SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?

  • Mobilita cestujúcich sa strojnásobí do roku 2050 po celom svete.
  • Do roku 2050 bude 70% populácie žiť v mestách
  • Viac ako 30 % globálneho dopytu po energii pochádza z dopravy

Spoločnosť Siemens patrí celosvetovo k najväčším technologickým spoločnostiam, preto im téma udržateľnosti nemôže byť ľahostajná. Na Slovensku pôsobí značka Siemens už viac ako 120. rokov, pričom divízia Siemens Mobility v Bratislave a v Žiline zamestnáva viac ako 600 ľudí.

Ako môžu spoločnosti takéhoto svetového rozsahu prispieť k téme udržateľnosti a aké reálne riešenia využívajú v praxi?

Dnešné megatrendy súvisiace s urbanizáciou, digitalizáciou, globalizáciou a meniacou sa demografiou rýchlo zvyšujú nároky na mobilitu. Súčasne sa zvyšuje potreba zmierniť zmenu klímy a vyčerpanie prírodných zdrojov, aby sa vytvorila udržateľná budúcnosť pre život. Jednou z našich hlavných motivácií v spoločnosti Siemens Mobility je konať rozhodne a zavádzať štandardy udržateľnosti, ktoré umožňujú dekarbonizáciu a dematerializáciu celého hodnotového reťazca v oblasti mobility.

V spoločnosti Siemens Mobility definujeme udržateľný rozvoj ako prostriedok, akým dosiahnuť ziskový a dlhodobý rast pri zachovaní rovnováhy medzi ziskom, človekom a planétou.

Chcete sa o najmodernejších dopravných systémoch dozvedieť viac a dať svojej práci zmysel? Viac o Inžinierskom centre Siemens Mobility.

Pozitívne dopady nášho portfólia na životné prostredie

Riešenia z Inžinierskeho centra Siemens Mobility v Žiline môžete nájsť v mestách ako Buenos Aires, Londýn, Paríž, Istanbul či Viedeň. Zákazníkom poskytujeme potrebnú podporu v ich úsilí oddeliť ekonomickú výkonnosť od ekologickej stopy. Naše koľajové vozidlá, riešenia pre železničnú infraštruktúru, intermodálne riešenia, servisné služby a riešenia na kľúč slúžia zákazníkom ako podpora pri zavádzaní uhlíkovo neutrálnej nákladnej i osobnej dopravy – mestskej, prímestskej a regionálnej. Snažíme sa maximálne využívať energeticky úsporné produkty a ponúkať aj alternatívne pohonné systémy založené na akumulátorových alebo vodíkových technológiách. Naši zákazníci získavajú aj ďalšie výhody v podobe predĺženej životnosti, a tým pádom aj vyššie hodnoty majetku, čo opäť znižuje ekologickú stopu ich činnosti.

Malými krokmi k zelenšej planéte

Okrem globálnych riešení, ktoré prispievajú k zelenšej planéte sa snažíme podporovať aj lokálne aktivity, kde môže každý zamestnanec reálne prispieť svojím zapojením.

„Práve pri príležitosti Dňa Zeme 2022 sme sa pridali k iniciatíve mesta Žilina a približne 30 kolegov z našej žilinskej pobočky sa zapojilo do čistenia brehov rieky Rajčianky. Záleží nám na našej planéte, čo sa snažíme dokazovať nie len dlhodobým smerovaním, ale aj našimi každodennými riešeniami v oblasti mobility. O to viac sa tešíme, že aj našim kolegom táto téma nie je ľahostajná, práve naopak, veľmi blízka.“ Uviedol Rastislav Kušpál, vedúci Inžinierskeho centra Siemens Mobility v Žiline.

Energia a zdrojovo efektívna doprava

Odvetvie dopravy musí výrazne prispieť k zmene klímy, aby sa globálne otepľovanie udržalo pod 2° Celzia. Svoju úlohu zohrávame tým, že pokračujeme v znižovaní emisií, elektrifikácii, automatizácii a zlepšovaniu železničnej infraštruktúry. Spotreba energie koľajových vozidiel však stále nepriamo spôsobuje emisie CO2, ak používaná elektrina nepochádza zo 100% obnoviteľných zdrojov. Preto sa snažíme znížiť spotrebu energie a spotrebu materiálu energeticky efektívnym a hmotnostne optimalizovaným dizajnom. Pre neelektrifikované železničné trate zabezpečujeme uhlíkovo neutrálnu osobnú dopravu cez naše batériové alebo vodíkové vlaky.

Ani Vám nie je téma udržateľnosti ľahostajná?

Inžinierske centrum Siemens Mobility v Žiline do svojich tímov hľadá nových nadšencov pre udržateľnosť, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty.

Chcete sa o najmodernejších dopravných systémoch dozvedieť viac a dať svojej práci zmysel? Navštívte našu webovú stránku www.siemens.sk/zilina.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Platí, že čím väčšia je obrazovka, tým lepšie na ňu uvidíte. Praktickejší je aj pomer strán 16 : 9...

V dnešnom článku vám predstavíme niekoľko kamier a aké sú medzi nimi rozdiely. Akú „čiernu skrinku“ do auta by ste si mali vybrať?


14 h
Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


2. júl
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu