SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza

Vyhlásili aj najlepších hráčov.

„Víťaz je víťaz,“ ozývalo sa na konci zápasu po ihrisku MFK v Sabinove. Následne sa mladí futbalisti z Víťaza v modro-žltých dresoch zišli po výzve trénera do kruhu a povzbudzovali sa: „Kto je najlepší? Víťaz!“

Pokrik zopakovali dvakrát a ukončili ním súboj o prvé miesto vo finále prešovského kraja 23. ročníka McDonald´s Cupu.

Počas 23. ročníka školského futbalového turnaja McDonald’s Cup sa na ihriskách stretlo 809 prihlásených základných škôl Slovenska, z toho 136 škôl v Prešovskom kraji. Na krajskom kole sa stretlo 12 družstiev.

Tretie miesto obsadil tím zo ZŠ Lúčna vo Vranove nad Topľou, druhé miesto patrí tímu zo Spojenej školy - ZŠ - Budovateľská 164/4 v Giraltovciach.

Víťazný tím zo ZŠ Víťaz 236 vo Víťazi postúpil na Majstrovstvá Slovenska a zabojuje na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Senci o titul majstra Slovenska.

Na krajskom kole ocenili aj najlepších mladých futbalistov. Najlepšou hráčkou sa stala Liliana Kuchtová zo ZŠ s MŠ Jarná ulica 3168/13 v Poprade, najlepším hráčom Maxim Stašik zo ZŠ Víťaz, za 21 gólov si vyslúžil titul najlepší strelec Michal Andiľ zo ZŠ Hrnčiarska 13 v Humennom a najlepším brankárom sa stal Matej Franc zo ZŠ Víťaz.

Desaťročný Matej hrá futbal približne tri roky. Je brankárom aj útočníkom. Na finále v Senci sa teší, no má stres z toho, že tam budú silnejšie mužstvá. „Tímu to ale ide dobre, máme tu dvoch najlepších strelcov,“ zhodnotil výkon družstva.

Vo finále ešte neboli

Tím futbalistov a futbalistiek z Víťaza sa prebojoval do finále prvýkrát. „V minulosti sme stále skončili v okresnom kole. Myslím si, že na finále už budú všetci tak nadšení, že nebude potrebné hráčov ani motivovať. Ideme si to užiť, máme svoju kvalitu. Sme malá dedina, takže je to veľký úspech,“ zhodnotil víťazstvo tréner Peter Stašík.

Domnieva sa, že finálová časť turnaja bola pre družstvo ľahšia ako hra v základnej skupine. „Tú sme mali najťažšiu a boli tam najkvalitnejšie družstvá. Vo finále sa nám podarili relatívne dve ľahké víťazstvá,“ zhodnotil.

Elena Jurčišinová, učiteľka základnej školy prvého stupňa vo Víťazi vysvetlila, že niektorí hráči v družstve trénujú dvakrát až trikrát do týždňa. V tíme v krajskom finále súťažili taktiež tri dievčatá, ktoré pôjdu aj na Majstrovstvá Slovenska.

V čom teda spočíva úspech tímu z malej dvojtisícovej dediny? „Deti chceli dokázať, že aj obecné školy majú šancu vyhrať. Tajomstvo je možno aj v trénerovi, ktorý ich nabudil. Veľmi sa im venuje, je to s časti aj jeho odmena,“ opísala pedagogička.

Tréner Stašík vysvetlil, že všetky deti v tíme sú veľmi talentované. Z tohto dôvodu podľa neho nebol problém nájsť niekoľko z nich, ktoré by družstvo v krajskom finále reprezentovali.

„Na obvodnom kole sme mali v tíme na skúšku aj mladšie deti, aby videli, ako takéto turnaje prebiehajú, ale vo vyšších kolá už hrali staršie deti,“ vysvetlil.

Záujem dievčat o futbal sa líši

Napriek tomu, že bola pandémia a deti boli na turnaj menej fyzicky pripravenejšie, podľa regionálneho organizátora z Krajského športového centra v Prešove Ladislava Dvorščáka hrali s o to väčšou chuťou.

Na turnaji súťažilo 120 detí, v každej skupinke musela byť minimálne jedna dievčenská hráčka. Dvorščák pripomína, že záujem dievčat o futbal je v každom okrese iný.

Desaťročná Eva je jednou z hráčok víťazného tímu zo ZŠ Víťaz a futbal je podľa nej zábava. „Hrali sme ho v škole a začalo ma to baviť,“ zhodnotila. Eva hrá na pozícii útočníka a takisto ju baví aj strieľanie gólov a oberanie o loptu iných hráčov. „Je úžasný pocit streliť gól,“ dodala po turnaji.

Športuje menej detí

Turnaj mal posledné dva roky kvôli pandémii pauzu, no pedagogička Jurčišinová vysvetľuje, že deti na ZŠ vo Víťazi to až tak nepocítili.

„Možno prvé tréningy boli ťažšie, pokiaľ sa rozbehli, ale keďže sme minulý školský boli zatvorení len vtedy, keď to bolo povinné, deti naďalej cvičili na telesnej výchove,“ vysvetlila.

Podľa Dvorščáka pre deti nie je dôležitý len futbal, ale každá aktivita, najmä po izolácii spôsobenej pandémiou. „Na takýchto podujatiach, kde ide jedna škola proti druhej, majú patričnú motiváciu a je to ešte lepšie, pretože môžu postúpiť na celoslovenské finále,“ komentoval.

Pripomenul však, že športuje stále čoraz menej detí a preto je podľa neho potrebné najmä usmernenie od rodičov. „Len takto dokážu deti prekonať lenivosť, ísť trénovať, súťažiť a športovať,“ povedal.

Tréner víťazného tímu Stašík nadväzuje, že nezáujem detí o pohyb pozoruje už dlhšie a nie je to len dôsledok pandémie. „Sú pri počítačoch, lebo tam je úspech rýchly. Keď nevyhrajú, mobil alebo počítač vypnú a tým to končí,“ vysvetlil.

Deti sa však napriek tomu stále snaží viesť k športu. „U nás vo Víťazi je v nedeľu dedinský futbal kultúrou,“ dodal.

Na krajskom kole sa zúčastnilo 12 tímov a hráčov a to z nasledujúci základných škôl; CSŠ, Švermova 10 v Snine, ZŠ Gašpara Haina 37 v Levoči, ZŠ Hrnčiarska 13 v Humennom, ZŠ Komenského 113 v Lipanoch, ZŠ Mlynská 697/7 v Stropkove, ZŠ Víťaz 236 vo Víťazi, Spojená škola - ZŠ - Budovateľská 164/4 v Giraltovciach, ZŠ B.Krpelca Tarasa Ševčenka 3 v Bardejove, ZŠ s MŠ Jakubany 151 v Jakubanoch, ZŠ s MŠ Jarná ulica 3168/13 v Poprade, ZŠ s MŠ Nižná brána 8 v Kežmarku a ZŠ Lúčna vo Vranove nad Topľou.

Vyhlasovateľ školskej súťaže Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, spoluorganizátori Slovenský futbalový zväz a generálny partner McDonald’s Slovakia.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 4 h
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 15 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 15 h
SkryťZatvoriť reklamu