SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Slovenské značky chcú svetový Sound branding

Zvuk na mieru im pripravuje brandingová agentúra GALTON BRANDS.

Pri tvorbe identity značky je snahou každej firmy dosiahnuť jediné: obsadiť si miesto v mysli toho správneho publika. S cieľom vzbudiť lojalitu k značke firmy investujú a prekračujú svoje rozpočty. Dôležité je, aby si ich značku potencionálny zákazník ľahko zapamätal a rád a často sa k nej vracal.

Pri dosahovaní tohto cieľa sa organizácie často sústredia na oslovovanie jediného ľudského zmyslu - zraku. Ukazuje sa, že pútavé logo, trefný názov či vycibrený claim sú len časťou skladačky. Tej audiovizuálnej. Mnohé štúdie totiž dokazujú, že je to práve zvuk, ktorý sa rýchlejšie a ľahšie ako obraz dokáže vryť do pamäťových štruktúr mozgu. A preto sa niet čo čudovať, že pri dnešnom fertílnom technologickom podnebí je sound branding na vzostupe.

Čo je to teda sound branding?
Tiež známy pod slovnými spojeniami ako sonic či acoustic branding, ide o široký pojem zastrešujúci všetky procesy, ktoré značke dodávajú hlas. Spomínate si, napríklad, na ikonický rev leva oznamujúci začiatok filmu z produkcie Metro-Goldwyn-Mayer? To je sound branding. Šuštiaci zvuk pri úspešnom odoslaní e-mailu na Apple zariadení? Sound branding. Alexa? Sound branding. Siri? To tiež. Cvaknutie zámkov dverí auta na znak bezpečného uzamknutia? Áno, aj to je sound branding.

Jednoducho povedané, ide o vytvorenie jedinečnej znelky (či viacerých zvukov), ktoré budú vašu značku dlhodobo reprezentovať a spoľahlivo ju ukotvia v mysliach vášho publika.

Prečo je sound branding dôležitý?
Obohatením o zvukovú identitu sa osobnosť značky prirodzene prehlbuje. Stáva sa živšou a uveriteľnejšou. Jednou z najväčších predností zvuku je aj jeho ľahká zapamätateľnosť a zvýšená angažovanosť potenciálneho zákazníka:

Prípadová štúdia Ipsos z roku 2019 poukazuje na to, že zo všetkých brand assetov sú to práve zvukové komunikačné prvky, ktoré najefektívnejšie priťahujú pozornosť publika. A za chvíľku pozornosti sa v dnešnej informačne preťaženej dobe platí zlatom - keďže je to čím ďalej tým vzácnejší fenomén.

A prečo je zvuk tak dobre zapamätateľný? Je to aj vďaka emóciám. Na overenie tejto skutočnosti môžete vyskúšať jednoduchý experiment: pozrite si hororový film so stlmeným zvukom - a potom si ho prehrajte tak, aby ste zvuk počuli. Pokojne aj bez obrazu. A teraz otázka: Kedy ste sa sa báli viac?

Ako rozozvučiť svoju značku?
Témy týkajúce sa sound brandingu, ako napríklad optimalizácia vyhľadávačov pre hlasové podnety, sa stávajú čoraz naliehavejšími. V rečovom prejave totiž kladieme otázky inak, ako pri písanom. Technologickí giganti vrátane Google predpokladajú postupný nárast hlasového vyhľadávania na internete, pričom v súčasnosti dosahujeme hodnoty za hranicou 20%. Vyhľadávače už dnes favorizujú priekopníkov, ktorí si takto zabezpečujú lepšie miesto pod virtuálnym slnkom.

V budúcnosti budú rozdiely ešte výraznejšie. Značky bez optimalizácie hlasového vyhľadávania zmiznú z výsledkov alebo sa aspoň prepadnú na nižšie pozície. Do ktorej kategórie zapadne tá vaša?

Ďaleký západ?
Ale kdeže. Hlasový asistenti, sound logá a brandované znelky naberajú na obľúbenosti aj na Slovensku. Progresívne firmy ako Matador Group, Dognet či atraktívny projekt z dielne Národnej banky Slovenska - 5 peňazí intenzívne pracujú na tom, aby sa so svojim publikom spojili na viacerých úrovniach. Za tvorbou ich zvukových identít stojí brandingová agentúra GALTON Brands, ktorá sa téme intenzívne venuje a aktuálne pracuje aj na audio projektoch pre ďalšie dobre známe slovenské značky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Platí, že čím väčšia je obrazovka, tým lepšie na ňu uvidíte. Praktickejší je aj pomer strán 16 : 9...

V dnešnom článku vám predstavíme niekoľko kamier a aké sú medzi nimi rozdiely. Akú „čiernu skrinku“ do auta by ste si mali vybrať?


2 h
Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


2. júl
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu