Štvrtú skupinu tvorí gestačná cukrovka - jedná sa o rôzny stupeň poruchy metabolizmu glukózy, ktorý sa prvýkrát zachytí počas tehotenstva. Môže ísť o novozachytenú cukrovku 1. typu, 2. typu alebo po pôrode môže cukrovka vymiznúť. Snaha o optimálnu hodnotu glukózy v krvi je u tehotných žien dôležitá pre zdravý vývoj dieťatka i zdravie matky.

Na úvodnú otázku si dovolím povedať, že neexistuje lepšia alebo horšia cukrovka. Je dôležitá skorá diagnostika cukrovky a v prípade jej zistenia je dôležitý aktívny prístup pacienta, aby v spolupráci s diabetológom a diabetologickou sestrou dosiahli spoločný cieľ – predísť možným komplikáciám cukrovky a zachovať primeranú kvalitu života diabetika.

MUDr. Rudíková

-

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu