SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety

Mnoho ľudí si myslí, že na krátky výlet nie je potrebné poistenie. Je to omyl.

(Zdroj: Profimedia)

Často sa stretávame s názorom, že pri cestovaní za hranice na deň či dva sa neoplatí poistiť. Štatistiky sú však neúprosné a drobné nehody, zranenia či ochorenia sa dejú, samozrejme, aj tam. Európsky preukaz zdravotného poistenia vám síce zaručí aspoň základné potrebné ošetrenie v členských štátoch Európskej únie, no nemusí to stačiť. Jeho rozsah je obmedzený, a preto odborníci odporúčajú kombináciu s komerčným cestovným poistením. Pre väčšiu pohodu a menej stresu je preto dobré myslieť už vopred na vhodné cestovné poistenie i finančnú rezervu. Pozreli sme sa, aké existujú možnosti.

Krátkodobé verzus celoročné cestovné poistenie

Pre výber vhodného cestovného poistenia je dobré odpovedať si na niekoľko otázok: Cestujem sám alebo s rodinou? Vycestujem za hranice aspoň dvakrát alebo aj viackrát ročne? Navštevujem pravidelne a opakovane okolité krajiny napríklad za účelom nákupov? Čo je zvyčajne cieľom môjho cestovania? Rekreácia, spoznávanie alebo niečo akčnejšie?

Zjednodušene sa dá povedať, že ak cestujete len raz za rok na dovolenku k moru, mohlo by stačiť jednorazové krátkodobé poistenie. No človek nikdy nevie, kedy sa rozhodne napríklad na jeseň či zimu odísť na predĺžený víkend na chatu do susedných Čiech. V takom prípade je určite vhodnejšie mať všetko vybavené bez toho, aby sa tým človek musel zaoberať. Celoročné poistenia sa dajú vybaviť rýchlo a výhodne za niekoľko desiatok eur, čo je nepochybne výhodou. Napríklad v Tatra banke máte v cene celoročného poistenia automaticky poistenú aj celú rodinu, ktorá s vami cestuje. Klienti banky to považujú za veľmi cenný benefit. Stojí to 36 eur na rok, čo je len 3 eurá mesačne. A ako bonus máte v základnom poistnom krytí aj poistenie zásahu horskej služby na území Slovenska, čo sa určite hodí pri výletoch po slovenských horách. V prípade, že sa ale chystáte na dovolenku, ktorá zahŕňa aj rizikovejšie aktivity a športy, určite je vhodnejšie dať si ich pripoistiť.

Kreditná karta ako finančná rezerva i záloha

Podľa odborníkov aj skúsených cestovateľov je najlepšie cestovať s kreditnou kartou . Tá vám vie častokrát pomôcť v nejednej neočakávanej situácii. Jej výhoda spočíva aj v širokej akceptácii v zahraničí i v bezpečnosti jej použitia. Pomôcť môže nielen pri platbe v požičovni áut, čo je asi najčastejšie spomínaný účel, no aj pri vyšších výdavkoch či nedostatku hotovosti alebo prostriedkov na vlastnom bežnom účte. Príjemným benefitom je bezplatný vstup do vybraných letiskových salónikov, ak sa prepravujete na dovolenku letecky.

Na čo si ešte dávať pozor

Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí hovoria „Mám nejaké poistenie, ale neviem, čo v ňom je. Snáď všetko.“ Ak idete na krátky pobyt do zahraničia, s najväčšou pravdepodobnosťou to tak aj naozaj je. Avšak pri rodinnej dovolenke spojenej so športovými aktivitami – či už letnými alebo zimnými – je potrebné byť obozretnejší a dobre sa popýtať na rozsah krytia i podmienky.

Druhým častým problémom sú duplicitné poistenia. Najčastejšie ide o starú poistnú zmluvu, na ktorú klient zabudol a ani si nevšimol, že ju opäť zaplatil automatickým trvalým príkazom. Následne si pri najbližšej dovolenke dojedná iné nové cestovné poistenie. Je potrebné si však uvedomiť, že na jednu poistnú udalosť je možné uplatniť iba jedno poistenie. Druhé preto stráca na význame a klient ho platí zbytočne.

Či už teda pôjdete tento rok k moru alebo zrealizujete len niekoľko kratších výletov do okolitých krajín alebo pôjdete na hory na Slovensku, myslite na bezpečnosť a možné neočakávané situácie. Dôležitá rada na záver – vždy majte pri sebe číslo na asistenčnú službu. Operátori vám poradia a prevedú vás celým procesom v prípade, že sa niečo stane.

Cestovné poistenie | Tatra banka

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoločnosť Shell v rámci svojej stratégie rozvoja plánuje rozšíriť podporu pre komunity. Slovensko neobchádza.


6 h

Mobilná bezpečnosť je dlhodobo diskutovaná téma, ktorú však používatelia stále nie sú ochotní riešiť.


INZERCIA 21 h

Hoci zo zákona preplácajú všetky tri zdravotné poisťovne rovnakú zdravotnú starostlivosť a lieky, rozdiely predsa len existujú.


17. aug
SkryťZatvoriť reklamu