SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?

Nastáva doba, kedy domácnosti dostanú ročné vyúčtovanie. Na prvý pohľad nemusí byť ľahké sa v ňom orientovať.

(Zdroj: ista)

Koľko sme v minulom roku prekúrili a spotrebovali teplej a studenej vody? Nastáva doba, kedy domácnosti dostanú ročné vyúčtovanie. Na prvý pohľad nemusí byť ľahké sa v ňom orientovať. Aké informácie nám pomôžu?

Ročné vyúčtovanie nákladov na teplo za predchádzajúci rok musí byť v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov predložené vlastníkom bytov najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka. Rozúčtovanie nákladov a vyúčtovanie záloh sa vykonáva za zúčtovacie obdobie, ktorým je spravidla kalendárny rok. S predstihom pred termínom vyúčtovania sú vykonávané odpočty spotreby tepla a vody.

Vyúčtovanie nákladov na teplo

V bytových domoch s centrálnym vykurovaním sa náklady na teplo rozúčtovávajú na základe odčítaných údajov nameraných na vodomeroch, pomerových rozdeľovačoch tepla alebo meračoch tepla. Celkové náklady na teplo v bytovom dome sa rozdeľujú medzi konečných užívateľov na dve zložky – základnú a spotrebnú. Pomer jednotlivých zložiek je určený vyhláškou. V prípade rozpočítania nákladov na vykurovanie dáva vyhláška aj možnosť, aby si vlastníci bytov iný pomer odsúhlasili na zhromaždení vlastníkov bytov.

Aký pomer spotrebnej a základnej zložky je optimálny?

Zúčtovacím obdobím je jeden kalendárny rok a pravidlá rozpočítavania tepla v bytových domoch upravuje vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 240/2016 Z. z.., ktorá definuje pomer základnej(ZZ) a spotrebnej zložky(SZ):

Teplo na vykurovanie: 60 % ZZ - 40 % SZ, je možné stanoviť aj iný pomer
Teplo na ohrev vody: 20 % ZZ - 80 % SZ

Aký pomer zložiek odporúčajú odborníci? Spýtali sme sa Ing. Sylvie Martinkovičovej, manažérky rozúčtovania nákladov na vodu a teplo v spoločnosti ista Slovakia, ktorá poskytuje služby merania a rozpočítania viac ako 200 000 domácnostiam:

"Vo všeobecnosti odporúčame nastavenie pomeru základnej a spotrebnej zložky pri vykurovaní 60% ZZ - 40% SZ, tak ako ho definuje legislatíva. Ideálne je však postupovať na základe odborného posudku tepelnoizolačných vlastností a konštrukcie objektu, a v neposlednom rade odporúčame zohľadniť aj spotrebiteľské správanie užívateľov bytov. Pokiaľ sa chcú vlastníci dohodnúť na inom pomere, je potrebné, aby si zmenu odsúhlasili v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Nový pomer si budú môcť uplatniť až vo vyúčtovaní tepla za nasledujúci rok. Základná zložka 20% pre dodané teplo na ohrev vody je pevne daná legislatívou."

Ak chýba odpočet, určí sa náhradná spotreba

Ak konečný spotrebiteľ neumožnil vykonať odčítanie z pomerových rozdeľovačov tepla alebo meračov tepla alebo ich nemá zapojené, určí sa spotrebná zložka ako 1,5-násobok priemeru spotrebnej zložky na meter štvorcový. Spotrebná zložka u teplej úžitkovej vody sa určí ako 1,5-násobok priemeru na byt v objekte rozpočítavania tepla. Ak konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo, určí sa spotrebná zložka ako 3-násobok priemeru na byt v objekte rozpočítavania. Takto určená náhradná spotreba je pre vlastníkov nevýhodná a môže navýšiť náklady na teplo.

Diaľkový odpočet pre spravodlivejšie ročné vyúčtovanie

Nevýhodným náhradným spotrebám a navyšovaniu nákladov možno predísť inštaláciou rádiových meračov tepla, pomerových rozdeľovačov tepla a vodomerov s funkciou automatizovaného diaľkového odpočtu meračov tela a vodomerov zbernicou dát, ktorá je umiestnená v spoločných priestoroch bytového domu a ponúka jeho obyvateľom mnoho výhod.

"Diaľkový odpočet zbernicou dát je plne automatizovaný a údaje o spotrebe sú elektronicky prenášané do softvéru rozúčtovania tepla v bytovom dome. Spracovanie ročného vyúčtovania je digitalizované, funkčnosť meračov je priebežne monitorovaná a správca aj vlastníci majú jednoduchý online prístup k denným informáciám o spotrebe. Aj to prináša do ročného vyúčtovania viac transparentnosti a spravodlivosti," dodáva Sylvia Martinkovičová.

Ročné vyúčtovanie za byt: Rady a tipy:

  • Vyúčtovanie nákladov na byt musí byť doručené do 31. mája.
  • Vyúčtovanie musí obsahovať informácie za byt i dom.
  • Svoju spotrebu si porovnajte s predošlými vyúčtovaniami.
  • Pokiaľ máte digitálne merače, údaj za predošlý rok si môžete skontrolovať na displeji prístroja.

Ako šetriť energie a náklady s diaľkovým odpočtom sa dozviete na webe www.ista.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Platí, že čím väčšia je obrazovka, tým lepšie na ňu uvidíte. Praktickejší je aj pomer strán 16 : 9...

V dnešnom článku vám predstavíme niekoľko kamier a aké sú medzi nimi rozdiely. Akú „čiernu skrinku“ do auta by ste si mali vybrať?


5 h
Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


2. júl
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu