SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?

Udržte váš rodinný rozpočet pod kontrolou aj v dnešných časoch.

(Zdroj: Profimedia)

V ideálnom rodinnom rozpočte tvoria podľa viacerých odborníkov náklady na bývanie 25 percent. Až 45 percent predstavuje bežná spotreba a zvyšok by mal ísť do sporení – tých krátkodobých, ale aj tých siahajúcich až do dôchodku či pre deti. Položka bývanie v sebe zahŕňa platby za ubytovanie či nájom, splátku hypotéky a v neposlednom rade aj platby za energie. A aj tie sa v ostatnom období zvýšili. Aby vám to neprerástlo cez hlavu, prinášame niekoľko tipov, ako ušetriť na energiách v dlhodobom horizonte a zároveň s ohľadom na prírodu.

Energetická modernizácia domu či bytu

Samozrejme, toto je z kategórie väčších projektov, no čoraz viac ľudí sa dnes obzerá po možnostiach a finančných zdrojoch pre realizáciu prerábky, ktorá by prispela k ďalším úsporám. Zateplenie fasády či celková rekuperácia, ale aj energeticky úsporné okná a dvere sú vhodným kandidátom na zamyslenie. V lete síce k osobnému komfortu prispieva klimatizácia, no zaujímavým riešením môžu byť aj protislnečné fólie na okná. V poslednej dobe naberajú na atraktivite i význame. Ak už máte vymenené aj všetky svietidlá a používate energeticky úsporné spotrebiče, je dobré siahnuť aj po riešeniach inteligentných domácností. Na trhu ich existuje niekoľko od tých jednoduchších a lacnejších až po tie skutočne premyslené, ktoré dokážu výrazne prispieť k úsporám. Keďže ide v úvode o väčšiu investíciu, zafinancovať ju môžete aj cez bezúčelový úver. V Tatra banke teraz dokonca ešte výhodnejšie, nakoľko sa na kúpu technológií a produktov, ktoré prispievajú k energetickej úspore domácností a sú šetrné k životnému prostrediu, vzťahuje lepšia úroková sadzba i vrátenie zaplateného poplatku za úver.

Zariadenia vyrábajúce energiu a teplo z obnoviteľných zdrojov

Tu už ide jednoznačne o významné investície s dlhodobým efektom do budúcnosti. Je len na vás, či sa vám z pohľadu lokality vášho bývania oplatia viac fotovoltaické panely, slnečné kolektory alebo dokonca veterné turbíny, ktoré pracujú so silou vetra. Všetky tieto riešenia využívajú to, čo je obnoviteľné a teda aj udržateľné. Čoraz väčšiemu záujmu sa tešia aj tepelné čerpadlá, ktoré čerpajú „voľne dostupné“ teplo zo vzduchu, zeme alebo z vody, čo môžete z pohľadu energií efektívne zhodnotiť. V porovnaní s iným typom kotla ide síce o riešenie s vyššou vstupnou investíciou, no jej návratnosť je v optimálnom prípade už do pár rokov. Benefity v podobe nižšej úrokovej sadzby vo výške 4,99 % p.a. a vráteného zaplateného poplatku zaÚver pre modrú planétu od Tatra banky viete využiť aj v tomto prípade. Stačí si úver vybaviť plne digitálne cez mobilnú aplikáciu Tatra banka a následne elektronicky zaslať do banky dokumenty preukazujúce kúpu ekologického produktu. Nemusíte byť ani klientom Tatra banky, o úver sa dá požiadať aj bez návštevy pobočky a aj načerpanie a podpis zmluvnej dokumentácie prebehne online.

Bezúčelový úver - do 30 000 € a bez ručiteľa | Tatra banka

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


3 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


4 h

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu