SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

McDonald´s Cup má nových majstrov. Východniari sú plní zážitkov

Michalovce a Víťaz vzorne reprezentovali.

Deti majú nezabudnuteľné športové zážitky, utužili si tímovú spoluprácu a zároveň sa vzájomne viac spoznali. Aj takto možno krátko zhodnotiť záver už 23. ročníka McDonald´s Cupu.

Finále – Majstrovstvá Slovenska sa uskutočnilo 9. – 10. júna v Senci na trávniku Národného tréningového centra Slovenského futbalového zväzu.

Išlo o vyvrcholenie niekoľkotýždňových zápasov, ktoré sa uskutočnili vo všetkých krajoch. V Senci sa tak proti sebe postavili ôsmi víťazi z nižších kôl.

Aj východné Slovensko malo medzi nimi svoje horúce želiezka. Košický kraj zastupovali futbalisti zo Základnej školy Okružná, Michalovce, Prešovský kraj mal svojich reprezentantov zo Základnej školy Víťaz.

Okrem Michaloviec a Víťaza sa na trávnik v Senci postavili aj tímy z Trenčína, Badína, Martina, Nitry, Bratislavy a Trnavy.

Víťazi z Trenčína

Víťazstvo v 23. ročníku McDonald's Cupu si vybojovali chlapci a dievčatá z Trenčína - ZŠ, Ul. L. Novomeského 11, ktorí vo finále porazili Nitru 6:1.

Ťahúňom Trenčanov bol talentovaný Maxim Pavlík, ktorý strelil celkovo 19 gólov. Vyhlásený bol za najlepšieho hráča veľkého finále.

„Futbal ma naučil hrať ocino, ktorý bol skvelý hráč s výbornou technikou. V šatni sme si povedali, že chceme vyhrať a sme šťastní, že sa nám to podarilo,“ prezradil Maxim Pavlík, ktorý sa túži stať profesionálnym futbalistom. Hrať chce za Paríž alebo Barcelonu.

Trenčania sú rekordérmi McDonald's Cupu, z posledných dvanástich ročníkov triumfovali až osemkrát.

„Máme ohromne šikovné deti. Náš úspech je dôkazom, že v Trenčíne robíme s mládežou dobre. Vyrastajú nám skvelí futbalisti, za čo sme nesmierne radi,“ spokojne zhodnotil tréner víťazného tímu z Trenčína Miroslav Karas.

Noví majstri Slovenska získali hlavnú cenu, ktorou je v tomto roku finančný dar od McDonald's v hodnote 5 000 eur pre rozvoj pohybových aktivít a športu na víťaznej škole a vecné ceny pre každého hráča.

Oduševnená hra

Skvelé výkony podávali na turnaji v Senci „Tulipánky“ z Nitry. Chlapci a dievčatá hrali oduševnene a robili všetko preto, aby zosadili z trónu Trenčín.

Družstvo ZŠ, Tulipánová 1, Nitra napokon obsadilo fantastické druhé miesto. Za Nitru bol najaktívnejší devätnásť-gólový Matej Kúsek: „Hralo sa mi dobre, som rád, že som najlepší strelec. Podarilo sa mi to vďaka tomu, že mám skvelých spoluhráčov, ktorí mi nahrávajú. Sme dobrý kolektív, kamaráti. Vo finále sme chceli vyhrať, ale nedokázali sme uvládať tempo súperov. Gratulujem im, snáď im to raz vrátime,“ dodal Matej.

Badín je obcou, ktorá má len 1 700 obyvateľov. Školáci zo Základnej školy s materskou školou, Tajovského 2 z Badína napriek tomu porazili metropoly a domov si odniesli skvelé bronzové medaily a tretí majstrovský pohár. Futbalisti a futbalistky z Badína, ktorých viedol syn Mareka Hamšíka – Lucas zdolali v súboji o bronz Bratislavu.

„Hralo sa mi veľmi dobre. Niekedy sa cítim pod tlakom, pretože musím po ocinovi hrať dobre. Ale išlo to. Chceli sme vyhrať, no i tretie miesto je pre nás víťazstvo,“ vravel Lucas Hamšík, ktorý dohrával so zranením ramena, ale napriek tomu podával fantastické výkony.

Najlepším brankárom turnaja sa stal gólman Badína Matej Citara, ktorý predviedol fantastické zákroky: „Ja som najlepší? Je to super pocit, pretože sa mi chytalo veľmi dobre. Niektoré strely boli náročné, ale snažil som sa. Som rád, že som predviedol aj ťažšie zákroky,“ spokojne uviedol Matej Citara

Ak nevieš hrať malý futbal, vo veľkom sa neuplatníš

Futbalisti z Michaloviec síce skončili v skupine na poslednom, štvrtom mieste, ale v druhý deň zápasov si vybojovali celkové piate miesto.

Byť piatym najlepším tímom na Slovensku je pre Základnú školu, Okružná 17, Michalovce skvelý úspech.

Michalovčania už skúsenosti s finálovým turnajom v McDonald's Cup majú. V tohtoročnom krajskom kole sa totiž na prvom mieste umiestnili už štvrtýkrát, naposledy to bolo tesne pred pandémiou.

Učiteľ zo Základnej školy, Okružná 17, Michalovce a tréner prípravky Juraj Čižmár priznáva trochu zmiešané pocity, pretože išli do finále s vyššími cieľmi.

Naposledy, pred pandémiou, sa totiž michalovský tím na celoslovenskom finále umiestnil na striebornej pozícii.

„Mali sme veľmi dobrých hráčov, ale nepostúpili sme. V súbojoch o piate miesto sme potom suverénne odohrali obidve zápasy. Napriek tomu sme s výsledkom spokojní. Organizácia turnaja bola na veľmi vysokej úrovni. Deti si zahrali na prírodnej tráve, ubytovanie a strava boli výborné.“

Čižmár pokračuje, že deti si z turnaja odniesli veľa zážitkov a spomienkových darčekov.

„V tíme sme mali aj jednu hráčku, ktorá sa prioritne venuje hádzanej. Jej mamka nám povedala, že od kedy sa vrátila z futbalového finále, spí v noci s futbalovou loptou. Tak sme snáď k sebe stiahli ďalšiu talentovanú hráčku,“ usmieva sa tréner z Michaloviec.

Čižmár oceňuje, že takáto možnosť futbalového turnaja pre mladé talenty existuje.

„Stále platí, že ak nevieš hrať malý futbal, vo veľkom sa neuplatníš. Budeme sa snažiť aj naďalej, aby sme sa prebojovali do finálne. Najdôležitejšie je, aby deti mali radosť.“

Nepopierateľný úspech

Na poslednom, v rámci Slovenska stále mimoriadne významnom mieste, sa umiestnili futbalisti a futbalistky z malej východoslovenskej obce Víťaz.

Športový tím je nielen z jednej školy, ale aj z jednej triedy. Postup z prešovského krajského kola do finále bol pre tento tím veľkým historickým úspechom.

Tréner futbalistov z Víťaza Peter Stašík hodnotí, že boli vo finále jedinou základnou školou, ktorá nemá hráčov v profesionálnych kluboch, respektíve zapracovaných v akadémiách.

„Náš úspech je teda historický a nepopierateľný. Deti, ktoré trénujú v amatérskych podmienkach, sa zúčastnili finále McDonald's Cup. Skončili sme na veľmi peknom ôsmom mieste zo stoviek prihlásených škôl.“

Ako veľké pozitívum Stašík vníma aj to, že v krajskom finále dokázal jeho tím poraziť dve futbalové akadémie z Giraltoviec a Vranova nad Topľou. Deti si to možno teraz ani neuvedomujú, ale možno o pár rokov, keď im to pripomenieme fotografiami, tak si zaspomínajú na to, čo sa im podarilo dosiahnuť.“

Školské súťaže pre 1. stupeň

McDonald's Cup každoročne vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Spoluorganizujú ho Slovenský futbalový zväz a generálny partner spoločnosť McDonald's

Obľúbená športová značka PUMA s ďalšími športovými partnermi INTERSPORT Slovensko a DEMI šport, i v spolupráci s generálnym partnerom, potešili malými darčekmi hráčov už od okresných kôl.

Napriek covidovým obmedzenia sa po rozbehu školských súťaží do 23. ročníka sa prihlásilo 809 škôl z celého Slovenska.

„Je zaujímavé, že posledných pár rokov sú v turnaji zakomponované dievčatá a darí sa im. Ženský futbal dostáva tak úplne iný rozmer. Do budúcich rokov by sme radi zakomponovali viac školských súťaží určených práve pre 1. stupeň základných škôl,“ povedal Ivan Husár, štátny tajomník pre šport z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Turnaj vytvára návyk k pohybu

PR manažérku generálneho partnera McDonald´s Luciu Poláčekovú teší, že sa v tomto roku konečne podarilo zorganizovať celý 23. ročník a aj odohrať Finále.

Hodnotí, že po ťažkom období bez športu je 809 prihlásených škôl krásne číslo.

„Znamená to stovky odohratých turnajov po celom Slovensku, čo predstavuje vyše 8400 zapojených detí. Z toho štvrtina sú dievčatá. V tom ročníku sme udelili aj mimoriadnu cenu. Zo všetkých 80 finalistov sme s Majkou Korenčiovou vylosovali chlapca a dievča, ktorí pocestujú do Prahy v septembri 2022 s rodičmi, na zápas Česko : Portugalsko.“

Patrónmi McDonald´s Cupu sú hráči slovenskej mužskej a ženskej A reprezentácie - Róbert Boženík a Mária Korenčiová.

Boženík mal repre povinnosti, no reprezentačná brankárka Majka Korenčiová sa Finále v Senci zúčastnila a ceny najlepším odovzdávala osobne.

„Je úžasné, ako veľa detí hrá tento turnaj, ktorý ich vedie k športu. Som veľmi rada, že som jeho súčasťou. Turnaj má zmysel, pretože v deťoch vytvára formu návyku k pohybu. Medzi chlapcami a dievčatami máme nesmierne veľa talentov. Je radosť sledovať, ako sa tešia z každého gólu,“ povedala brankárka španielskeho klubu Levante.

McDonald´s Cup a Majstrovstvá v Senci by nebolo možné zorganizovať bez Slovenského futbalového zväzu.

„Na finálovom turnaji vidíme, že na školách je množstvo talentov, čo nás nesmierne teší. Slovenskému futbalovému zväzu sa podpora McDonald's Cupu vždy vráti. Pretože vďaka nemu rozširujeme členskú základňu, čo je priorita,“ uviedol koordinátor Grassroots futbalu Slovenského futbalového zväzu Vladimír Lupták.

Tento ročník bol rozbehnutý i pilotný projekt futbalových krúžkov Po škole s McDonald´s Cupom.

„Deti potrebujú pohyb stále viac, ponúkame možnosť navštevovať po-školské krúžky. V pomaly končiacom sa školskom roku sme krúžky otestovali na 30 vybraných školách. Veríme, že v novom školskom roku sa číslo podarí zvýšiť,“ dodala na záver Lucia Poláčeková z McDonald's.

Viac sa o turnaji a futbalových krúžkoch dozviete na www.mcdonaldscup.sk, aj na FCB www.facebook.com/mcdcupsk, či na stránkach Slovenského futbalového zväzu www.futbalsfz.sk/mladez-a-rozvoj/grassroots/McDonalds-cup/ a FB @grassrootsSFZ.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Od 7. júla je na prešovských uliciach 150 nových moderných e-kolobežiek.


6 h

Po koľkých dňoch je vhodné vrátiť sa k fyzickým aktivitám?


8 h

Je nutné používať na slnku len tmavé sklá, alebo je to zbytočnosť? Sú značkové okuliare zaručene tie najlepšie?


11 h
SkryťZatvoriť reklamu