SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Plyn v doprave môže byť medzičlánkom k nízkoemisnej budúcnosti

Podľa rozhovorov, ktoré realizoval Shell so 150 dopravcami až pre 70 % z nich je dekarbonizácia dopravy hlavnou prioritou.

LNG je dostupná alternatíva k tradičným palivám

Prechod na nízkouhlíkovú energetiku je individuálnou aj kolektívnou zodpovednosťou. Podľa analytikov zo spoločnosti Frost & Sullivan si vývoj v oblasti regulácie a infraštruktúry vynúti postupný odklon od dieselových motorov. Palivový a energetický mix bude diverzifikovanejší, pričom sa budú presadzovať alternatívne palivá s nižšími emisiami, ako napríklad CNG/bioCNG, LNG/bioLNG, nafta alebo benzín s vysokým obsahom biopalív, syntetické palivá, elektrický pohon a vodík.

Shell považuje v regióne strednej a východnej Európy LNG a bioLNG za najdostupnejšie a najefektívnejšie riešenie pre dekarbonizáciu nákladnej dopravy. LNG je skratkou pre skvapalnený zemný plyn, ktorý predstavuje praktickú a úspornú možnosť zníženia CO2 v cestnej doprave o 25 % a v prípade bioLNG je uhlíková stopa dokonca záporná. Jeho výhodou je aj jednoducho adaptovateľná infraštruktúra, dostupnosť LNG vozidiel a existujúci zákazníci, ktorí potrebujú rozvíjať dopravu s nízkymi emisiami najmä kvôli západným trhom a budúcej konkurencieschopnosti. Dopyt po pohone s nižšou uhlíkovou stopou začína stúpať aj na slovenskom trhu, kde niektoré nadnárodné firmy vyžadujú od dopravcov udržateľnejšie riešenia.


Zákazníci čoraz viac využívajú LNG

Spoločnosť Shell je súčasťou konzorcia BioLNG EuroNet, ktoré uviedlo na cesty už 2 000 nákladných vozidiel na skvapalnený zemný plyn. Taktiež plánuje vybudovať 39 čerpacích staníc na LNG v celej Európe a postavila závod na výrobu skvapalneného zemného plynu v Holandsku, ktorý bude produkovať dostatočné množstvo bioLNG na to, aby umožnil dopravcom najazdiť 13 miliónov kilometrov bez emisií CO2. Okrem toho Shell potvrdil aj výstavbu veľkokapacitného zariadenia na výrobu biometánu v Nemecku, ktoré by malo vyrásť do konca roku 2023.

,,Do januára 2023 ponúkneme bioLNG na 35 staniciach v Nemecku. Výroba bude prebiehať v zariadení na skvapalňovanie, ktoré staviame v Kolíne nad Rýnom. Rovnako máme v Poľsku rozbehnutý plán na výrobu bioLNG a hľadáme možnosti aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. Rast využívania LNG našimi zákazníkmi sa v roku 2020 zdvojnásobil - do decembra 2020 sa ušetrilo 35 673 ton CO2, čo sa rovná 33,2 milióna kilometrov v nákladnej cestnej doprave,” uviedol Adam Daňko, poradca pre reguláciu a nízko emisné palivá Shell.

Dopravcom by pomohli výhody

Rozvoju nákladnej dopravy využívajúcej LNG alebo bioLNG by pomohli legislatívne a ekonomické výhody pre dopravcov. V Nemecku pre rozvoj segmentu dobre zafungovalo oslobodenie dopravcov od mýtnych poplatkov. Ďalšími alternatívami môžu byť úľavy na spotrebnej dani či nižšie registračné poplatky.

,,Priaznivé podnikateľské prostredie a výhody pre dopravcov by ich motivovali ďalej prechádzať na alternatívne pohony. Rozvojom LNG by sme dokázali prepojiť slovenskú a európsku LNG sieť a poskytnúť nízko emisnú dopravu významným exportérom,” uviedol Adam Daňko.

Shell je spoľahlivým partnerom na prechod na LNG

Spoločnosť Shell vidí v LNG najrýchlejší a ekonomicky najvýhodnejší spôsob ako v nadchádzajúcej dekáde znížiť emisie z nákladnej cestnej dopravy. “Na Slovensku vidíme potenciál pre vznik LNG staníc, ktoré by umožnili dopravcom prechádzať na nízko-emisnú dopravu,” uzatvára Adam Daňko.

Spoločnosť Shell si stanovila cieľ stať sa do roku 2050 alebo aj skôr uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou v súlade s celospoločenským cieľom. Nová stratégia spoločnosti podporuje najambicióznejšie ciele stanovené v rámci Parížskej dohody, medzi ktoré patrí obmedzenie nárastu priemerného globálneho otepľovania na 1,5 °C.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu