SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín

Na záhradách a dvoroch rodinných domov čoraz častejšie pribúdajú trampolíny a spolu s nimi sa zvyšuje aj frekvencia úrazovosti.

Ako znížiť riziká počas detskej aktivity na trampolíne? Téme sa venuje traumatológ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jozef Kubašovský.

Z histórie vieme, že hra podobná skákaniu na trampolíne bola prvýkrát spomenutá u kmeňa kanadských Indiánov – Inuitov. Skákajúci, obvykle malé dievča, bol vyhodený do vzduchu dospelým a zachytávaný do rohože zo spracovanej mrožej kože. Traduje sa, že časom túto atrakciu rozvinul cirkusový artista menom Trampolin. V roku 1936 gymnasti George Nissen a Larry Griswold zostrojili modernú trampolínu a v 1942 roku založili spoločnosť vyrábajúcu komerčne trampolíny. Toto zariadenie bolo použité pri tréningu pilotov počas 2. svetovej vojny a umožňovalo tréning v orientácii vo vzduchu, čo nebolo predtým možné. Po 2. svetovej vojne, s rozvojom kozmického programu, bola trampolína použitá na tréning amerických a sovietskych astronautov. Tréning im umožňoval získanie skúsenosti s rôznou polohou tela počas letu. Neskôr, od roku 1950, získalo rekreačné použitie trampolíny obľubu v USA, Európe a Austrálii. „Výskyt poranení v USA, kde bol počet „domácich“ trampolín najrozšírenejší, viedol k pravidelnému sledovaniu, štatistickému vyhodnocovaniu týchto úrazov,“ uviedol MUDr. Jozef Kubašovský s tým, že frekvencia návštev na pohotovosti pre úraz na trampolíne bola v období od 2000 do 2005 roku 88 563, čo predstavuje nárast o 113 %, oproti obdobiu 1990 - 1995. Ďalšou zaujímavosťou je údaj z databázy trampolínových úrazov, ktorá od roku 2002 do roku 2011 uvádza spolu 1 002 735 úrazov spojených s aktivitou na trampolíne.

Zastúpenie chlapcov a dievčat je podľa lekára vo väčšine publikovaných štatistík 50 na 50. Lokalizácia úrazu býva jednoznačná - trampolíny na dvoroch a záhradách, pričom až ¾ úrazov sú spojené s prítomnosťou viacerých osôb na trampolíne. „Čo sa týka výskytu a lokalizácie jednotlivých úrazov, hovoríme o poraneniach končatín, ako napríklad poranenie skeletu v oblasti lakťa a predlaktia, zlomeniny ramennej kosti či úrazy v oblasti členka a kolena, zriedkavo má zastúpenie i zlomenina tela stehennej kosti alebo predná luxácia kolenného kĺbu spojená s trombózou popliteálnej artérie. Ďalej hovoríme o poraneniach hlavy a krku i tých špecifických (zlomenina holennej kosti, úrazy hrudnej kosti, poškodenie cievy na krku a chrbtice v oblasti krku).

Najzávažnejšie poranenia, okrem vyššie spomenutých, sú poranenia spojené s aktivitou na trampolíne a tragickým výsledkom, exitom, napríklad po páde na konštrukciu trampolíny, poranenia krčnej chrbtice, pád mimo trampolíny, lézie miechy v krčnej oblasti, úmrtie pre kardiálnu zástavu a podobne,“ priblížil MUDr. Kubašovský, ktorý v rámci prevencie neodporúča skákanie viac ako jednej osobe na trampolíne, poukazuje na potrebné dodržiavanie pokynov výrobcov, kontrolu a správne používanie ochranných opatrení, zákaz sált a iných rizikových aktivít s tým, že ani prítomnosť dospelých osôb neznižuje riziko možného úrazu.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa skupiny AGEL SK

martina.pavlikova@agel.sk

+421 911 169 377

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Platí, že čím väčšia je obrazovka, tým lepšie na ňu uvidíte. Praktickejší je aj pomer strán 16 : 9...

V dnešnom článku vám predstavíme niekoľko kamier a aké sú medzi nimi rozdiely. Akú „čiernu skrinku“ do auta by ste si mali vybrať?


2 h
Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


2. júl
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu