SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Cukrovka skracuje dĺžku života

Diabetes mellitus je chronické ochorenie, ktoré patrí do skupiny tzv. civilizačných ochorení.

Príčinu civilizačných ochorení nájdeme v degradovanom životnom prostredí, nesprávnych návykoch (alkohol, fajčenie) a nesprávnej životospráve, výžive, sedavom spôsobe života plnom stresu a povinností a v neposlednom rade má význam pri vzniku cukrovky aj genetika.

Diabetes mellitus je ochorenie charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi,. ktoré je výsledok absolútneho alebo relatívneho nedostatku inzulínu. Príčiny tohto stavu sú veľmi rozmanité, dôležité však je, že v dôsledku trvalej hyperglykémie dochádza k rozvoju rôznych orgánových komplikácií. Tie limitujú kvalitu a dĺžku života diabetických pacientov. Na Slovensku je evidovaných viac ako 377-tisíc diabetických pacientov, predpokladá sa však že reálne číslo je omnoho vyššie (nerozpoznaní diabetici). Diabetes mellitus významne skracuje dĺžku života a to až o 12 rokov v porovnaní s nediabetikmi, až 50% pacientov – diabetikov zomiera na kardiovaskulárne ochorenia. Riziko úmrtia na infarkt myokardu, či cievnu mozgovú príhodu je u diabetikov dvojnásobné. Avšak menej známy je fakt, že diabetici majú v porovnaní s nediabetikmi rovnakého veku zvýšenú chorobnosť aj úmrtnosť na niektoré onkologické ochorenia.

Rakovina aj cukrovka sa ruka v ruke objavujú spolu častejšie, ako by sme čakali. Výskyt väčšiny onkologických ochorení býva obvykle u diabetikov vyšší oproti nediabetikom a táto skutočnosť sa nepotvrdila len v prípade rakoviny prostaty. U diabetických pacientov je častejší výskyt rakoviny pečene, pankreasu, endometria u žien, rakoviny hrubého čreva, prsníka a močového mechúra (najmä u fajčiarov), ale aj iné onkologické ochorenia – ako napríklad rakovina pľúc. Príčina vzniku onkologických ochorení u diabetikov nie je detailne jasná a je veľmi komplikovaná, svoju úlohu zohráva aj hyperinzulínémia a to najmä u obéznych pacientov s inzulínovou rezistenciou, vysoká hladina glukózy, ktorú bunky využívajú pri výrobe energie, chronický subklinický zápal a mnohé ďalšie mechanizmy. Taktiež aj steatóza pečene a nealkoholické stukovatenie pečene s možným prechodom do cirhózy pečene, ktoré sú u pacientov s diabetom časté.

Z niektorých štúdií vyplýva, že cukrovka 2. Je spojená so zvýšeným rizikom kolorektálneho karcinómu u mužov aj u žien. Z príčin, ktoré k tomuto stavu môžu prispievať patrí napríklad spomalený prechod potravy črevom (najmä u pacientov s diabetickou neuropatiou) a vysoká koncentrácia žlčových kyselín v stolici, ktorá bola pozorovaná práve u diabetikov. Akú sú rizikové faktory, ktoré podporujú kancerogenézu u diabetikov? U diabetických pacientov je tiež signifikantne vyšší výskyt rakoviny pečene, pretože pečeň je u diabetikov veľmi často postihnutá stukovatením s možným prechodom do cirhózy pečene. Tieto stavy sú náchylnejšie pre vznik rakovinového bujnenia. Aké sú rizikové faktory pre vznik rakoviny u diabetikov? Najprv sa zmienime o faktoroch, ktoré nevieme ovplyvniť. Je to vek – s vekom stúpa výskyt diabetu 2. typu i onkologických ochorení. Asi 78 % onkologických ochorení býva diagnostikovaných po 55. roku života. Pohlavie – muži bývajú skôr a častejšie postihnutí rakovinou a zdá sa, že u mužov je cukrovka silnejším faktorom podporujúcim vznik rakoviny. Určitú úlohu vo výskyte onkologických ochorení zohráva aj etnikum. Dôležitejšie sú však faktory, ktoré ovplyvniť vieme, nadváha a obezita zvyšujú u diabetikov riziko vývoja mnohých onkologických ochorení – patrí sem karcinóm prsníka (postmenopauzálne ženy), kolorektálny karcinóm, karcinóm endometria, pankreasu, pažeráka, obličiek, žlčníka a pečene. Redukcia nadváhy/obezity naopak redukuje riziko vývoja onkologického ochorenia.

Fyzická aktivita – najmä ak je pravidelná a dostatočná (odporúčané minimálne 30 minút denne, teda 3,5 hodiny týždenne) redukuje výskyt rakoviny hrubého čreva, prsníka v menopauze a endo­metrie (aj u nediabetikov)

Ako vidíme, človek k diabetom je „krehší“ z hľadiska vzniku mnohých iných ochorení nevynímajúc ochorenia onkologické. Dôležitá je z hľadiska onkologickej prevencie dôsledná liečba cukrovky, eliminácia ovplyvniteľných rizikových faktorov a v neposlednom rade skríning onkologických ochorení.

MUDr. Jurkovičová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 3 h
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 15 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 15 h
SkryťZatvoriť reklamu