SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!

Batériové kosačky predstavujú rýchle, tiché, šikovné a jednoduché kosenie vášho trávnika. Ako vybrať tú TOP?

(Zdroj: Romerx)

Priznajme si - nie každý máme šťastie na dobrého a tolerantného suseda na dome/chalupe a hlučná benzínová kosačka môže tak predstavovať “problém”. Samozrejme, dôvodov prečo sa rozhodnúť pre kúpu kosačky s tichým chodom je neúrekom a netolerantní susedia sú možno najmenším z nich. Nech už je váš dôvod akýkoľvek, ak si vyberiete akumulátorovú verziu kosačky na trávu - určite netrafíte vedľa. Okrem tichého chodu toho poskytne určite viac. Pozrite sa s nami na jej hlavné výhody, ako aj odporúčania, čo je potrebné pri kúpe brať do úvahy.

V porovnaní s klasickými benzínovými či elektrickými modelmi majú akumulátorové kosačky na trávu množstvo výhod, vrátane:

Jednoduchého manévrovania: Žiaden kábel, žiaden ťažký motor. Absencia kábla pri akumulátorových kosačkách je jednou z hlavných výhod a tento komfort jednoznačne oceníte. Narozdiel od benzínových kosačiek nemá aku kosačka motor, a tým je vďaka nízkej hmotnosti ľahšia na manévrovanie. Hmotnosť aku kosačky závisí od viacerých faktorov - najmä kapacity batérie, ale tiež šírky záberu, prípadne či kosačka má alebo nemá pohon. Jej nízku hmotnosť ovplyvňuje aj fakt, že sú väčšinou vyrobené z plastu.

Tichej prevádzky: Akumulátorové kosačky na trávu sú poháňané lítium-iónovou batériou, takže sú oveľa tichšie ako kosačky s benzínovým motorom - v priemere sú tichšie o 30 dB.

Nulových emisií: Akumulátorové kosačky na trávu nevytvárajú na rozdiel od benzínových žiadne emisie a sú teda nižšou záťažou pre životné prostredie.

Minimálnej údržby: Aku kosačky vyžadujú len občasný servis (nie pravidelný ako benzínové kosačky).

Ako si vybrať najlepšiu akumulátorovú kosačku na trávu?

Váš rozpočet a veľkosť trávnika budú dôležitými faktormi pri rozhodovaní o tom, ktorá značka a model akumulátorovej kosačky bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

Pred nákupom myslite na:

Aký typ trávnatej plochy budete kosiť?

Typ trávnika, ktorý plánujete kosiť, bude určovať aj potrebné funkcie kosačky. Ak je váš pozemok trávnik svahovitý alebo sa na ňom nachádza množstvo prekážok, určite pre vás bude kľúčovou vlastnosťou ľahká manipulácia - ideálne sú v tomto prípade kosačky s pojazdom. Kosačka, ktorá reže až po okraj, vytvorí úhľadný povrch a neskôr šetrí čas na doupravenie nepokosených plôch nožnicami alebo vyžínačom. Pre ostrý a úhľadný vzhľad trávnika zvoľte nízku výšku kosenia. Ak nemáte čas na pravidelné kosenie a váš trávnik je už vyšší, nastavte si kosačku na vyššie kosenie, ktoré zvládne. Ak má vaša kosačka aj funkciu mulčovania, tak pomocou tzv. mulčovacej záslepky si môžete vybrať medzi zberom pokosenej trávy alebo jej mulčovaním. To vám ušetrí čas - na rozdiel od pravidelného vyprázdňovania zberného koša. Mulčovanie je však efektívne len vtedy, ak je trávnik pravidelne kosený.

(zdroj: Romerx)

Ako dlho trvá nabitie batérie a aká je doba prevádzky?

Asi najpodstatnejšou časťou, ktorá by vás pri kúpe aku kosačky mala zaujímať, je samotná batéria. Lítium-iónové batérie sa líšia veľkosťou, čo určuje ich výkon a čas prevádzky na jedno nabitie. Preto výber konkrétneho typu batérie/kosačky závisí najmä od veľkosti vášho trávnika. Nabitie Li-Ion batérie spravidla netrvá dlhšie ako 3 hodiny. Pri väčšine kosačiek máte odporúčanú maximálnu veľkosť trávnika alebo dobu chodu stroja od jeho výrobcu.

Pri výbere kapacity batérie vo všeobecnosti platí:

  • Pozemky s výmerou do 300 m2 - kapacita akumulátora 2-3 Ah
  • Pozemky s výmerou od 400/500 m2 - kapacita akumulátora 3-4 Ah

Niektoré modely používajú dve batérie súčasne, takže môžete kosiť dlhšie a väčšiu plochu. Väčšina značiek tiež predáva batérie aj samostatne. Funkcia rýchlonabíjania skracuje čas nabíjania a vy tak môžete znovu kosiť oveľa skôr.

Lítium-iónové batérie zvyčajne vydržia tri až päť rokov (alebo 500 nabití), kým je potrebné ich vymeniť. Ideálne je tiež overiť si u výrobcu, resp.predajcu, či batérie zoberie späť na recykláciu, aby ste ich nevyhadzovali niekam, kde nepatria.

Zatiaľ čo sa väčšina akumulátorových kosačiek na trávu predáva v kompletnom balíku s batériou a nabíjačkou, nie je to tak vždy, preto si pred kúpou skontrolujte, čo v rámci kúpy dostanete. Množstvo kosačiek je súčasťou značkového akumulátorového programu, čo znamená, že batéria a nabíjačka sú kompatibilné aj s ďalším akumulátorovým náradím, ako napr. krovinorezom, pílou, fukárom atď. To býva výbornou voľbou pre domácich kutilov aj investíciou do budúcna.

(zdroj: Romerx)

Jednoduchosť ovládania a práce s kosačkou

Väčšinu kosačiek po ich zakúpení stačí poskladať len tým, že pripevníte rukoväť a zberný kôš. Látkové typy zberných košov sú jednoduchšie na konštrukciu ako plastové. Ani prepínanie medzi výškami kosenia by nemalo byť zložité. Niektoré kosačky je potrebné prevrátiť a posunúť celú nápravu, ideálne je však jednoduché posunutie pomocou páčky na nastavenie výšky kosenia.

Máte obmedzený úložný priestor?

Ak nemáte veľa miesta, podstatnými pre vás budú veľkosť kosačky a možnosti sklopenia rukoväte. Väčšinu možno čiastočne odskrutkovať a zložiť cez telo kosačky. Iné je možné uskladniť pomocou jednoduchého odopnutia a dvojitého zloženia úplne naplocho alebo ich možno zavesiť či postaviť vertikálne. Čo sa týka zberných košov - látkové vrecia je možné jednoducho zložiť, zatiaľ čo plastové boxy na trávu sa rozoberajú ťažko. Ak potrebujete kosačku zdvíhať a prenášať, napr. po schodoch do pivnice alebo do auta, bude pre vás výhodou, ak má kosačka úchyty na jej ľahký prenos.

V akých cenách sa priemerne pohybujú akumulátorové kosačky?

Aku kosačky na trávu bývajú drahšie a hoci ich ceny klesajú, podstatnú časť ich nákladov tvorí batéria a nabíjačka.

Za základnú aku kosačku môžete očakávať, že zaplatíte medzi 200 až 350 €. Aku kosačka strednej triedy vás vyjde cca od 350 – 600€ a za naozaj výkonnú, kvalitnú a profi kosačku môžete zaplatiť aj viac ako 1000 €.

Určite je však lepšie investovať do jedného poriadneho stroja, ako pravidelne kosačku opravovať alebo kupovať stále novú. Aj keď prvotná investícia bude vyššia, oplatí sa z dlhodobého hľadiska a vy tak koniec koncov ušetríte peniaze za kúpu ďalšej kosačky (a šetríte aj životné prostredie).

Neviete, kde si zaobstarať kvalitnú aku kosačku?

Rozhodne odporúčame staviť na overenú predajňu záhradnej techniky, ideálne s možnosťou služieb servisu (aj pozáručného), kde vám vedia poradiť a v prípade, že sa váš “kosačkový miláčik” pokazí, pomôžu vám s jeho opravou. K takýmto predajniam patrí kamenný obchod a online e-shop Romerx, so širokým výberom záhradnej techniky známych značiek a množstvom spokojných zákazníkov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu