SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.

(Zdroj: Romerx, databáza online)

Bubnové kosačky nepatria zrovna k bežne používaným typom kosačiek a je pravdepodobné, že ste sa s nimi ešte ani nestretli. Ich využitie nájdu predovšetkým majitelia veľkých lúk, polí a pozemkov, na ktorých sa nekosí pravidelne, a preto je potrebné, aby si kosačka vedela poradiť aj s vysokou, prerastenou trávou. V prípade, že bubnová kosačka je presne to, čo hľadáte, prečítajte si, aké parametre si pri jej výbere všímať.

Jednobubnové a dvojbubnové kosačky

Názov bubnovej kosačky je odvodený od jej časti - bubna, v ktorom sú rotujúce nože a tie sekajú trávu pri kosení. Môžete sa stretnúť s dvoma typmi bubnových kosačiek podľa počtu bubnov - jednobubnovými a dvojbubnovými. Jednobubnové kosačky poskytnú užší záber ako dvojbubnové. Ich obsluha je podobná ako pri klasických kosačkách, tlačia sa pomocou rukoväte pred sebou. Pri dvojbubnových ide už o “vyšší kaliber” kosačky. Ponúkajú širší záber a aj preto sú ideálne pre skutočne rozsiahle trávnaté plochy. Vzhľadom k ich vyššej hmotnosti sa často objavujú vo verzii závesu za malotraktor a pod.

Podľa čoho vybrať konkrétny model bubnovej kosačky?

Je samozrejmé, že výber je otázkou preferencií a vašich konkrétnych potrieb. Zamerajte sa na tieto parametre - šírku záberu, výkon, hmotnosť, pojazd a údržbu.

  • Šírka záberu podľa veľkosti kosenej plochy

Tu platí jednoduché pravidlo - čím väčšia plocha kosenia, tým širší záber = čím širší záber, tým rýchlejšie pokosená tráva. Pre naozaj veľké plochy, ako sme už spomínali, je ideálnou voľbou dvojbubnové prevedenie. Vo všeobecnosti majú bubnové kosačky šírku záberu od 50 - 70 cm.

Benzínová bubnová kosačka VARI BDR 720 H Adela Pro Benzínová bubnová kosačka VARI BDR 720 H Adela Pro (zdroj: Romerx web)
  • Výkon bubnovej kosačky

Aby si takéto kosačky poradili aj s vysokou a prerastenou trávou, musia byť naozaj výkonné. Aj preto sa vyrábajú v benzínovej verzii. Motory bývajú označené skratkami SV, OHV alebo OHC.

Typ motora s označením SV (z angl. side valve) sa využíva najmä pri lacnejších variantách kosačiek na menej náročné terény. Ide o motor, ktorý má rozvod s ventilmi po stranách.

Častým typom motorov je OHV (z angl. over head valves) - jedná sa o kvalitný, výkonný motor s rozvodnými ventilmi v hlave valcov. Motory OHV sú však hlučnejšie a ťažšie.

Za kosačku s motorom typu OHC si priplatíte, nakoľko ide o skutočne výkonný motor, ktorý je v porovnaní s OHV tichší a ľahší. Rozvod OHC motora s ventilmi a hriadeľom sa nachádza v hlave valcov.

Výkon bubnovej kosačky a typ motora vyberajte s ohľadom na terén, ktorý budete kosiť. Či je svahovitý, členitý, rozsiahly…Čím sú náročnejšie podmienky terénu na kosenie, tým je lepšie siahnuť po vyššom výkone kosačky.

  • Pojazd kosačky a jej hmotnosť

Benzínové kosačky sú vo všeobecnosti ťažšie, najmä kvôli motoru aj konštrukcii stroja. U bubnovej kosačky to platí duplom. Preto je pojazd, dá sa povedať, nevyhnutnosťou pre tento typ kosačky. Pojazd tiež zabezpečí rovnomerné kosenie. Pri zložitejšom teréne stojí za úvahu kúpa kosačky s prevodovkou. Kosačka je omnoho ľahšie manévrovateľná, najmä ak je pozemok svahovitý a kosíte do kopca a z kopca. Niektoré modely sú dokonca doplnené o spiatočku, čo značne uľahčí manipuláciu s kosačkou napr. na užších miestach.

Benzínový mulčovač VARI Hurricane F 700 Hydro Benzínový mulčovač VARI Hurricane F 700 Hydro (zdroj: Romerx web)

Mulčovacie kosačky na vysokú trávu

Alternatívou k bubnovým kosačkám môžu byť aj mulčovacie kosačky. Záleží na tom, či chcete pokosenú trávu zbierať a ďalej spracovať alebo nie. Mulčovacie kosačky sa čoraz viac tešia obľube zákazníkov a to aj najmä kvôli tomu, že šetria čas i peniaze. Mulčovanie totiž spája proces kosenia s prírodným hnojením, ktoré vzniká práve počas kosenia drvením - mulčovaním trávy na malé kúsky, ktoré sa vracajú naspäť do trávnika a dodávajú mu tak potrebný prísun živín. Zároveň chránia trávnik pred jeho vysychaním alebo naopak - pred silným dažďom. V porovnaní s bubnovými kosačkami, ktoré ukladajú pokosenú trávu do riadkov a nedrvia ju na malé čiastky, sa mulčovacie kosačky postarajú o trávu same a nie je teda potrebné riešiť čo s pokosenou trávou. Rátajte však s tým, že je pri mulčovaní potrebné kosiť pravidelnejšie, resp. na viac etáp, ideálne ak je tráva suchá.

Údržba bubnových kosačiek

Starostlivosť o tento typ kosačiek sa v zásade nejak nelíši od údržby klasickej kosačky. Je síce pravdou, že benzínové typy kosačiek vyžadujú viac starostlivosti ako elektrické či akumulátorové, no nie je to žiadna tragédia.

Po práci s kosačkou je dobré ju vždy očistiť od zvyškov trávy. Správne uskladnenie kosačky je tiež dôležité, treba sa vyvarovať vlhkému prostrediu. Pri benzínových typoch je potrebná pravidelná údržba motora aj kontrola stavu oleja.

Rátajte tiež s tým, že bude občas potrebné vymeniť nože za nové. Ich výmena je však jednoduchá a ďalším bonusom je ich celkom nízka cena. No a ak by ste sa do ich výmeny predsa len nechceli púšťať, v servisoch záhradnej techniky vám to spravia raz-dva.

Potrebujete poradiť s výberom novej kosačky, prípadne hľadáte kvalitný servis záhradnej techniky? Neváhajte sa obrátiť na skúseného predajcu Romerx - kompletné informácie aj e-shop nájdete na www.romerx.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 10 h

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


10 h


INZERCIA 20 h
SkryťZatvoriť reklamu