SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Cukrovka skracuje dĺžku života

Diabetes mellitus je chronické ochorenie, ktoré patrí do skupiny tzv. civilizačných ochorení.

Príčinu civilizačných ochorení nájdeme v degradovanom životnom prostredí, nesprávnych návykoch (alkohol, fajčenie) a nesprávnej životospráve, výžive, sedavom spôsobe života plnom stresu a povinností a v neposlednom rade má význam pri vzniku cukrovky aj genetika.

Diabetes mellitus je ochorenie charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi,. ktoré je výsledok absolútneho alebo relatívneho nedostatku inzulínu. Príčiny tohto stavu sú veľmi rozmanité, dôležité však je, že v dôsledku trvalej hyperglykémie dochádza k rozvoju rôznych orgánových komplikácií. Tie limitujú kvalitu a dĺžku života diabetických pacientov. Na Slovensku je evidovaných viac ako 377-tisíc diabetických pacientov, predpokladá sa však že reálne číslo je omnoho vyššie (nerozpoznaní diabetici). Diabetes mellitus významne skracuje dĺžku života a to až o 12 rokov v porovnaní s nediabetikmi, až 50% pacientov – diabetikov zomiera na kardiovaskulárne ochorenia. Riziko úmrtia na infarkt myokardu, či cievnu mozgovú príhodu je u diabetikov dvojnásobné. Avšak menej známy je fakt, že diabetici majú v porovnaní s nediabetikmi rovnakého veku zvýšenú chorobnosť aj úmrtnosť na niektoré onkologické ochorenia.

Rakovina aj cukrovka sa ruka v ruke objavujú spolu častejšie, ako by sme čakali. Výskyt väčšiny onkologických ochorení býva obvykle u diabetikov vyšší oproti nediabetikom a táto skutočnosť sa nepotvrdila len v prípade rakoviny prostaty. U diabetických pacientov je častejší výskyt rakoviny pečene, pankreasu, endometria u žien, rakoviny hrubého čreva, prsníka a močového mechúra (najmä u fajčiarov), ale aj iné onkologické ochorenia – ako napríklad rakovina pľúc. Príčina vzniku onkologických ochorení u diabetikov nie je detailne jasná a je veľmi komplikovaná, svoju úlohu zohráva aj hyperinzulínémia a to najmä u obéznych pacientov s inzulínovou rezistenciou, vysoká hladina glukózy, ktorú bunky využívajú pri výrobe energie, chronický subklinický zápal a mnohé ďalšie mechanizmy. Taktiež aj steatóza pečene a nealkoholické stukovatenie pečene s možným prechodom do cirhózy pečene, ktoré sú u pacientov s diabetom časté.

Z niektorých štúdií vyplýva, že cukrovka 2. Je spojená so zvýšeným rizikom kolorektálneho karcinómu u mužov aj u žien. Z príčin, ktoré k tomuto stavu môžu prispievať patrí napríklad spomalený prechod potravy črevom (najmä u pacientov s diabetickou neuropatiou) a vysoká koncentrácia žlčových kyselín v stolici, ktorá bola pozorovaná práve u diabetikov. Akú sú rizikové faktory, ktoré podporujú kancerogenézu u diabetikov? U diabetických pacientov je tiež signifikantne vyšší výskyt rakoviny pečene, pretože pečeň je u diabetikov veľmi často postihnutá stukovatením s možným prechodom do cirhózy pečene. Tieto stavy sú náchylnejšie pre vznik rakovinového bujnenia. Aké sú rizikové faktory pre vznik rakoviny u diabetikov? Najprv sa zmienime o faktoroch, ktoré nevieme ovplyvniť. Je to vek – s vekom stúpa výskyt diabetu 2. typu i onkologických ochorení. Asi 78 % onkologických ochorení býva diagnostikovaných po 55. roku života. Pohlavie – muži bývajú skôr a častejšie postihnutí rakovinou a zdá sa, že u mužov je cukrovka silnejším faktorom podporujúcim vznik rakoviny. Určitú úlohu vo výskyte onkologických ochorení zohráva aj etnikum. Dôležitejšie sú však faktory, ktoré ovplyvniť vieme, nadváha a obezita zvyšujú u diabetikov riziko vývoja mnohých onkologických ochorení – patrí sem karcinóm prsníka (postmenopauzálne ženy), kolorektálny karcinóm, karcinóm endometria, pankreasu, pažeráka, obličiek, žlčníka a pečene. Redukcia nadváhy/obezity naopak redukuje riziko vývoja onkologického ochorenia.

Fyzická aktivita – najmä ak je pravidelná a dostatočná (odporúčané minimálne 30 minút denne, teda 3,5 hodiny týždenne) redukuje výskyt rakoviny hrubého čreva, prsníka v menopauze a endo­metrie (aj u nediabetikov)

Ako vidíme, človek k diabetom je „krehší“ z hľadiska vzniku mnohých iných ochorení nevynímajúc ochorenia onkologické. Dôležitá je z hľadiska onkologickej prevencie dôsledná liečba cukrovky, eliminácia ovplyvniteľných rizikových faktorov a v neposlednom rade skríning onkologických ochorení.

MUDr. Jurkovičová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vyšlo júlové Doma v záhrade s extra prílohou Letná kuchyňa.


INZERCIA 6 h

OverenaSpolocnost.sk spája konzultingové spoločnosti a ponúka jedným klikom zistiť finančný stav spoločnosti, s ktorou obchodujú.


INZERCIA 6 h

Workshopfest plný inšpirácií.


20 h
SkryťZatvoriť reklamu