SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?

Udržte váš rodinný rozpočet pod kontrolou aj v dnešných časoch.

(Zdroj: Profimedia)

V ideálnom rodinnom rozpočte tvoria podľa viacerých odborníkov náklady na bývanie 25 percent. Až 45 percent predstavuje bežná spotreba a zvyšok by mal ísť do sporení – tých krátkodobých, ale aj tých siahajúcich až do dôchodku či pre deti. Položka bývanie v sebe zahŕňa platby za ubytovanie či nájom, splátku hypotéky a v neposlednom rade aj platby za energie. A aj tie sa v ostatnom období zvýšili. Aby vám to neprerástlo cez hlavu, prinášame niekoľko tipov, ako ušetriť na energiách v dlhodobom horizonte a zároveň s ohľadom na prírodu.

Energetická modernizácia domu či bytu

Samozrejme, toto je z kategórie väčších projektov, no čoraz viac ľudí sa dnes obzerá po možnostiach a finančných zdrojoch pre realizáciu prerábky, ktorá by prispela k ďalším úsporám. Zateplenie fasády či celková rekuperácia, ale aj energeticky úsporné okná a dvere sú vhodným kandidátom na zamyslenie. V lete síce k osobnému komfortu prispieva klimatizácia, no zaujímavým riešením môžu byť aj protislnečné fólie na okná. V poslednej dobe naberajú na atraktivite i význame. Ak už máte vymenené aj všetky svietidlá a používate energeticky úsporné spotrebiče, je dobré siahnuť aj po riešeniach inteligentných domácností. Na trhu ich existuje niekoľko od tých jednoduchších a lacnejších až po tie skutočne premyslené, ktoré dokážu výrazne prispieť k úsporám. Keďže ide v úvode o väčšiu investíciu, zafinancovať ju môžete aj cez bezúčelový úver. V Tatra banke teraz dokonca ešte výhodnejšie, nakoľko sa na kúpu technológií a produktov, ktoré prispievajú k energetickej úspore domácností a sú šetrné k životnému prostrediu, vzťahuje lepšia úroková sadzba i vrátenie zaplateného poplatku za úver.

Zariadenia vyrábajúce energiu a teplo z obnoviteľných zdrojov

Tu už ide jednoznačne o významné investície s dlhodobým efektom do budúcnosti. Je len na vás, či sa vám z pohľadu lokality vášho bývania oplatia viac fotovoltaické panely, slnečné kolektory alebo dokonca veterné turbíny, ktoré pracujú so silou vetra. Všetky tieto riešenia využívajú to, čo je obnoviteľné a teda aj udržateľné. Čoraz väčšiemu záujmu sa tešia aj tepelné čerpadlá, ktoré čerpajú „voľne dostupné“ teplo zo vzduchu, zeme alebo z vody, čo môžete z pohľadu energií efektívne zhodnotiť. V porovnaní s iným typom kotla ide síce o riešenie s vyššou vstupnou investíciou, no jej návratnosť je v optimálnom prípade už do pár rokov. Benefity v podobe nižšej úrokovej sadzby vo výške 4,99 % p.a. a vráteného zaplateného poplatku zaÚver pre modrú planétu od Tatra banky viete využiť aj v tomto prípade. Stačí si úver vybaviť plne digitálne cez mobilnú aplikáciu Tatra banka a následne elektronicky zaslať do banky dokumenty preukazujúce kúpu ekologického produktu. Nemusíte byť ani klientom Tatra banky, o úver sa dá požiadať aj bez návštevy pobočky a aj načerpanie a podpis zmluvnej dokumentácie prebehne online.

Bezúčelový úver - do 30 000 € a bez ručiteľa | Tatra banka

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu