SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.

Liptovský Mikuláš je ako stvorený pre život. Relatívne malé územie nám ponúka výborné podmienky na turistiku a cyklistiku, akvaparky, ale aj prírodné termálne pramene a množstvo historických pamiatok. Je preto atraktívne pre turistov aj pre domácich. Vedenie mesta nastavuje fungovanie samosprávy efektívne, vytvára podmienky pre investorov, s ktorými prichádzajú nové pracovné možnosti a rozvoj infraštruktúry. Liptovský Mikuláš je dobré mesto pre život.

Stavebný boom nezastavilo ani zdražovanie

Metropola Liptova zažíva nevídaný stavebný boom aj v uplynulých dvoch rokoch. A to napriek tomu, že rastúce ceny stavebných materiálov a neprimerane vysoké ceny nehnuteľností spomalili výstavbu na celom Slovensku. Najväčší stavebný ruch je v mestskej časti Palúdzka, kde vyrástli a stále rastú nové bytovky aj rodinné domy. Kontinuálne sa rozvíjajú aj zvyšné mestské časti, rozmach nechýba v žiadnej z nich. Vzhľadom na každoročný nárast bytov, apartmánov a podnikateľských objektov sa objem vybratej dane z nehnuteľností zvyšuje a mesto tak nemusí navyšovať jej sadzbu.

Rozmáha sa modernizácia

Dôkazom rozkvitajúceho mesta je prílev viacerých investorov. Z prázdnej chátrajúcej budovy niekdajšieho hypermarketu pri vstupe do mesta vznikne v najbližších týždňoch zrekonštruovaný objekt OBI. Už čoskoro sa začne aj prestavba obchodného domu Prior na konci pešej zóny či výstavba nového luxusného komplexu na mieste ikonického Hotela Bocian v Palúdzke. Veľkou premenou prešlo v uplynulých rokoch Kamenné pole, v ktorom pribudli nové prevádzky, obľúbené je aj nákupné centrum pri Rachmaninku. Námestie mieru skrášľuje vynovená budova bývalého Domu služieb. Vo viacerých mestských častiach postupne pribúdajú moderné polyfunkčné budovy.

Primátor chce stavať nájomné byty

S rozvojom súvisí aj zvyšujúci sa záujem o bývanie. Súčasné vedenie mesta Liptovský Mikuláš preto plánuje vybudovať nové nájomné bytovky. „Mikulášanom v súčasnosti prenajímame až 585 nájomných bytov, je to vysoký počet aj v porovnaní s niektorými krajskými mestami. Záujem o tento typ bývania je u nás veľký, sme na dobrej ceste mu vyhovieť. V lokalite Pod Stráňami, ktorá je podľa územného plánu určená na výstavbu prevažne bytových domov, plánujeme stavať na mestskom pozemku. Vyrásť by tu mohlo niekoľko dvoj a štvorpodlažných bytoviek. Máme tiež záujem o pozemky Slovenského pozemkového fondu. Využiť môžeme Štátny fond rozvoja bývania alebo zahájime výstavbu v partnerstve s bankami či developermi,“ vysvetlil primátor Ján Blcháč.

Množstvo pracovných miest

Liptovský Mikuláš sa môže pochváliť dlhodobo nízkou mierou nezamestnanosti, a to aj vďaka svojej atraktivite z hľadiska rozvoja cestovného ruchu. Množstvo ľudí nachádza uplatnenie v oblasti hotelierstva a gastro priemyslu. Jedným z najväčších zamestnávateľov v meste je aj Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu, o zachovanie služieb v nemocnici v rámci pripravovanej stratifikácie dlhodobo bojuje primátor Ján Blcháč z pozície poslanca Žilinského samosprávneho kraja a tiež z pozície poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. „Naša nemocnica má 160 ročnú históriu, obsluhuje územie s obyvateľmi a návštevníkmi, ktorí tvoria stovky tisíc potenciálnych pacientov. Veď na Liptov ročne prichádza len turistov 750-tisíc. Je dôležité, aby slúžila svojmu účelu minimálne v takom rozsahu, ako doteraz,“ skonštatoval šéf radnice, ktorý tiež stojí za zachovaním Okresného súdu práve v Liptovskom Mikuláši.

Dobré miesto pre život

V roku 2021 prišlo žiť do Liptovského Mikuláša o 40 percent ľudí viac, ako rok predtým. Prichádzajú jednotlivci aj rodiny s malými deťmi, predstavitelia radnice preto plánujú aj rozširovanie kapacít v materských školách. Kvôli výstavbe v Stošiciach pribudnú v blízkej budúcnosti dve triedy v škôlke v Okoličnom. Liptovský Mikuláš je mesto, ktoré žije a kde sa dobre žije.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


8 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 17 h

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 17 h
SkryťZatvoriť reklamu