SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH

Reprezentácia U19 sa na aktuálne prebiehajúce (18. 6. - 1. 7. 2022) Majstrovská Európy vo futbale do 19 rokov pripravovala zodpovedne aj po zdravotnej stránke. Preventívne prehliadky absolvovali hráči ešte koncom uplynulého roka v Nemocnici AGEL Košice-Šaca, ktorá im zabezpečuje kompletnú zdravotnú starostlivosť. A hlavný lekár reprezentácie, prednosta Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny MUDr. Peter Polan, PhD., MPH, nechýba po ich boku ani v týchto dňoch, kedy zverenci trénera Alberta Rusnáka st. predvádzajú na domácom trávniku bojovnosť a odhodlanie.

Slovenská reprezentácia odohrala už prvé dva zápasy v skupine proti tímom Francúzska a Talianska, dnes začínajú prípravu na posledný skupinový zápas proti Rumunsku. „Majstrovstvá Európy (ME) sú pre nás všetkých vyvrcholením viac ako dvojročnej práce. Záverečnú prípravu sme absolvovali v Dunajskej Strede a Demänovskej Doline, pred šampionátom sme sa presunuli do Šamorína, kde máme v X-Bionic centre vytvorené optimálne podmienky aj počas samotných ME. Na základe spolupráce so Slovenským futbalovým zväzom, zdravotnícku starostlivosť zabezpečoval tím lekárov z FIFA Medical Centre of Excellence Nemocnice AGEL Košice- Šaca. Moje poďakovanie patrí mojim kolegom, s ktorými sme počas dvoch rokov zabezpečovali starostlivosť o túto reprezentáciu - MUDr. Robovi Filepovi, MUDr. Viktorovi Tobakošovi a MUDr. Martinovi Matuškovi, rovnako aj masérom a fyzioterapeutom, ktorých prácu si nesmierne vážim a s ktorými už niekoľko rokov spolupracujem pri rôznych reprezentačných výberoch,“ vyjadril sa prednosta Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH, ktorý je zároveň aj jedným z lídrov FIFA Medical Centre of Excellence Košice-Šaca a v minulosti sa zúčastnil ako reprezentačný lekár okrem futbalových majstrovstiev aj viacerých ME v hádzanej a basketbale. „S prednostom MUDr. Polanom, PhD., MPH a jeho tímom spolupracujem už dlhšiu dobu, do reprezentácie priniesli vysokú úroveň zdravotnej starostlivosti,“ zhodnotil nedávno tréner Albert Rusnák st.

Zatiaľ bez vážnejších zranení

„V záverečnej príprave a počas Majstrovstiev Európy sme zatiaľ nemuseli riešiť vážnejšie zranenia, ktoré by znemožňovali hráčom pokračovať v účasti na šampionáte, verím, že tak budeme pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Prácou lekára pri národnom tíme je okrem zabezpečenia zdravotnej starostlivosti počas tréningového procesu a počas zápasov aj príprava jedálnička, pitného režimu, zabezpečenie optimálnej regenerácie, výživových doplnkov, účasť na dopingových kontrolách, ktoré sme absolvovali po oboch odohratých zápasoch. Verím, že v záverečnom zápase v skupine uspejeme proti silnému tímu Rumunska a zabojujeme o účasť na budúcoročných MS vo futbale, chlapci za svoju bojovnosť a prístup k reprezentácii by si to určite zaslúžili,“ dodal na záver hlavný reprezentačný lekár MUDr. Polan, PhD. MPH.

Profesionálni aj rekreační športovci

Nemocnicu AGEL Košice-Šaca, držiteľa prestížneho titulu FIFA Medical Centre of Excellence, vyhľadávajú nielen futbalisti. „Šport-artro centrum navštevuje veľa športovcov, od profesionálnych až po rekreačných. Okrem futbalistov máme veľmi dobrú spoluprácu s hokejovými, basketbalovými, hádzanárskymi klubmi z celého Slovenska, v posledných rokoch naše služby čoraz viac využívajú aj volejbalové a florbalové kluby. Samozrejme, veľkú skupinu tvoria individuálne športy a rekreační športovci. Okrem športových preventívnych prehliadok sa venujeme predovšetkým diagnostike a následnej liečbe poranení pohybového aparátu. Ročne vykonávame viac ako 2600 operácií, viac ako tretinu tvoria operácie športovcov,“ vyjadril sa prednosta Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny MUDr. Peter Polan, PhD., MPH, hlavný reprezentačný lekár futbalovej reprezentácie U19.

zdroj fotiek: Roman Ferstl/SFZ, Slovenský futbalový zväz, archív NKE

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu